Без права на лікаря, освіту і роботу: з якими проблемами зіштовхуються люди без українського громадянства

Андрій Лі 5 канал
В Україні зареєстровано 5416 осіб без громадянства

Андрій Лі народився у Таджикистані. У 90-х роках його родина переїхала до України. Мешкали у Скадовську на Херсонщині. Його батьки залишилися з радянськими паспортами. Натомість чоловік узагалі не мав жодних документів. Водночас і країна походження не визнавала його своїм громадянином.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Поки отримати паспорт із Тризубом пану Андрієві не вдалося через бюрократію. Не маючи жодного документа, який би засвідчував його громадянство, він був змушений спочатку отримувати статус особи без громадянства. Що і сталося 2021 року, тоді чоловік отримав і посвідку на проживання. Тепер має мрію – зрештою отримати й українського паспорта.

"Дуже важко влаштуватися на офіційну роботу. Коли ти кажеш, що у тебе є статус особи без громадянства і посвідка на проживання, то на офіційну роботу ти не влаштуєшся – не беруть. І є обмеження по банках деяких, можна сказати, що навіть по більшості. Я не можу навіть відкрити банківську картку, тому що вважається, що цієї посвідки особи без громадянства для цього недостатньо", – розповів Андрій Лі.

Шкільну освіту Чоловік здобув також у Таджикистані. Каже: із закордонним атестатом, скажімо, вступити до українського університету не зможе.

"На той момент, коли ми приїхали до України, у мене не було жодного документа, окрім свідоцтва про народження. Тому на цей статус я чекав понад 20 років – десь 25-27 років. Ми зупинилися у невеличкому містечку і було дуже важко щось зробити стосовно хоч якихось документів. Зараз я мешкаю у Києві четвертий рік і тут вже краще. Дуже багато установ, дуже багато організацій, які цим займаються, які допомагають", – додав Андрій Лі.

Схожих історій в Україні тисячі. У Державній міграційній службі пояснили: виділяють декілька категорій людей, які не мають ніякого паспорта. Серед них ті, які досі користуються документами радянського зразка або втратили їх і не змогли відновити. А ще – особи, які приїхали до України у дитячому віці і з документів мали лише свідоцтво про народження. А також – представники ромської спільноти без українського громадянства. Але такий перелік не є вичерпним.

Читайте також: Українка за вибором та росіянка за громадянством: співачка Юлія Юріна дала ексклюзивне інтерв'ю "5 каналу" – відео.

"Згідно зі статистичними обліками Державної міграційної служби, станом на 1 січня 2024 року на території України постійно мешкали на підставі посвідки на постійне проживання 5416 осіб без громадянства", – повідомила пресслужба ДМС.

До того ж ще понад 700 людей, які взагалі не мають паспорта, мешкають в Україні тимчасово.

"Це найчастіше люди, які не мають жодних документів, які підтверджують їхню особу, які підтверджують їхню належність до громадянства України або іншої держави. Якщо у людини немає документів, то це означає, що вона не має доступу до жодних прав: вона не може купити квиток на залізницю, не може вільно звернутися до лікаря, не можу зареєструвати шлюб чи народження дітей", – пояснила керівниця напряму допомоги особам без громадянства БФ "Право на захист" Софія Кордонець.

Особи без громадянства також не можуть отримати доступ до гуманітарної допомоги, що дуже важливо у час війни. А ще – для них може виявитися проблематичним проходження контролю на блокпостах чи під час перевірок документів.

"У березні ми проводили анкетування осіб без громадянства і виявили, що більше половини із них не могли покинути небезпечні райони, де вони до цього мешкали, через те, що у них відсутні документи вони не могли переїхати навіть до сусідньої області. Зараз із цією проблемою зіштовхуємося у деяких регіонах, що ці люди не можуть доїхати, наприклад, до обласного центру, щоб звернутися із заявою до Державної міграційної служби на отримання документа", – додала Софія Кордонець.

До благодійного фонду "Право на захист" по допомогу уже звернулися близько 2,5 тисяч людей без будь-якого паспорта. Кожна із цих історій – унікальна, наголошують правозахисники. Й почасти підтвердити навіть сам офіційний статус особи без громадянства не так вже й просто. Причини на те різні, утім тривати цей процес може і роками.

Сергій Барбу, Олексій Іванченков, Олександр Корецький, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

 

 

Попередній матеріал
Достатньо згадати історію: мирний договір із росією невартий паперу, на якому написаний – "Машина часу"
Наступний матеріал
Чому військові одружуються і розлучаються на війні – штаб-сержант 4 бригади НГУ "Рубіж" у "Хто з Мірошниченко?"
Loading...