залишки від рашистів
залишки від рашистів 5 канал

Усе було зруйновано: як повертається життя у село на Херсонщині після 7 місяців російської окупації – сюжет

Читайте по-русски
Для відновлення сільської школи знадобиться близько 50 млн грн

Життя до визволених населених пунктів Херсонщини повертається. Село Нововоскресенське перебувало в російській окупації 7 місяців. Навіть після визволення загарбники продовжують його обстрілювати, адже до лінії розмежування – не більш як 30 км. Що змінилося в селі – бачила журналістка "5 каналу" Валентина Федорчук. 

"На цьому місці був приліт. Дуже здоровенна була вирва, там закидали хлопці її, оце прямо в хату сюди прилетіло. 7 прильотів по дворі. Оце дякувати, що нам сільська рада видала ці потолки і ремнабори нам давали", – розповідає місцева жителька пані Валентина.

Пані Валентина разом із чоловіком потроху відбудовують свій зруйнований окупантами дім. Жінка каже: від загибелі урятувало те, що вони евакуювалися. Про те, що в хату влучив снаряд і вона горіла – повідомили односельці.

"Нам позвонила 2 вересня Кравченко Анна і питає: Валь, у вас є сінники? Я кажу – да є, а що таке? У вас горить усе. Як тільки визволили наше село – ми на другий день заїхали, ми не могли понять, що в нас де було построїно, тут все було зруйновано, все на кучу, знесено цеглу. Не могли зрозуміти, де що знаходилося", – каже жителька Нововоскресенська Валентина Кізян.

Таких будинків у селі чимало. Зруйнували окупанти і місцевий будинок культури, старостат, але найбільших пошкоджень зазнала Нововоскресенська школа.

Стіни цієї школи більше ніколи не зустрінуть своїх школярів. Тут базувалися окупанти, а перед відходом – підірвали будівлю. Нині вона не підлягає відновленню.

Директор школи Олександр Линник із розпачем оглядає зруйновану будівлю. Запевняє, тут усе робили, аби дітям було цікаво вчитися – закуповували дороге обладнання, розмальовували стіни. росіяни, захопивши село, влаштували тут склад боєприпасів. А згодом розмародерили всю техніку.

"Командування загарбників сказало віддати ключі і в школі більше не з'являтися. Заявляли про те, що бережуть школу для діточок. Ми посміялися та й пішли. І в ніч на 3 жовтня вони просто підірвали школу – облили солярою і підпалили. Все, що залишилося – напівзруйнована будівля та обгорілі стіни. Жодного підручника, ні комп'ютера, ні інтерактивних комплексів. Все розграбовано, все знищено", – зазначив директор школи Олександр Линник.

Аби відновити будівлю, потрібно близько 50 млн грн та кілька років, каже директор. Тому поки навчальні класи для школярів облаштовують у місцевому дитсадочку. Підрахували, 105 учнів, які залишилися в селі, там зможуть розмістити.

"Залишилося зробити спортивну залу, та ще не розпочинали, наполовину зроблена вчительська та майстерня і 3 клас та 9, я думаю, до кінця місяця ці об'єкти будуть зроблені – це не проблема", – каже директор школи Олександр Линник.

У сільській раді загарбники жили сім місяців. Після себе залишили розруху та купу сміття. Тож тепер комунальники власноруч "розгрібають" наслідки російської окупації.

"Такий безлад. Все вибито, всі вікна, всі двері, можна ж було їх відкрити, але виривалося, вікна, двері, стільки сміття після себе вони залишили, що це не передати. Нічого не прибиралося, як вони були – так все за собою і залишали. Тут зовсім була провалена підлога, вже нову настелили і підбили потолок осб-плитами, вікна, дуже-дуже сподіваємося, нам обіцяють, що встановлять нові, ну а ми вже своїми силами поклеїмо тут шпалери", – розповіла в.о. старости Нововоскресенського старостинського округу Зінаїда Тимощук.

До початку повномасштабної війни у Нововоскресенську жили понад 700 людей. Після вторгнення окупантів – залишилося не більше 200. Але після визволення до села почали повертатися родини з дітьми. Тож тепер головне завдання місцевої влади – відбудувати хати і зробити життя людей комфортним.

Валентина Федорчук, Владислав Радковський, Херсонська область, "5 канал"

Читайте також: "Сміливі відновлювати": іноземні волонтери приїжджають до України відновлювати будинки після російських обстрілів – сюжет

Дивіться також відео: Відбудова Ізюму! На Харківщині до кінця року планують розпочати відновлення за підтримки партнерів

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
ЗСУ знайшли слабкі місця російського флоту й нищать його логістику в Чорному морі – британська розвідка
Наступний матеріал
Нардепа Гунька відправили під варту з можливістю внесення застави – подробиці
Loading...
"Є відновлення": гроші за пошкоджене росіянами майно отримати реально – які умови

"Є відновлення": гроші за пошкоджене росіянами майно отримати реально – які умови

Планують відновити 60 будинків: як будуть відбудовувати Ізюм, який окупанти зрyйнували майже на 80% – сюжет

Планують відновити 60 будинків: як будуть відбудовувати Ізюм, який окупанти зрyйнували майже на 80% – сюжет

"єВідновлення" пошкодженого житла: як працює програма, хто може стати учасником, як відбуваються виплати – докладно

"єВідновлення" пошкодженого житла: як працює програма, хто може стати учасником, як відбуваються виплати – докладно

Влада анонсувала тендер на проєктування реставраційних робіт мосту Патона

Влада анонсувала тендер на проєктування реставраційних робіт мосту Патона

Поморяни оживають: архітектори, лікарі, дизайнери та екологи приїхали відроджувати село на заході України

Поморяни оживають: архітектори, лікарі, дизайнери та екологи приїхали відроджувати село на заході України

Польща та Південна Корея підписали Меморандум про відновлення України

Польща та Південна Корея підписали Меморандум про відновлення України