20 тисяч гривень на місяць. Таку суму в середньому отримують українські біженці у Швейцарії. До того ж, вони мають доступ до безплатної медицини.
Швейцарська Конфедерація – друга у рейтингу найбагатших країн світу, а мінімальна заробітна плата у місцевих – від 3 до 5 тисяч доларів. До того ж, Швейцарія нейтральна країна і не брала участі у війнах.
"Класна країна, нейтральна завжди. Дуже багато там розташовано спортивних федерацій", – каже жителька Києва Тетяна.
Житель Києва Валентин зауважив: "Дуже розвинута країна, дуже прекрасно живуть, дуже високі ціни".
"Підтримує нейтралітет, але зараз вона вписалась за Україну", – повідомив житель Києва Василь.
Від початку повномасштабного вторгнення Швейцарія прийняла близько 70 тисяч українців. Про це свідчать дані Федеральної ради країни. До того ж біженці отримають так званий статус "S". Це дає право на тимчасове житло, соціальну та медичну допомогу.
Однією з українок, яка отримала тимчасовий прихисток у цій країні, стала 21-річна студентка Яна з Києва. Дівчина живе там ще від квітня минулого року та вивчає журналістику в Цюрихському університеті за обміном.
"Так, я тут як біженка. Я отримую виплати у розмірі 500 швейцарський франків (19 960,76 грн/міс.), але тут дуже все по різному, кожен кантон має свої закони, тому тут один біженець може отримувати 800 франків (31 937,22 грн/міс.), хтось може отримувати 300 (11 976,46 грн/міс.)", – каже тимчасова переселенка, студентка Яна Сончківська.
До кожного переселенця прикріплений соціальний працівник, який контролює і допомагає при отриманні соціальної та медичної допомоги.
"Я зверталася за медичною допомогою, все було дуже швидко, тобто за потребою. Я сьогодні подзвонила до соціального працівника, на завтра мене записали в клініку, все повністю перевірили, заплатили. Це поки ти перебуваєш на соціальному забезпечені, так все добре. А от в нас знайомі вже після соціального забезпечення пішли на роботу і їхній дохід перевищував там певні критерії, і вони були змушені виплачувати гроші за страхування, яке вони вже використали", – додала Яна Сончківська.
Посилюють у Швейцарії і контроль за доходами і статками переселенців з України.
"Ми повинні кожен заповнити декларацію, якби про своє майно. Там запитують абсолютно все: виписки з рахунків українських банків, чи раптом в нас немає інших доходів з України. Нове правило з 1 січня 2023 року, якщо ти маєш автомобіль, який, здається, коштує дорожче 4 тисяч франків (159 686 грн), ти змушений його продати і жити на ці гроші, щоб не залежати від соціальних центрів. Так само якщо є якась нерухомість в Європі", – пояснила біженка.
Живе Яна у родині швейцарців. Спочатку її прихистили безплатно, а через 3 місяці цій сім'ї почали виплачувати 300 франків (11 976,46 грн/міс.). Цього, за словами Яни, вистачає, аби покривати витрати за неї за комунальні послуги. Бо життя тут дороге.
"Я наприклад, 100 франків (3 992,15 грн) в місяць на проїзд витрачаю. Тут є куди сходити, але це дуже дорого. В кінотеатрі ми тут не були жодного разу, опера це так само десь 20 франків плюс один квиточок, тобто я можу харчуватися 3 дні на 20 франків (798,43 грн). Ця країна дорога дуже для харчування, в яку б ми країну європейську не поїхали, там буде дешевше, ніж у Швейцарії", – запевнила біженка.
Наприклад, буханка хліба коштує 110 гривень, а кілограм ковбаси – понад 1300 гривень, куряче філе – 750. За літр молока треба віддати більш як 60 гривень, а за кілограм твердого сиру – понад 700. Однак для самої Яни ціни, які б'ють по гаманцю, стали не найбільшою проблемою. Влітку під час фестивалю у Цюриху на неї з друзями напали білорус та росіянин.
"Друг до мене говорить – це російська чи білоруська? До мене говорить, не до них. А вони вийшло так, що ми вже їх пройшли, і вони це почули. Цей чоловік починає з нами "что нєт – єто рускій язік". Ну ми ж до тебе не говоримо, ми собі йдемо далі по вулиці вниз. І вони йдуть за нами і починають заводити розмову і починають говорити англійською перші. Ми студенти, а що вивчаєте англійською мовою запитує, ми кажемо журналістику, він каже, а чому, тому що ми не хочемо бути як російська пропаганда", – пригадує Яна Сончківська.
Ця відповідь роздратувала чоловіків. Вони притиснули її подругу до стіни, а друга двічі вдарили. Та коли справа дійшла до виклику поліції, чоловіки накивали п'ятами. Заяву до поліції дівчина з друзями подала, та поки що без результатів. Зараз Яна очікує кінця семестру і після цього вже не планує поновлювати статус тимчасового прихистку. Дівчина хоче повернутися і працювати в Україні.
"Туга за Україною і звісно, що я й не планувала залишитись їдучи сюди і ніколи не хотіла жити за кордоном", – підсумувала Яна Сончківська.
Софія Норенко, Микола Довгий "5 канал"
Загалом після 24 лютого з України виїхали понад 14,5 млн людей. Переважна більшість із них поїхала до країн Європи.
Дивіться відео за темою: "Лікар тут": безплатні онлайн-консультації для українських біженців
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.