Фільм 'Висота 307.5'
Фільм 'Висота 307.5' Кадр із фільма

Без прототипів, на екрані усі – герої: в Києві презентували фільм про події зими 2015-го на Донеччині

Читайте по-русски
Один з героїв - Олександр Зозуляк є безпосереднім учасником оборони стратегічної висоти, яку військові між собою назвали "Валєра"

У Києві вперше показали документальну стрічку "Висота 307.5" про події зими 2015-го на Донеччині. Тоді українські військові кілька днів поспіль боронили стратегічну висоту під Санжарівкою, щоби інші підрозділи могли вийти з оточення в Дебальцевому. Гарячі бої припали на 25-те січня. Точна кількість жертв достеменно невідома. На прем'єру фільму прийшли герої стрічки та безпосередні учасники боїв. Їхні враження та спогади - у сюжеті Евеліни Михайленко.

"Ця історія і ці моменти залишаються зі мною постійно... зараз уже не так яскраво", - зізнається герой фільму Олександр Зозуляк.

Олександр Зозуляк є безпосереднім учасником оборони стратегічної висоти, яку військові між собою назвали "Валєра". 25-го січня 2015-го їхню позицію атакували п'ять російських танків. Нападники просто наїжджали і чавили українських вояків. Під ворожий танк потрапив і Олександр.

"Почув гул танку, який наближався до мене зі сторони окопу. Я трохи здивувався, побачив, що він їде прямо по окопу. Для мене було мало варіантів в тій ситуації вижити. Я зрозумів, що я не жилець", - розповідає Олександр.

Тоді Олександра врятував бронежилет, але він зазнав чисельних травм. І попри невтішні прогнози лікарів -  вижив. Ба більше - брав участь в Іграх Нескорених в Австралії та отримав срібло зі стрільби з лука. Його історія і лягла в основу сюжету документальної стрічки.

Її режисерка - журналістка Євгенія Цвітанська, яка з початку російської агресії, висвітлює перебіг бойових дій.

"Я працюю на фронті достатньо давно. Але ось, що мене вразило, ось так, щоби танки наїжджали прямо на окопи і чавили людей... от просто наїжджали, давили, руйнували траншеї, такого прецеденту в цій війні не було", - пригадує режисерка.

Творці фільму над документальним доробком працювали близько півроку. У стрічці прототипів немає - усі герої - це оборонці Висоти 307 і 5. Глядач також не побачить реконструкцій та постанов. Про січневе протистояння розповідають безпосередні учасники бою.

"Там буде чесно показано все як було на місцях, де це відбувалось. Ми змогли потрапити майже на цю висоту, на передову звідки вона була видна і ті герої повернулись туди і побачили в якому зараз вона стані", - пояснює продюсер та сценарист фільму Олександр Дріз.

"Вони хотіли, щоби це екранізували. Правда. Але і зараз переживають про те, щоби там нічого не переплутано і я сподіваюсь, що після перегляду вони мені стусанів не нададуть", - коментує режисерка Цвітанська.

А після перегляду глядацький зал кілька разів вибухав аплодисментами.

"Я вважаю, що такий фільм - це триєдине. І пережиті емоції, і сльози на очах ледь стримували чоловіки, які багато чого пройшли. І водночас це документальна історія Збройних сил", - коментує начальник управління зв'язків із громадськістю ЗСУ Богдан Сеник.

Відзняте взимку, герої фільму вперше побачили на широких екранах. На прем'єру фільму прийшли із побратимами та дружинами.

"Звісно згадав, звісно пережив. Важко тому що деякі моменти, я звісно забувся, але сьогодні все згадав.  25-го ми почули гул машин. Хтось каже - хлопці, на нас танки їдуть. Я виглянув з окопу, так, дійсно танки. Вони бойовим порядком і стрільбою їхали прямо на нас", - пригадує  герой фільму Руслан Халілов.

"Мої враження не передаються словами, оскільки бачити і жити тим життям, які пережили хлопці це жахливо, це боляче і слів навіть не підбереш", - ділиться дружина Руслана Ірина Халілова.

Глядачі "5 каналу" також зможуть побачити стрічку. Вона з'явиться на екрані найближчим часом.

Евеліна Михайленко, Ігор Селянінов, "5 канал"

Попередній матеріал
Вперше з колоною ЛГБТ-військових: у Києві завершився "Марш рівності"
Наступний матеріал
Контракцію "Маршу рівності" завершили: не обійшлося без провокацій – включення
Loading...

Серіал "Чорнобиль" від HBO хочуть продовжити – вже є ідеї для шостої серії

Нанотехнології, лиходій та балакучий пес: вийшов трейлер українського фільму "Фокстер&Макс" – відео

З'явився перший тизер фільму "Чорний ворон" за романом Василя Шкляра

Поки президент у спортзалі: як в АП відреагували на слова співвласника "Кварталу 95" Бориса Шефіра

Співвласник "Кварталу 95" заявив, що СБУ та "Миротворець" не можуть нічого забороняти

"ЗА ЧАЙ.COM": режисерка-документалістка зі США Ольга Онишко в ефірі "5 каналу"