Безсонні ночі та місяці без зарплати: як українські медики пережили 2021 рік у боротьбі з пандемією – сюжет

Зарплата лікарів 5 канал / Час. Підсумки тижня
Від початку вакцинальної кампанії медики зробили, лише уявіть, близько 28 мільйонів щеплень. Таким чином медики імунізували за рік майже 40% дорослого населення України

У бюджеті, про який ми згадували щойно, передбачено понад 2 млрд гривень на підвищення зарплат нашим медикам. І вже з січня 2022 року їм пообіцяли платити щонайменше 20 тисяч гривень за місяць.

А середньому персоналу зарплату підвищать до 13,5 тисяч. І це підвищення їм вкрай необхідне, бо пандемія показала: працювати за копійки медики не можуть. Воно й зрозуміло: якщо українським медсестрам за кордоном лише на початку пропонують зарплату від 700 євро на місяць, а кваліфікований лікар в Європі може заробляти до 3500 євро, то триматися в Україні просто немає за що. Тут інколи лікарям навіть надбавку до зарплати доводилося вибивати. Тому вони виходили на протести і навіть дороги перекривали. Уявіть, як це принизливо. А іншого виходу немає. Бо лише після таких гучних скандалів медик міг отримати обіцяне. І потім ще якось виходити на роботу, лікувати людей, і добре, якщо було чим. Бо шукати кисень по сусідніх лікарнях, щоб урятувати життя своєму пацієнту, це теж ненормально. А такі ситуації були. І про них згадає кореспондент "5 каналу" Юрій Пугач, а заразом і оцінить медичний рік. Як працювали люди у білих халатах – дивимось далі в сюжеті "Підсумків тижня".

2021-й знову став роком, коли українці воювали на двох фронтах. Один – на сході, а інший – по всій країні. Це медичний фронт. І якщо на першому військові захищають нас від окупанта, то на другому фронті вже медики захищають нас від ковіду.

І працювати лікарям у 2021-му доводилося без перебільшення у надскладних умовах. Найяскравіші бої, перемоги та втрати на цьому фронті розберемо на прикладах.

Заповненість лікарень

Подекуди медики по кілька тижнів ночували в лікарнях без вихідних. Особливо на початку 2021 року.

Ольга Коваленко, лікарка Київської міської клінічної лікарні №2, розповідає: "Був час, коли закривалося якесь відділення, а розгорталося ковідне".

"Дуже було важко. Дуже заповнена і на коридорах лежали", – згадує молодша медсестра київської міської клінічної лікарні №5 Ольга Веремієнко.

Ковідне відділення в лікарні
Ковідне відділення в лікарні5 канал / Час. Підсумки тижня

І з цим нічого не могли вдіяти навіть волонтери та благодійники. А саме вони у попередні хвилі пандемії неабияк допомагали там, де держава виявилася безсилою.

Голова благодійного фонду "Свої" Леся Литвинова говорить: "Були випадки, коли пацієнтів, які відверто вмирали вдома, ми не могли покласти в лікарню. Навіть за допомогою всіх своїх зв'язків. Фізично місць не було. І з цим нічого не можна було зробити. На жаль".

А на додачу до переповнених ковідних відділень подекуди давалася взнаки ще й відсутність змоги доїхати до них. Бо під час весняного локдауну спецперепусток на всіх лікарів не вистачало.

Віта Олещенко, директорка приватного медичного закладу, тоді говорила: "Ми ризикуємо своїм життям, приходячи на роботу, і зараз ми добратися до неї не можемо. І сьогодні я взагалі червоніючи, розумієте, говорила: "Я лікар, візьміть мене, будь ласка", у тролейбусі просилася, щоб мене взяли, щоб я могла приїхати. Це настільки низько".

А як вишенька на торті – брак устаткування, обладнання та необхідних засобів. Зокрема і кисню для тяжкохворих.

Брак кисню

З-поміж усіх інших уже перелічених проблем чи не найголовнішою у 2021 році була саме нестача кисню для тяжкохворих. Медики просто не знали, де його взяти.

І чи не найбільш кричущий випадок стався наприкінці жовтня в Одесі. Цілу ніч карети швидких одна за одною в'їжджали на територію медзакладу, щоби врятувати життя 43 людей.

В Одесі лікарі переміщували ковід-пацієнтів у іншу лікарню
В Одесі лікарі переміщували ковід-пацієнтів у іншу лікарню5 канал / Час. Підсумки тижня

Світлана, лікарка швидкої, говорить: "Це в нас 9-й пацієнт. Усі пацієнти тяжкі, всі кисневозалежні. Ми вранці заповнили три балони і ось уже один закінчується".

Тоді брак кисню виник нібито через постачальників. Таким принаймні було пояснення чиновників. Чотири бригади швидких та десятки анестезіологів усю ніч перевозили хворих до іншої лікарні.

Нині про ту шалену добу у МОЗ згадують неохоче.

"Може пам'ятаєте, нестача така, що там людей перевозили? – Ні, щоб перевозили ні. Але там, де залишалося на кілька годин кисню – такі випадки були", – говорить Олександр Данилюк, керівник експертної групи екстреної та первинної медичної допомоги МОЗ.

І в таких випадках до справи вкотре бралися волонтери та благодійники.

Леся Литвинова, голова благодійного фонду "Свої", каже: "Нам трошечки легше, ніж державі, бо ми менш запротоколізовані. Нам треба менше часу, щоб владнати будь-яке питання. Були проблеми з киснем, теж були проблеми з логістикою, і були дуже великі проблеми з навантаженнями на швидку".

Ми допомагали швидкій допомозі. Ми на них передали кілька десятків концентраторів, для того щоб вони могли їх лишати вдома тим пацієнтам, яких неможливо госпіталізувати.

Вже нині у Мінохорони здоров'я запевняють: висновки після перебоїв із киснем зробили.

"Відбувається закупівля централізованих кисневих станцій. Вони синтезують самостійно, автономно кисень із навколишнього повітря і можуть забезпечувати досить значну кількість ліжок достатнім потоком кисню. Наразі для 196 таких кисневих станцій відбувається закупівля. – І коли їх уже мають встановити і де? – Протягом найближчих місяців у ковідних лікарнях, які визначені як опорні для COVID-19", – керівник експертної групи екстреної та первинної медичної допомоги МОЗ Олександр Данилюк.

Тож уже цього року, якщо вірити чиновникам, проблем із киснем не має бути. А як щодо іншої проблеми: протермінованих виплат та кількамісячних заборгованостей перед медиками?

Заборгованості

Із вигуками "Ганьба, ганьба!" влітку 2021 року медики Валківської лікарні, що на Харківщині, перекривали трасу. Вийшли на протест, бо і гаманець, і холодильник були порожні. Медикам упродовж трьох місяців не виплачували зарплати. А на додачу не заплатили ще й обіцяних надбавок за лікування хворих на COVID-19.

Травень, червень і липень. І відпускних людям не дали. Просто кинули напризволяще і все.

Заборгованості для медиків
Заборгованості для медиків5 канал / Час. Підсумки тижня

Богдан Носатов, головний лікар Валківської центральної районної лікарні, говорить: "Щоб укластися в наявне фінансування, доведеться скорочувати штатні одиниці".

Але в обурених медиків був свій варіант.

Знайти винних у затримці виплати заробітної плати та інших виплат медикам Валківщини і покарати їх. Так! Зрештою, проблему таки владнали. Додаткові кошти для медиків знайшли.

"НСЗУ доконтрактує цю лікарню і оплатить за надану допомогу пацієнтам, яка надавалась у квітні, травні і червні", – заявила Ірина Садов'як, перша заступниця міністра охорони здоров'я.

Згодом у міністерстві заявили: зарплати медиків зростуть. Уже 2022 року.

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України, каже: "Був указ президента про встановлення мінімальної заробітної плати лікарів на рівні 20 тисяч гривень і середнього медичного персоналу на рівні 13 500. Відповідно, це закладено в бюджет".

Віктор Ляшко
Віктор ЛяшкоМОЗ

Це базовий рівень, від якого нараховуватимуться всі інші надбавки. Принаймні таке пообіцяли чиновники. Бо рік минулий був для лікарів фінансово невтішним.

Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної клінічної лікарні, говорить: "Найвищий оклад, який можна отримати в лікарні, у лікаря вищої категорії – це 6061 гривня".

І такий рівень зарплат аж ніяк не корелює з навантаженнями та відповідальністю, які покладені на лікарів. Через малі зарплати чи ні, але медики цьогоріч втрапили й у кілька гучних скандалів.

Недобросовісні медики

Зокрема, правоохоронці викрили медичного працівника під час передачі замовнику 8 довідок із негативними результатами тестів на осіб, у яких навіть не відбирався біоматеріал для проведення тестування.

Приміром, лікар із Дніпропетровщини систематично приторговував липовими документами про вакцинацію. Його спіймали на гарячому. І у 2021 році суд виніс перший офіційний вирок в Україні продавцеві-підробнику COVID-сертифікатів. 34 тисячі гривень штрафу і заборона на рік займатися лікарською діяльністю.

Штраф медику-порушнику
Штраф медику-порушнику5 канал / Час. Підсумки тижня

Марія Карчевич, заступниця міністра охорони здоров'я України з питань цифрового розвитку, каже: "По таких закладах іде ініціація на відсторонення керівників таких закладів або, можливо, будемо розглядати питання щодо позбавлення ліцензії на провадження медичної практики".

А поки одних недоброчесних лікарів ловили на гарячому, інші не знали, куди подітися від напливу охочих вакцинуватися.

Вакцинація

І всім тим, хто наважився на укол, мали допомогти саме лікарі. Зробити і собі щеплення. Щоб на власному прикладі показати користь та важливість вакцинації.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

"Принаймні 1 дозу вакцини проти COVID-19 отримало 88% медичних працівників. 72% отримали 2 дози та завершили курс щеплення", – про це повідомив речник Міністерства охорони здоров’я України Роман Борщ.

І трохи цифр. Від початку вакцинальної кампанії медики зробили, лише уявіть, близько 28 мільйонів щеплень. Їх проводили понад 850 мобільних бригад. Працювало майже 3,5 тисячі  пунктів щеплень та 450 з гаком центрів вакцинації. Таким чином медики імунізували за рік майже 40% дорослого населення України.

Результати вакцинації в Україні
Результати вакцинації в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Тож за витримку, безсонні ночі та турботу про здоров'я українців ми і дякуємо нашим захисникам. Бійцям медичного фронту. І сподіваємося вже цього року держава віддячить їм гідною зарплатнею.

Юрій Пугач, Ігор Костюк та Артур Волосов, "Підсумки року"

Попередній матеріал
Українська медицина у 2021 році: якими були досягнення та на якому етапі розроблення власної вакцини від COVID-19
Наступний матеріал
Кремлівські "миротворці": як росіяни використовують військових для силового впливу на політику
Loading...