Паспорт
Паспорт 5 канал

Важливо знати: як українським біженцям продовжити дію закордонного паспорта

Читайте по-русски
Без документа – складно пересуватися та навіть повертатися додому

У соціальних мережах дедалі більше дописів від українських біженців, які нарікають на роботу консульств. Все тому, що вони не можуть місяцями отримати новий документ. А без нього складно пересуватися та навіть повертатися додому. Подробиці дізнавалася журналістка"5 каналу" Софія Норенко.

За понад рік вторгнення у частини українських біженців закінчився термін закордонних паспортів, або має завершитися незабаром. А без цього документа дуже складно повернутися до України. Водночас, біженці зауважують, зробити новий паспорт для себе, чи дітей у чужій державі справжнє випробування.

Олена тікала з Бучі разом із сином. Вирватися з окупованого міста вдалося через 14 днів. Спочатку жили у Польщі, а потім їх прихистили у Великій Британії. Із проблемою закінчення терміну паспорта у сина вона зіштовхнулася ще торік.

"Коли мене через місяць запросили у Швецію на фестиваль, я подивилась, що у мене спливає термін у малого і я зрозуміла, що треба з цим щось робити", – сказала біженка Олена Степаненко.

Також, жінка пригадала, що тоді вона одразу намагалося записатися на прийом до консульства онлайн, та ці спроби були марними.

"Це виявилося майже нереально, тобто фактично я не спала ночами, я намагалася зловити бодай одне місце в електронній черзі і в мене нічого не вийшло", – розповіла Олена Степаненко.

Проблема ставала нагальнішою, оскільки в самої Олени також закінчувався термін дії документа. Жінка зазначила: звернулася по консультацію до свого знайомого, який працює в амбасаді однієї з арабських країн.

"І він мені сказав, що є такі часи живої черги, коли можна поїхати безпосередньо у консульство і спробувати зробити. Ну я взяла малого під руки і ми поїхали, і власне в живій черзі це питання вирішилося протягом 20 хвилин, але на сайті це ніде не вказано", – зазначила Олена Степаненко.

Важливо, якщо ви звертаєтесь до консульства в порядку живої черги, то дію паспорта лише подовжують, а от щоб зробити новий, потрібно записатися онлайн. Не змогла це зробити Галина, яка виїхала з трьома дітьми на початку вторгнення. В одного з дітей також спливав термін.

"Мені порадили просто поїхати в консульский відділ в Парижі, стати в живу чергу і отримати безкоштовно продовження, просто напис в тому паспорті, який скінчився, напис від руки, штамп і вклеєна фотографія про те, що термін дії паспорта продовжено на 4 роки – це для дітей. Але в самому консульстві мені не змогли відповісти наскільки дійсний цей документ, тобто де він дійсний", – сказала біженка Галина Кричковська.

5 канал звернувся до Міністерства закордонних справ із цим питанням. У відомстві відповіли, що "ця процедура є тимчасовою, запровадженою на час дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування. Ця процедура насамперед орієнтована на громадян, які вимушено залишили Україну у зв'язку з воєнними діями та/або повертаються в Україну в терміновому порядку". 

Тобто продовжений паспорт гарантує те, що на українському кордоні людина може заїхати додому. Проте, якщо з таким документом біженець їхатиме, наприклад, транзитом через інші країни, то можуть виникнути проблеми. Інформацію потрібно уточнювати додатково, особливо, коли мова йде про авіасполучення.

"Власне є ресурс від МЗС - інтерактивна мапа світу, на якій ви можете знайти буквально зайти на цю мапу, натиснути на потрібну вам країну, знайти всі відповіді на поширені щодо в'їзду, контакти дипломатичних установ, куди звернутися за допомогою", – розповіла ГО "Юрштаб" Юлія Соловйова.

Також за консультацією можна звернутися на гарячі лінії для біженців. Туди можна зателефонувати від понеділка до п'ятниці з 9 ранку до 18 вечора. У самому ж МЗС рекомендують за першої можливості оформляти новий документ. Оскільки завантаженість дипломатичних установ висока, то з 2022 року Державна міграційна служба розпочала тестовий проєкт.

"Паспортний сервіс від ДП документ, де можна оформити новий закордонний паспорт + власне айді карту там можна оформити і обміняти посвідчення водія", – сказала голова ГО "Юрштаб" Юлія Соловйова.

Зараз такі сервіси працюють у Німеччині, Польщі, Чехії, Словаччині та Туреччині. Туди можна звертатися, навіть якщо ви перебуваєте в іншій державі. Можна спробувати і коли вже при цьому маєте паспорт із закінченим терміном.

"Для того щоб підтвердити мету свого візиту, ви можете записати в онлайн чергу паспортного сервісу і показати прикордоннику, або поліції, якщо навіть десь вас зупинять, що ви дійсно їдете робити закордонний паспорт", – зазначила голова ГО "Юрштаб" Юлія Соловйова.

Проте ліпше подбати про все завчасно. Тому обов'язково перевірте термін дії документів та за 3-6 місяців сплануйте візит до такого паспортного сервісу чи дипломатичної установи. Звісно, якщо вдасться записатися онлайн.

Софія Норенко, Олексій Іванченков, "5 канал".

Як повідомляв 5.UA, українці за межами держави зможуть оформити внутрішній і закордонний паспорти – Кабмін.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

перевірте термін дії свого закордонного паспорта, якщо ви тимчасово проживаєте за межами України.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Вбивчої техніки більш як на 75 млн грн: Порошенко передав бійцям ЗСУ комплекси БПЛА Poseidon
Наступний матеріал
Гео Лерос у "Рандеву": "Баканов через день займається спортом у Конча-Заспі з персональним тренером Суркісів"
Loading...
Уряд США дозволив українським біженцям залишатися в країні довше – кого саме це стосується

Уряд США дозволив українським біженцям залишатися в країні довше – кого саме це стосується

Чи треба українським біженцям декларувати доходи, отримані за кордоном – сюжет

Чи треба українським біженцям декларувати доходи, отримані за кордоном – сюжет

Кожен п'ятий українець: в ООН назвали кількість зареєстрованих біженців з України

Кожен п'ятий українець: в ООН назвали кількість зареєстрованих біженців з України