Біженці
Біженці 5 канал

Чи треба українським біженцям декларувати доходи, отримані за кордоном – сюжет

Читайте по-русски
Декларації мають заповнити й ті, хто тікав, але вже повернувся до України

До "5 каналу" звернулися глядачі, які попросили розібратися, що робити тим українцям, які виїхали за межі країни або навіть уже повернулися, і які отримували іноземні кошти. Чи треба їх декларувати? Адже в податковому кодексі є така норма.

В Україні в розпалі електронне декларування для громадян. Зокрема, у звітності є пункт про іноземні доходи. То чи мають мільйони біженців подавати інформацію щодо соціальних виплат?

52-річна Неля була вимушена тікати від війни двічі. Спочатку в 2014 році вона з родиною перебралася до Києва. Та під час повномасштабного вторгнення вирішила виїхати за кордон із мамою. І вже майже рік вони живуть у Німеччині та отримують там фінансову допомогу.

"Коли ми приїхали, нам видавали, якщо я не помиляюсь, 360 євро на людину. За той період, що я тут перебуваю, сума допомоги підвищувалась вже тричі, зараз я отримую 502 євро на людину", – розповіла біженка Неля Селютіна.

І всі ці надходження підлягають декларуванню, зауважують у податковій. "5 канал" намагався отримати коментар на камеру, та марно. Тому за консультацією звернулися до контакт-центру податкової.

"Якщо особа, перебуваючи на території іншої держави, скористалася правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави та отримала допомогу від іноземних держав та їхніх благодійний фондів, то така особа декларує як іноземні доходи", – повідомили у контакт-центрі.

Загалом, таку декларацію мають подати всі українці, які отримували доходи, проте не сплачували з них податки. Під час заповнення звіту ви самостійно вираховуєте суму податку на доходи фізичних осіб – це 18% та військовий збір – 1,5%, їх треба сплатити до бюджету. Та чи підлягають такому оподаткуванню соціальні виплати для біженців?

"Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не визначає та не сплачує, тобто в декларації лише зазначає отримання таких коштів. Вимоги подавати разом із декларацією документи немає, але податкова має право при перевірці декларації вимагати будь-які документи, які підтверджують ваш дохід, тобто ці документи у вас повинні бути готові", – додали в контакт-центрі.

Отже, соціальні виплати не оподатковуються, та подати декларацію необхідно, щоб податкова служба бачила, звідки ви маєте дохід. Щоправда, більшість біженців про це поки що не знають.

"Ні, ну нічого не чула такого", – запевнила біженка Неня Селютіна.

Декларації мають заповнити й ті, хто тікав, але вже повернувся до України. І незнання закону не знімає відповідальності, каже юрист. Одразу заспокоює: час є до 1 травня, і краще встигнути це зробити – піти до інспекції особисто, надіслати поштою або подати в електронному вигляді.

"За неподання, або несвоєчасне подання, в нас встановлена відповідальність, фінансова відповідальність 340 гривень за кожне таке не подання. Аналогічно є стаття щодо неподання податкової декларації і в кодексі України про адміністративні правопорушення. В даному разі встановлено такий вид відповідальності як попередження та штраф від 51 гривні до 136 гривень.", – пояснив адвокат Артем Сірик.

Іще вкрай важливо подати звітність і тим, хто вже працевлаштувався за межами України.

"У даному випадку (відомості про, – ред.) ці кошти потрібно подавати, але декларувати вже із оподаткуванням. Але от уже питання, хто буде вже оподатковувати – Україна чи країна, в якій проживаєш, це залежить від того, скільки ти там працюєш. Якщо менш як пів року, оподаткування офіційно буде йти державою Україною. Якщо більше виникає оподаткування – податкове резидентство в іншій країні, де ти працюєш", – підсумував адвокат Артем Сірик.

Коли ж перші пів року ви вже сплачували податки із зарплати у країні, де проживаєте, то потрібно це зазначити в декларації. А ще краще взяти виписку в роботодавця чи податкової тієї держави. Це може допомогти уникнути подвійного оподаткування. Якщо вагаєтесь, як правильно заповнити, то можете отримати безплатну консультацію в контакт-центрі податкової.

Софія Норенко, Олексій Тищенко, "5 канал"

Читайте також: Як живуть українські біженці в одній з найдорожчих країн світу – Швейцарії

Дивіться відео за темою: "Лікар тут": безплатні онлайн-консультації для українських біженців

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
російський СУ-27 зіткнувся з американським БПЛА MQ-9 Reaper над Чорним морем – у ЗС США повідомили про наслідки
Наступний матеріал
У Повітряних силах ЗСУ назвали причини численних повітряних тривог 14 березня
Loading...
"До війни жило 330 тисяч": скільки людей покинуло Херсон через вторгнення рф

"До війни жило 330 тисяч": скільки людей покинуло Херсон через вторгнення рф

Далеко від дому і без рідних: як українські біженці у Чехії готуються святкувати Різдво

Далеко від дому і без рідних: як українські біженці у Чехії готуються святкувати Різдво

З лютого на росію депортували чи змушені були виїхати майже 3 млн українців

З лютого на росію депортували чи змушені були виїхати майже 3 млн українців

"Більш як 14,5 млн українців виїхало після 24 лютого" – Лубінець

"Більш як 14,5 млн українців виїхало після 24 лютого" – Лубінець

Кожен п'ятий українець: в ООН назвали кількість зареєстрованих біженців з України

Кожен п'ятий українець: в ООН назвали кількість зареєстрованих біженців з України

Прессекретар президента Чехії одружився з українкою, яку поселяв як біженку

Прессекретар президента Чехії одружився з українкою, яку поселяв як біженку