"Антихакери", марксмени й оператори Javelin: нові військові професії, без яких нині важко уявити ЗСУ

Facebook / Командування Сил спеціальних операцій ЗС України
Рік 2014 розділив життя України та її Збройних сил на до і після. Натиск агресивної Росії пограбована Януковичем армія тримала з усіх сил. В умовах війни переглядалися навчальні програми ЗСУ, армія відновлювалася й розвивалася, АТО/ООС армійці отримували й отримують болючий, але цінний досвід... 6 грудня ЗСУ відзначає свій ювілей – 30 років від дня створення

Важливо, що початок бойових дій на сході України призвів до появи новітніх військових професій. Отже, які це професії та хто їх сьогодні опановує, пише "АрміяІнформ".

Марксмен

Раніше в нашому війську, коли відділення працювало на дистанції майже 400 м, на цій відстані було недоцільно залучати штатного снайпера, бо його готували для роботи на 800 м і більше. Коли снайперів із підрозділів прибрали, виникло питання, хто працюватиме у відділенні на дистанції від 400 до 800 м. Тому ЗСУ звернулися до досвіду країн НАТО, де вже були посади марксменів.

.
.armyinform

Марксмен – перехідна стадія між стрільцем та снайпером. Він працює на відстані 400-800 м, у деяких випадках – до 1000 м. Має більше навичок у стрільбі. На спеціальних курсах він отримує гвинтівку і повертається до свого підрозділу, де працює стрільцем, але з покращеними навичками.

Українська армія досвід у підготовці марксменів перейняла в американських та канадських колег. У тих іще в часи Другої світової війни використовувалось поняття "піхотний снайпер".

Що американські, що українські марксмени використовують зброю на платформі AR. З 2018 р. в ЗСУ використовують напівавтоматичні вітчизняні гвинтівки UAR-10 калібру 7,62*51, які є відповідниками натовського Winchester 308.

Оператор Javelin

Цих фахівців навчають у новоствореній Школі протитанкової артилерії. Готують їх за програмами, які адаптовані до стандартів Північноатлантичного Альянсу і відповідають натовській методиці підготовки.

.
.armyinform

На початковому етапі підготовки операторів Javelin ознайомлюють із призначенням, будовою, тактико-технічними характеристиками, принципом дії, особливостями застосування цього протитанкового ракетного комплексу. У фіналі навчання військовослужбовці здійснюють численні контрольні вправи, працюють на тренажерах, а потім – виконують демонстраційні тренувально-бойові пуски.

Готувати українських військовослужбовців допомагають американські колеги з "Багатонаціональної групи з підготовки – Україна".

Аеророзвідник

Посади цих фахівців у військах називаються "оператор цільового навантаження" та "зовнішній пілот". Займаються вони аеророзвідкою за допомогою безпілотних авіаційних комплексів (БПАК). І залежно від того, до якого роду військ належить їхній підрозділ, можуть ще й виконувати коригування вогню артилерії.

.
.armyinform

У ЗСУ приділяти серйозну увагу безпілотникам почали лише з початком бойових дій на сході країни. До 2014-го на озброєнні були тільки радянські "Рейс" і "Стриж".

Як кажуть досвідчені аеророзвідники, їхню професією опанувати достатньою мірою готовий не кожен – тут вимагаються особливий склад розуму, здатність абстрактно мислити, орієнтуватись у просторі.

Ці фахівці повинні вміти працювати у складних метеоумовах, уночі та в умовах радіоелектронного придушення.

Фахівець з кібербезпеки

Майбутніх "антихакерів" готують у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут за спеціальністю "Кібербезпека".

.
.armyinform

Курсанти здобувають знання та навички за напрямками: технічний захист інформації, побудова комплексних систем захисту інформації, побудова та дослідження методів криптографічного захисту інформації, побудова та дослідження елементів та систем кіберзахисту, дослідження методів та машинного навчання елементів систем кіберзахисту в інформаційно-телекомунікаційних системах.

Фахівці з кібербезпеки йдуть на службу до центрів кібербезпеки ЗСУ, оперативних командувань, родів військ і служб.

Інженер JCATS

Офіційно такий фахівець обіймає посаду інженера відділення програмного забезпечення відділу імітаційного моделювання. До його обов'язків входить забезпечення працездатності та налаштування системи імітаційного моделювання JCATS – програми, яку застосовують для підготовки штабів батальйонів, бригад та оперативно-тактичних угруповань військ.

.
.armyinform

JCATS достатньо деталізована і містить усю інформацію про особовий склад, озброєння, техніку. У програмі передбачені характеристики, максимально наближені до реальних.

До обов'язків інженера входить запуск програми для тренування та контроль роботи сервера, який отримує інформацію від автоматизованих робочих місць, проводить моделювання бою та здійснює його відображення одночасно на десятках робочих станцій.

Програма англомовна, тож інженеру потрібно мати базові знання англійської. Потрібні базові знання комп'ютерних технологій – установка операційних систем, налаштування комп'ютерної мережі та системне адміністрування. Інженеру для коректної роботи з базою даних також треба знати штатну структуру підрозділів ЗСУ.

Інструктор VBS

Офіційно такий фахівець обіймає посаду інструктора навчально-тренувального відділення відділу імітаційного моделювання.

Програма VirtualBattlespace – це технологія комплексної симуляції бойової обстановки, призначена допомогти підрозділу пройти колективну бойову підготовку в максимально наближеній до реальності ситуації.

Щоб бути інструктором VBS, потрібні базові знання статутів, штатної структури підрозділів ЗСУ, тактики дій тактичних підрозділів у наступі та обороні.

Від інструктора вимагається рівень впевненого користувача комп'ютера. Щоб можна було оперативно відреагувати під час тренування: якщо в когось "завис" комп'ютер, наприклад, і треба швидко полагодити несправність. Так само від інструктора потрібна й методична підготовка. Бо він має доступно викласти підрозділу, що вимагають на тренуванні.

Звісно, перелік новітніх військових професій постійно доповнюється, адже українська армія змінюється. І чим швидше вона змінюватиметься, тим більше нових професій у ній зявлятиметься та вдосконалюватимуться вже відомі.

Читайте також: Святилище котів, "хитрий" Колізей і "потойбічне" число 17: вражаючі факти про Рим

Попередній матеріал
Ультиматум із Кремля: чи готовий світ поставити Путіна на місце і захистити Україну
Наступний матеріал
"Буду розвідником, як батя": історія української сім'ї воїнів, сильнішої за всю армію ворога
Теги:
Loading...