Святилище котів, "хитрий" Колізей і "потойбічне" число 17: вражаючі факти про Рим

Рим Вікіпедія
Сьогодні, звісно, не 21 квітня, але не менш значуща для столиції Італії дата. 2 грудня 1870 року Рим... став столицею Італії. До того розділена на дрібні уламки країна кілька століть переходила з рук у руки. Нині це одне з найвідоміших і найпопулярніших серед туристів міст світу – хоча за світовими мірками воно геть невелике: за площею лише у 1,5 рази більше за Київ, а за кількістю населення вони майже однакові
  • Рим не завжди був столицею Італії, а став нею 151 рік тому.

А що ж було до того?

У XVIII ст. контроль над Італією здобула Австрія, потіснивши іспанців. Після французької революції кінця XVIII ст. на територію країни зайшли війська Наполеона, подрібнивши її на залежні від Франції Цизальпінську, Римську, Лігурійську та Партенопейську республки. Скоро Наполеон Бонапарт анексував П'ємонт, Лігурійську республіку, Парму, Тоскану, Церковну область, перетворив Цизальпінську республіку на Італійську, а потім на Італійське королівство, на трон якого й посів 1805 р. у Мілані.

З падінням імперії Наполеона, втім, свобода не прийшла. В Італії, за рішенням Віденського конгресу 1814-1815 рр., було відновлено абсолютистські монархії, більшість яких залежала від Австрії, а Ломбардо-Венеційська область увійшла до складу Австрії. Австрійські війська 1821 р. жорстоко придушили карбонарські революції в Королівстві обох Сицилій і в П'ємонті.

1831 р. виникла нова патріотична організація "Молода Італія", яка виступала під гаслами незалежності та об'єднання країни. У XIX ст. важелі впливу на об'єднавчий рух дісталися поміркованим лібералам, які під керівництвом короля Віктора-Еммануїла II завершили створення єдиної Італії – парламентарної монархії, Італійського королівства. Його столицею, після ліквідації Папської держави, і було проголошено Рим.

Рим
РимВікіпедія

  • Вік Риму – 2774 роки, протягом усього цього часу й досі він залишається найвідомішим містом світу.

Офіційний День народження міста – 21 квітня (засноване в 753 р. до н.е.). В цей день проводяться показові гладіаторські бої, влаштовуються бенкети та паради.

  • До ХІХ ст. Рим був найбільш заселеним містом Європи, поки його історичний показник – в 1 млн мешканців – не перевищив Лондон.

А загалом за час своєї історії місто зазнавало неабияких демографічних гойдалок. Наприклад, у часи розквіту Риму в ньому мешкало близько 1 млн жителів. Після падіння імперії їх залишилося близько 50 тисяч. В сучасному Римі налічується приблизно 2,7 млн. містян.

  • Базиліка Св.Петра у Римі – найбільший храм світу. В ньому одночасно можуть зібратись 60 000 вірян, а хрест на куполі височіє понад 136 метрів над землею.
Базиліка св. Петра, Рим
Базиліка св. Петра, РимВікіпедія
  • Купол Пантеону в Римі більший за купол собору Святого Петра у Ватикані і має діаметр 43 метри. Це найбільший неармований бетонний купол у світі.
Рим, Пантеон
Рим, ПантеонВікіпедія

До речі, бетон винайшли теж римляни.

  • У Стародавньому Римі існувала проблема перенаселеності, тому будинки росли не тільки в ширину, а й у висоту, і за указом імператора Августа будівлі не повинні були перевищувати 21 метр. Ці будинки називали інсула.
  • У той час, як античні пам'ятки вгрузають у землю під гнітом століть, Золотий дім римського імператора Нерона навмисно поховано на глибині 14 м.

Його засипали мешканці міста. Правитель-тиран накоїв стільки лиха, що римляни не пошкодували розкішного палацу.

Рим
РимВікіпедія
  • До речі, щодо Нерона. Комп'ютерна програма для запису дисків Nero Burning ROM отримала свою назву невипадково. У буквальному перекладі "Нерон палить Рим", що нагадує про цього правителя. Йому приписували підпал, що призвів до Великої римської пожежі.
  • Щоб змінити уявлення про Колізей як місце кривавих видовищ, влада Риму змінює його підсвітку щоразу, як десь у світі скасовують чиюсь смертну кару.

Сучасний Колізей має вигляд законсервованих руїн, тож кожен турист намагається прихопити з собою шматочок амфітеатру. Аби пам'ятку не розібрали вщент, уночі навколо неї розкидають звичайне каміння. Впродовж дня воно зникає в кишенях гостей столиці...

Колізей
КолізейShutterstock

До речі, у свіжозбудованого Колізею був дах.

А ще ця будівля була продумана так, щоб 70 тисяч глядачів, які поміщалися всередині, за потреби могли покинути арену за 3 хвилини.

За ще часів "молодості" Риму біля Колізею можна було придбати "промо-продукцію" – тваринний жир та піт найкращих гладіаторів. Потім з цих компонентів прекрасні панянки робили парфуми.

  • Давньоримська публіка любила криваві видовища не тільки на гладіаторських боях, а й на звичайних театральних виставах. Якщо по ходу дії актор повинен був загинути, його могли в останній момент замінити на засудженого до страти злочинця і вбити прямо на сцені.
  • І навіть перший у світі торговий центр також збудували римляни – за часів імператора Траяна. Він мав кілька рівнів і понад 150 торгових точок із їжею та одягом.
Рим, ринок Траяна
Рим, ринок ТраянаВікіпедія

До речі, до 80% сучасних римлян працюють у сфері обслуговування туристів, зокрема, в торгівлі – таке собі своєрідне продовження традицій предків.

Рим, фонтан Баркачча
Рим, фонтан БаркаччаВікіпедія
  • Якщо говорити про цікаві місця в Римі, то найбільші римські терми, збудовані на імператора Каракали (ІІІ ст. до н.е.) займали 11 га, тут з комфортом могло купатись 1600 людей одночасно.
  • Незважаючи на свою освіченість, римляни не знали деяких важливих речей, відомих нам. Наприклад, у давнину водопровідні труби в місті виготовляли з м’якого свинцю, не підозрюючи про те, якої шкоди він може завдати здоров’ю.
  • Рим – єдине місто, на території якого існує окрема держава – Ватикан.

У папській столиці випускають власне євро. Населення Ватикану – приблизно 800 осіб, а протяжність ватиканської залізниці – всього 700 м. При цьому він належить до найбільш густонаселених місць світу. Кожної середи об 11:00 на площі Святого Петра у Ватикані з'являється Папа Римський, щоби проголосити проповідь.

Ватикан, площа святого Петра
Ватикан, площа святого Петраpixabay.com

У Ватикані розташований і найбільший музейний комплекс світу. На території Папської держави сьогодні розташовано понад тисяча музеїв і галерей.

  • 180 000 котів – саме стільки вусанів сьогодні живуть на вулицях Риму. Спеціальна служба годує і доглядає за безпритульними тваринами, а спеціальне розпорядження влади забороняє проганяти їх з облюбованого місця.

На площі Торре-Анджентіна навіть є святилище котів серед руїн чотирьох республіканських храмів.

  • Орден монахів Капуцинів подарував туристам назву кави (капучино) і вражаючі каплиці на римському кладовищі. Інтер'єр цих споруд оздоблений людськими кістками й черепами, а подекуди стоять скелети в монашому вбранні.

Вчені вважають, що там використано кістки щонайменше 400 монахів.

  • Саме з Риму походить усесвітьно відомий афоризм "Гроші не пахнуть".
Рим
РимВікіпедія

Він з'явився завдяки імператору Веспасіану, яким першим здогадався облаштувати платні громадські вбиральні. А відомий вислів нібито був відповіддю Веспасіана синові, який дорікнув батькові в заробітку на туалетах.

  • Дві тисячі фонтанів – саме стільки штучних джерел прикрашають Рим. Чверть із них – це вражаючі монументальні композиції, у яких заведено залишати монетки на згадку.

Фонтан Треві надзвичайно популярний серед туристів. Гості столиці кидають у воду монетку, щоб повернутися сюди знову. Щорічно міська влада дістає з дна фонтану близько 700 000 євро монетами, а 2019 року "виловили" майже 1,5 мільйона! Всі ці гроші передають благодійним організаціям, які займаються допомогою нужденним.

Рим, фонтан ді Треві
Рим, фонтан ді ТревіВікіпедія
  • Славнозвісна колона Траяна була встановлена на честь завоювання імператором земель Дакії – зокрема, й частини українського Закарпаття.
  • У Римі вважають нещасливими числа 13 і 17.

Щодо 17, точно не відомо, звідки походить повір’я, але є теорія, пов’язана з написами на могилах давніх римлян – "VIXI", що перекладається як "Я жив" або "Моє життя скінчилося". Якщо виразити напис римськими цифрами, то і вийде VI + XI = 6 + 11 = 17.

  • "Лише Париж вартий Риму, лише Рим вартий Парижа" – перший лозунг про партнерство міст-побратимів.
  • Містом-побратимом Риму 2 листопада 1999 року стала також українська столиця Київ.

За інформацією з відкритих джерел

Читайте також: Перемога у 350-річній боротьбі: як на референдумі 1991-го українці остаточно сказали "Геть від Москви!"

Попередній матеріал
Перемога у 350-річній боротьбі: як на референдумі 1991-го українці остаточно сказали "Геть від Москви!"
Наступний матеріал
Ультиматум із Кремля: чи готовий світ поставити Путіна на місце і захистити Україну
Loading...