Наум Боруля
Наум Боруля Схеми: корупція в деталях

Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у Криму – "Схеми"

Читайте по-русски
Наум Баруля перереєстрував своє майно за законодавством окупантів і обзавівся новою нерухомістю

Як з'ясували "Схеми", успішний український продюсер Наум Баруля має громадянство російської федерації, від якого не відмовився за всі 10 років війни, він їздив в (ред. – тимчасово) окупований Крим аж до 2019 року включно, заїжджаючи на український півострів саме за російським паспортом. У виданні зазначили, що Наум Баруля перереєстрував там своє майно та ресторанний бізнес за законодавством окупантів, та обзавівся новою нерухомістю. У ЗМІ додали, що "попри повномасштабну війну, його ресторанний бізнес в Судаку продовжує працювати і сплачувати сотні тисяч рублів у бюджет країни-агресорки". Про це повідомляє "Радіо Свобода".

"Український продюсер Наум Баруля – давній творчий партнер та соратник Володимира Зеленського. До 2014 року він був тісно пов'язаний з російським КВК: працював у Москві з олександром масляковим та організовував виступи команд у рф та Криму. Після Революції Гідності Наум Баруля повернувся в Київ та почав співпрацювати з "95-м кварталом" на чолі з майбутнім президентом. Разом вони створили гумористичне шоу "Ліга Сміху" та спродюсували низку популярних українських телевізійних ситкомів – "Країна У", "Танька і Володька" та інші", – мовиться у виданні.

У ЗМІ зазначили: "Перемігши на виборах, Зеленський привів у владу і своє творче оточення. Зокрема, донька продюсера Ірина Борзова обралася у Верховну Раду від "Слуги народу". Її чоловіка – зятя Наума Барулі – Зеленський підвищив до голови Вінницької області".

Соратник Маслякова і Зеленського

"Наум Баруля – тривалий час був "другою людиною" у "Клубі веселих та кмітливих" (ред. – КВК, рос. КВН, гра-змагання команд у гуморі та жартах, яке виникло ще за часів срср) після російського ведучого олександра маслякова", – розповіли у виданні.

Баруля у 2020 році розповідав: "Побачив мене Масляков, забрав спочатку в Київ, потім у Москву – адміністратором. Потім я дослужився до генерального продюсера. Ходив такий поважний по "першому каналу".

"15 років він пропрацював у Москві, з яких вісім – генеральним директором російської компанії "АМІК", що продюсує КВК", – написали у виданні.

Продюсер в одному з інтерв'ю казав: "В Москві я провів дуже хороші, якщо не найкращі, роки свого життя".

Наум Баруля з Масляковими
Наум Баруля з МасляковимиСхеми: корупція в деталях

"Після початку війни на Донбасі та (ред. – тимчасвої) окупації Криму, Баруля повернувся в Україну та уклав партнерство зі студією "95 квартал" на чолі з Володимиром Зеленським", – мовиться у виданні.

Зазначається, що "Зеленський був одним із засновників та постійним ведучим турніру коміків "Ліга Сміху" впритул до свого висування у президенти".

"Другий напрямок співпраці Барулі та Зеленського – виробництво серіалів для комерційних телеканалів. Вони разом продюсували скетч-серіал "Країна У". Серед інших популярних телепродуктів творчого тандему – комедійні серіали "Одного разу під Полтавою", "Одного разу в Одесі", "Танька і Володька", – написали у виданні.

Наум Баруля на "Лізі Сміху"
Наум Баруля на "Лізі Сміху"Схеми: корупція в деталях

У ЗМІ додали, що "у формально-юридичній площині свою співпрацю Баруля та Зеленський оформили у вигляді двох компаній":

  • перша – "Продюсерський центр Ліга Сміху", – де, крім них двох, в засновники увійшли сценаристи Сергій Чивурін і Андрій Яковлев, та брати Сергій і Борис Шефіри – давні партнери Зеленського по "Кварталу";
  • друга – це "Драйв Продакшн", – де, крім них, співвласником також став Тімур Міндіч – молодший партнер Ігоря Коломойського, для телеканалів якого – "1+1", "ТЕТ" – і створюються ці розважальні проєкти.
Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у Криму
Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у КримуСхеми: корупція в деталях

"Після перемоги на президентських виборах в Україні Володимир Зеленський вийшов зі структури власності цих фірм. Але він досі має інтелектуальні права на торговельні марки їхніх спільних проєктів –  "Ліга Сміху", "Ігри приколів", "Країна У", – мовиться у виданні.

Зеленський досі має інтелектуальні права на торговельні марки "Ліга Сміху", "Ігри приколів", "Країна У"
Зеленський досі має інтелектуальні права на торговельні марки "Ліга Сміху", "Ігри приколів", "Країна У"Схеми: корупція в деталях

Журналісти зазначили, що "під час президентської кампанії "Ліга Сміху" була одним з інструментів прихованої агітації. Це фіксувала громадянська мережа "Опора".

"Це не агітація, це концерт для хорошого настрою. А ви люди розумні, ви самі визначитеся, за кого голосувати", – ролик з таким зверненням Зеленського демонстрували на одному з концертів "Ліги Сміху" у 2019 році.В якості ВІП-агітатора на виборах брав участь і сам Наум Баруля.

Баруля у 2020 році під час зустрічі з мешканцями села Вінницькі Хутори казав: "Я президента знаю достатньо багато років. Я довго з ним розмовляв, коли він хотів балотуватися. І я його вважаю глибоко порядною людиною".

"Тоді ж телепроєкт "Ліга Сміху" використовувався і в інтересах доньки Барулі, кандидатки в депутати до Верховної Ради від партії "Слуга народу" Ірини Борзової. Борзова пройшла до парламенту. Чиновницька кар’єра її чоловіка, Сергія Борзова, також пішла вгору – нині він, призначений указом Зеленського, очолює Вінницьку обласну держадміністрацію", – мовиться у виданні.

У ЗМІ зазначають, що "Борзов теж виходець зі світу КВК – до політичної кар'єри був адміністратором в компанії "АМІК Україна", де серед засновників – Наум Баруля та Олександр Масляков. Згодом Борзов став директором команди "Вінницькі перці" та "Збірної України" з КВК".

Спільні з Масляковим компанії

"Попри ще тогорічну ініціативу Кабміну, Україна досі не наклала санкції на олександра маслякова та його сина. І це при тому, що масляков-старший публічно підтримує президента рф володимира путіна, багато років поспіль був його довіреною особою та особисто був присутній на інавгурації путіна у 2018 році. За пів року до повномасштабного вторгнення масляков провів чергову гру КВК – в (ред. – тимчасово) окупованій Ялті", – мовиться в повідомленні.

Журналісти додали, що "його син, олександр масляков-молодший, у 2023 році разом з двома командами КВК приїхав на (ред. – тимчасово) окуповану Донеччину та виступав перед так званими ветеранами СВО". Серед міст, які вони відвідали, був зруйнований російською армією Маріуполь".

"При цьому в Україні у маслякова є декілька незакритих компаній, а серед їхніх співвласників – один український партнер. Це Наум Баруля. Так, український продюсер залишається співвласником трьох українських філій КВК Олександра Маслякова та його сина – "АМІК УКРАЇНА", "КВН ТВ" та "КВН ПРОДАКШН". Фірми досі не ліквідовані", – розповіли в повідомленні.

Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у Криму
Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у КримуСхеми: корупція в деталях

Сам Баруля в коментарі "Схемам" зазначив, що компанії "просто висять" і жодної фінансової операції із 2014-го року не проводили. Але не пояснив, чому досі не вийшов зі структури власності компаній маслякових.

– Я нічого з ними зробити не можу, бо там засновник… Треба протокол засновника, я з ними не спілкуюся ніяк, – сказав Наум Баруля журналістці "Схем".
– Тобто вийти з компанії самовільно ви не можете?
– Щоб закрити компанію – ні. Знаю, що вони висять, але після 2014-го вони не зробили ні однієї операції.

Насправді ж, згода інших власників потрібна саме для повної ліквідації компанії. Але самому вийти зі структури власності фірми Науму Барулі ніякі юридичні перепони не заважали, розповіли експерти.

Юрист з корпоративного права Богдан Боровик пояснив: "Що він міг би зробити – можна подати заяву про вихід з товариства, бо в нього усього 5% – воно робиться в нотаріальній формі, подається реєстратору і для цього йому не потрібна згода росіян. Він просто подає – і на цій підставі його просто виключають як власника цих 5%".

Зазначається, що "Схеми" звернулися до РНБО із запитом про те, чому, попри публічну підтримку путіна та гастролі в Маріуполі, Україна досі не наклала санкції на маслякових.

Відповідь від РНБО: "Таких пропозицій від президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку та Служби безпеки України до них не надходило".

Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у Криму
Давній соратник Зеленського виявився громадянином рф із бізнесом у КримуСхеми: корупція в деталях

"При тому, що Кабінет Міністрів двічі ухвалював розпорядження, якими звертався до РНБО із пропозицією запровадити санкції проти маслякових. Ці звернення є на відкритому сайті уряду. Підтвердив це Кабмін і на запит "Схем", – написали у виданні.

Поїздки в Крим і паспорт рф

У ЗМІ розповіли: "Довгий час Баруля був тісно пов'язаний із Кримом. Попри анексію, не розірвав із ним бізнес-зв'язків. Його активи сконцентровані в Судаку".

"Я продавав морозиво в Судаку, в ларьочку. Потім викупив цей ларьочок. Потім взяв в оренду ресторан. Потім викупив через 4 роки цей ресторан", – так Баруля описував розвиток свого бізнесу у Криму.

У виданні додали: "Після анексії Криму продюсер продовжив їздити на захоплений півострів".

"Влітку 2014 року, вже після незаконного псевдореферендуму та так званого "приєднання Криму до рф", продюсер у себе на сторінці у Facebook виклав відео, на якому відпочиває у власному на той час готелі-ресторані "Парус" в Судаку. Сам Баруля в коментарі "Схемам" зазначив, що востаннє в окупований Крим їздив у 2016 році", – написали у ЗМІ.

У виданні зазначили: "Але за даними джерел "Схем" з доступом до системи мвс росії "магістраль", яка фіксує відомості про перетин держкордону рф, Наум Баруля їздив у Крим щонайменше до 2019 року включно. І щоразу заїжджав на окупований український півострів за російським закордонним паспортом".

Наум Баруля їздив в Крим щонайменше до 2019 року включно
Наум Баруля їздив в Крим щонайменше до 2019 року включноСхеми: корупція в деталях

Український продюсер – громадянин рф

Як з'ясували "Схеми", Наум Баруля громадянин російської федерації.

"Журналістам вдалось встановити, що у квітні 2009 року російська міграційна служба видала Науму Барулі російський паспорт, продюсеру тоді було 49 років. У цей час Баруля жив у Москві та працював генеральним директором у компанії "АМІК". Цей документ досі чинний", – мовиться у виданні.

У ЗМІ зазначають: "Доказами наявності російського паспорта в українського продюсера є як актуальні офіційні реєстри рф, так і витяги з державних баз даних різних періодів".

"Саме як громадянин росії Баруля володіє своїм бізнесом в Криму та має актуальний ідентифікаційний номер платника податків рф. І саме за російським паспортом він до 2019 року володів двома квартирами у Москві", – розповіли у виданні.

Журналісти зауважили, що "при цьому сам Наум Баруля спілкуватися на тему наявності російського паспорта – навідріз відмовився".

Давній соратник Зеленського виявився громадянином Росії із бізнесом у Криму.
Давній соратник Зеленського виявився громадянином Росії із бізнесом у Криму.Схеми: корупція в деталях

Старі й нові активи в Криму – за законами окупантів

Баруля також стверджує, що втратив всі свої активи в Криму після окупації: "По факту немає нічого, я все втратив. Все, над чим я 25 років працював кожен день".

Але, як з’ясували "Схеми", "по-перше, у Судаку в давнього творчого соратника Зеленського залишається три квартири загальною площею 312 квадратних метрів. Які він добровільно перереєстрував за російським законодавством, визнавши тим самим юрисдикцію рф на окупованій українській території".

Зазначається, що "стверджувати це журналістам дозволяє заява до окупаційної влади на реєстрацію однієї із цих квартир, подану в його інтересах, яку "Схеми" дістали з російських реєстрів".

"Переоформленням цього майна від імені Барулі займався юрист Дмитро Даничев. Саме для цих цілей громадянин рф Баруля видав йому довіреність. Копію документа "Схемам" теж вдалося отримати з Криму", – написали у виданні.

У ЗМІ повідомили: "Довіреність юристу у 2015 році у місті Судак Баруля видав і посвідчив у нотаріуса саме для "постановки своєї нерухомості на кадастровий облік" в органах окупаційної влади. А також для реєстрації нового майна".

"Так, відомий продюсер, заробляючи гроші в Україні, після анексії продовжив обзаводитися новим майном на окупованому півострові – як громадянин росії, за законами росії", – мовиться у виданні.

Журналісти додали: "У 2017 році Баруля став власником земельної ділянки на 7 соток у Судаку. Вже за рік – тут же набув у власність ще 6 соток та став власником семиповерхової будівлі площею у понад 2 тисячі квадратних метрів".

"Тож станом на 2023 рік Наум Баруля володіє в Судаку майном на загальну суму приблизно 60 млн рублів", – написали у виданні.

Старі і нові активи в Криму – за законами окупантів
Старі і нові активи в Криму – за законами окупантівСхеми: корупція в деталях

Активний бізнес у Криму

У виданні зазначили, що "протягом 5-ти років після окупації Криму, аж до 2019 року, Наум Баруля співволодів великим готелем-рестораном "Парус" на центральній набережній Судака. У партнерах весь цей час були прокремлівські політики".

"Зокрема, це Анатолій Синюк, ексдепутат Верховної ради Криму від Партії регіонів, який підтримав анексію Криму у 2014 році і згодом отримав підозру в державній зраді. У 2018 році, коли Баруля та Синюк спільно володіли рестораном в Судаку, в Україні проти останнього ввели санкції. Після повномасштабного вторгнення – він підтримав дії путіна", – написали журналісти.

Та додали: "Інший партнер продюсера "Ліги Сміху", – Борис Дейч – екснардеп від Партії регіонів, який також підтримав захоплення українського півострова та закликав на псевдореферендумі голосувати за приєднання Криму до росії".

"Вочевидь, мовиться про давнє знайомство, оскільки Дейч був суддею під час виступів КВК в Криму. Наприклад, у 2012 році Дейч, КВКшники та Баруля виступали в Судаку – під прапорами Партії регіонів", – написали журналісти.

У ЗМІ зауважили: "Станом на грудень 2023 року, у засновника "Ліги Сміху" залишаються дві активні компанії в окупованому Судаку. Ці кампанії зареєстровані після анексії за законами країни-агресорки".

"Фірма "Профі", хоч і не закрита, але нині діяльності не веде. А ось друга, "Профіль-Н", – це цілком активний бізнес, який наповнює податками бюджет окупаційної влади. Це – заклад харчування на центральній набережній Судака під назвою "Прохлада". По суті, це ринок вуличної їжі кухонь різних країн світу: тут продають усе – від чебуреків, хот-догів та піци – до гонконзьких вафель", – написали у виданні.

У ЗМІ зазначили: "До 2019-го закладом в Судаку володіли двоє – Наум Баруля та його донька Ірина Борзова, але після обрання до парламенту вона переписала свою частку на батька".

"У розмові зі "Схемами" Наум Баруля заперечує, що реєстрував майно та фірми в Криму за законами окупантів", – мовиться у виданні.

У ЗМІ зазначається, що "Схеми" почали перевіряти далі те, наскільки щирий у своїх відповідях український діяч культури".

"Журналістам вдалося отримати документ, який вказує, що у 2014 році, після окупації Криму та незаконного референдуму, Наум Баруля та його донька, майбутня нардепка Ірина Борзова, таки брали участь у перереєстрації компанії "Профіль-Н" за російськими законами", – написали у виданні.

Журналісти повідомили, що "це доводить протокол загальних зборів учасників компанії "Профіль-н", датований 3 грудня 2014 року".

"На зборах Баруля та Борзова затвердили новий статут компанії, який відповідає законодавству рф, перевели статутний капітал у гривнях в рублі за тодішнім курсом центробанку росії та погодили звернення до реєстраційного органу країни-агресорки, аби дані про компанію внесли в Єдиний державний реєстр юридичних осіб росії. Одноголосно, два підписи", – розповіли у виданні.

У "Радіо Свобода" мовиться: "Журналісти отримали витяг з цього реєстру. Дані до нього внесли через тиждень після вже згаданих зборів власників "Профіль-Н".

"Щоб переконатися, що це справді підпис Барулі під протоколом зібрання, "Схеми" порівняли його з іншими підписами продюсера ще на двох підписаних ним документах", – наголосили в повідомленні.

У ЗМІ додали: "Сама ж Ірина Борзова, яка під час виборів прямо визнавала, що бізнес був перереєстрований за законами рф, тепер у відповіді "Схемам" заперечує, що зверталася в окупаційні органи влади в Криму з цього приводу".

"Кафе "Прохлада" Наума Барулі, попри повномасштабну війну, продовжує працювати. Це доводять фотокадри закладу, який працював і в 2022-му році, і в 2023-му", – написали у виданні.

У ЗМІ повідомили: "Що ж до діючого кримського закладу продюсера "Ліги Сміху" "Прохлада", то за даними російського реєстру "Спарк", виторг кафе за останні 5 років становив понад 15 млн рублів, з яких у 2022 році –2,5 млн рублів".

"З 2019 до 2022 року компанія акумулювала для російського бюджету у вигляді податків більш як мільйон рублів, з яких на пів мільйона казна окупантів поповнилася після повномасштабного вторгнення рф в Україну", – наголосили у виданні.

Заявка на бюджетні кошти України

"Маючи громадянство країни-агресорки та бізнес на (ред. – тимчасово) окупованих росією українських територіях, Наум Баруля продовжує заробляти в Україні на зйомках масштабних розважальних телепроєктів. У 2023 році він опанував і тему війни – спродюсувавши комедійний серіал "Волонтери" для показу на телебаченні", – мовиться у виданні.

У ЗМІ додали, що "влітку 2023 року Наум Баруля подав заявку на державне фінансування своєї творчості – а саме свого нового комедійного серіалу під назвою "Нижча ліга".

"Заявку на майже 32 мільйони гривень із бюджету України він подав від фірми "Драйв продакшн", – якою володіє разом з братами Шефірами та Тімуром Міндічем", – розповіли у виданні.

Журналісти нагадали: "Участь громадян російської федерації була прямо заборонена умовами конкурсу. Але Міністерство культури в особі дочірньої структури –"Мультимедійної платформи іномовлення України" – затвердило заявку Наума Барулі та оголосило її у списку переможців".

"Всю увагу на себе перебрав інший здобувач цього ж державного фінансування – скандал розгорівся довкола Юрія Горбунова та його проєкту – комедійного серіалу "СМТ Інгулець". Він також виграв понад 30 мільйонів з бюджету на його виробництво", – написали у виданні.

У ЗМІ нагадали, що "такі витрати під час війни неабияк обурили українців та змусили реагувати самого президента".

Як з'ясували "Схеми", – наступного ж дня після початку скандалу довкола "Інгульця" та Горбунова – скандалу, через який Зеленський зрештою звільнив міністра культури Олександра Ткаченка – продюсер Наум Баруля відкликав заявку, відмовившись від бюджетного фінансування свого комедійного проєкту.

Тому контракт із ним дочірня структура Мінкульту зрештою не уклала, повідомили "Схемам" у відповідь на офіційний запит.

"Лист-відмова за підписом Наума Барулі був датований 19 липня – тоді вже другий день поспіль не вщухали дискусії про доцільність подібних витрат, і під міністром культури вже "хиталося" крісло", – мовиться у виданні.

Журналісти розповіли, як встановлені "Схемами" факти прокоментували родичі Наума Барулі – народна депутатка Ірина Борзова та очільник Вінниччини Сергій Борзов.

"Сергій Борзов відповів, що його особисто це не стосується, і відмовився від коментарів. Вирішила не відповідати на запитання журналістів і народна депутатка Ірина Борзова", – підсумували у виданні.

Читайте також: "у мене трошечки розриває бошку": мережу сколихнула хвиля обурення через зйомки серіалу "СМТ Інгулець" за бюджетні 33 млн.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
У Міноборони пояснили заяву Умєрова про мобілізацію чоловіків з-за кордону
Наступний матеріал
Призначення Радою членів Рахункової палати всупереч позиції G7 завдає удару по Україні – Порошенко
Loading...
"Слуга народу" Безугла продовжує працювати на російську пропаганду – полковник ЗСУ Штефан

"Слуга народу" Безугла продовжує працювати на російську пропаганду – полковник ЗСУ Штефан

Заробляли на ухилянтах: САП скерувала до суду справу депутатки-"слуги" Марченко та її помічниці

Заробляли на ухилянтах: САП скерувала до суду справу депутатки-"слуги" Марченко та її помічниці

"Слуга народу" Куницький виїхав на 5 днів до Ізраїлю, а повернувся через 3 тижні через Флориду – "Схеми"

"Слуга народу" Куницький виїхав на 5 днів до Ізраїлю, а повернувся через 3 тижні через Флориду – "Схеми"