"Щоб зігнати до колгоспів, людям палили хати": фільми про Голодомор, які не приховують жодного слова правди

Голодомор в Україні www.garethjones.org
До краху СРСР говорити про голодомори в нашій країні 1921-23, 1932-33 та 1946-47 років було заборонено під страхом втрати свободи, а то й самого життя. І зараз Москва наперечує власні злочини. Втім, світ перестав мовчати. І Україна перестала мовчати. А це найголовніше. В ім'я пам'яті мільйонів людей, чиї імена так і залишуться невідомими...

Діти великого голоду

Рік: 2020

Країна: Україна

Режисер: Сніжана Потапчук

Герої фільму – Олексій Гапон, Єфросинія Давиденко, Надія Хало – люди, які ще дітьми пережили Голодомор 1932-1933 рр. Вони – мешканці смт Оржиця на Полтавщині.

Свідків Голодомору залишилось мало, а їхні історії – унікальні. У стрічці ці люди розповідають, як їм вдалося пережити страшну трагедію: чим харчувалися, де ховали їжу. Спеціально для зйомок одна з героїнь назбирала трави біля своєї хати, щоб показати, що з неї можна приготувати. Кожен герой фільму має власні спогади про ті часи, які разом складають картину геноциду української нації.

Гіркі жнива

Рік: 2017

Країна: Канада

Режисер: Джордж Менделюк

"Гіркі жнива" (Bitter Harvest) – канадський фільм про кохання в розпал Голодомору 1932–1933 рр. Це перший англомовний художній фільм про Голодомор.

У центрі картини – любовна історія на тлі сталінського терору, репресій, голоду і боротьби за виживання. Прообраз головної героїні фільму, знятого в Україні, – матір режисера. Рятуючись від голоду, вона дійшла з Харкова до Львова в пошуках хліба і свободи.

Режисер Дж. Менделюк написав сценарій разом із Річардом Бачинським-Гувером за оригінальною історією останнього. Бачинський-Гувер після відвідин України зацікавився політикою штучного голоду і кілька років вивчав польські, російські та українські підручники історії, перш ніж писати перший проект сценарію.

У 2011 р. він показав сценарій торонтському меценату Яну Ігнатовичу, родина якого покинула Україну в кінці 1940-х. Той вирішив пошукати більше інформації.

Як Гувер та Ігнатович, Менделюк виріс в Онтаріо разом із батьками-українцями, які емігрували з Європи у 1940-х рр. Натхненні цією історією, Менделюк і Гувер переписали сценарій фільму, акцентуючи на вигаданому романі між молодим художником та його дружиною.

2013 р. Менделюк запросив продюсера Чада Баджера долучитися до проєкту.

"Я ніколи не був в Україні і знав про неї дуже мало, крім того, що це була частина колишнього СРСР і там відбулася Чорнобильська катастрофа. Але мене привернула історія. Як виявилося, я закохався в країну і врешті познайомився зі своєю дружиною, українкою, в Києві", – каже Баджер.

У США фільм вийшов 24 лютого 2017 р.

Голодомор та система Торгсин. Цілком таємно

Рік: 2017

1931 р. в СРСР з'явилася мережа спецмагазинів, де товари продавали за іноземну валюту або обмінювали на цінні метали, проте не приймали радянських грошей. Спочатку торгсини були орієнтовані лише на іноземців. Згодом місцевим теж дозволили їх відвідувати. Населення несло до торгсинів золоті прикраси та обмінювало їх на спеціальні картки, за які можна було придбати дефіцитні товари за спекулятивними цінами. Купували переважно борошно, крупу, цукор. Черги були невід'ємним атрибутом будь-якого торгсину.

В роки Голодомору торгсини використовували для викачування дорогоцінностей у населення, а натомість продавали те, що в нього ж і вилучили, причому за спекулятивними цінами.

Багато родин зазнало психологічної травми, бо були вимушені позбутися сімейних реліквій, які мали для них передусім духовну цінність. В роки Голодомору мережа торгсинів значно розширилася – на кінець 1933 р. в радянській Україні їх діяло близько 300.

Радянські громадяни часом купували товар у торгсинах за рахунок валютних переказів з-за кордону. Втім, нерідко людей, які відвідували торгсини або отримували перекази валюти, арештовували.

Система торгсинів мала на меті викачати з населення золотовалютні цінності, які ще залишились після численних експропріацій. Так радянська влада скуповувала в населення золото за ціною набагато нижчою від його реальної світової вартості. 1933 р. населення принесло до торсину 45 тонн чистого золота. Мережа припинила своє існування 1936 р.

Подорож у часі. Голодомор 1932–1933 років на Донеччині

Рік: 2017

Країна: Україна

Режисер: Наталя Поколенко, Андрій Резніков

Фільм "Подорож у часі", підготовлений ентузіастами, розповідає про історію Голодомору 1932–33 рр. на території Донеччини.

У фільмі зібрано коментарі істориків та науковців, спогади очевидців та архівні матеріали, що стосуються локальної історії геноциду українців.

Голод до правди

Рік: 2017

Країна: Україна, Канада

Режисер: Андрій Ткач

Восени 1932 р. канадська репортерка Ріа Клаймен вирушила в автомобільну подорож із Москви через Харків, Донбас, Кубань, де на той час якраз лютував Голодомор, до Кавказу. Вона описувала побачене у статтях, які відправляла за кордон, однак її думки так і не були почуті, а саму Ріа вислали з СРСР як "буржуазну порушницю спокою".

Документальну архівну історію репортерки режисер переплітає з сучасністю – з оповіддю про життя родини українського військового Сергія Глондаря, взятого в полон і утримуваного Російською Федерацією під час війни на сході України.

Стрічка знята на замовлення Канадсько-української фундації у співпраці з об'єднанням "Вавилон-13". У фільми використано унікальні тривимірно оцифровані фото з альбомів Александра Вінербергера (чи не єдині, які збереглись з 1932-33 рр.), а також музичний супровід – голоси Джамали, ONUKA, гуртів ДахаБраха і Dakh Daughters.

Таємний геноцид Сталіна

Рік: 2016

Країна: Україна, Канада

Режисер: Андреа Халупа

Фільм про геноцид 1932-33 рр., організований та вчинений керівництвом СРСР на чолі з Й. Сталіним, який повністю несе відповідальність за цей злочин.

Стрічка містить архівні відео- та фотоматеріали, коментарі істориків, журналістів та політологів. 15-хвилинний фільм підготовано фундацією Holodomor National Awareness Tour, освітньою програмою про геноцид, яка спонсорується урядом Канади. У розробці фільму брали участь лауреатка Пулітцерівської премії історикиня Енн Еплбом, професор Єльського університету Тімоті Снайдер, професор Гарвардського університету Сергій Плохій, професор Стенфордського університету Норман Наймарк.

Голодомор: голоси свідків

Рік: 2015

Країна: Канада

Режисер: Аріадна Охрімович

У фільмі зібрані свідчення канадських українців про те, як вони вижили в час Голодомору – геноциду, спланованого і здійсненого Сталіним у 1932-1933 рр.

Сталін вирішив раз і назавжди придушити національні прагнення українського народу та винищити українську еліту й селянство. Він запровадив колективізацію і вислав бригади, які ходили від двору до двору і конфіскували не лише врожай зерна, а й усі харчові продукти, щоб виморити голодом Україну. Світ закрив очі на цю трагедію. Радянська держава експортувала український хліб на Захід, в той час як мільйони людей вмирали голодною смертю.

Зібрані наочні свідчення документують період історії, наслідки якого продовжують відгукуватись донині.

Голодомор 1932-1933 рр. Постгеноцидний синдром

Рік: 2015

Країна: Україна

Режисер: Петро Мироненко

Стрічка розповідає про зміни, які відбулися у психіці українського народу після Голодомору. Автори зачіпають тему переселень у знелюднені села України з Росії та Білорусі та посилення русифікації південних і східних областей України.

Голодомор. Забутий геноцид

Рік: 2013

Країна: Франція

Режисер: Бенедикт Бане

Французький документальний фільм про Голодомор 1932-1933 рр.

В основу сюжету, попри розповіді інших людей, лягла історія родини пересічного українця, який пережив геноцид і зараз живе у Франції. Він походить з с. Соболівки на Вінниччині, і команда знімала його повернення додому в Україну.

За допомогою свідчень очевидців фільм відтворює повсякдення життя селян Соболівки, які постраждали від Голодомору.

Свідок Женя

Рік: 2011

Країна: Україна

Режисер: Сергій Заболотний

Фільм "Свідок Женя" знятий за мотивами книги Євгенії Сакевич-Даллас "Не вмирає душа наша", у якій описано реальні події і жахіття страшних 1932-1933 рр. Фільм – це розповідь авторки книги, яка дівчинкою пережила цю сплановану трагедію, зазнала непоправних втрат, стала свідком геноциду свого народу.

Закляття безпам’ятства: Голодомор 1932–1933 рр. на Луганщині

Рік: 2009

Країна: Україна

Режисер: Ірина Магрицька, Олександр Крамаренко

Про голодні роки, пережиті селянами Луганщини, північні райони якої під час Голодомору входили до складу Харківської області.

Творці кінострічки зафільмували спогади очевидців Голодомору і скоєння комуністами злочину проти українського народу в окремо взятому регіоні, навколо якого є багато інсинуацій щодо заперечення факту злочину.

Окрім трагічних сторінок, показано місце цієї теми у свідомості мешканців Луганщини на початку ХХІ ст., в інформаційному просторі та місцевій політиці.

Голодомор в Україні

Рік: 2008

Країна: Литва

Режисер: Рімас Бружас

Спогади очевидців про голодомор в Україні – у литовському документальному фільмі Golodomoras Ukrainoje.

Литовський режисер Рімас Бружас на основі архівних матеріалів, висновків науковців, істориків та свідчень очевидців у 45-хвилинному фільмі зробив висновок, що Голодомор був геноцидом українського народу. Фільм знімався у Києві, Харкові, Вінниці, Бердичеві та інших місцях України.

Живі

Рік: 2008

Країна: Україна, США

Режисер: Сергій Буковський

Голодомор-геноцид вплетено в сюжет світових подій 1930-х pp.: наслідки великої депресії у США, прихід до влади Гітлера у Німеччині, виморення сталінським режимом українських селян… Останні боролися за свої права, а їх у 1933-му позбавили найменшої можливості вибору і закатували голодом. Разом з тим, показано боротьбу Сталіна з націонал-комунізмом і будь-якими проявами самостійної національної політики.

Своєрідним провідником у фільмі виступає британський журналіст Ґарет Джонс, чия правда про трагедію українців не була почута на Заході. Його доповнюють свідки Голодомору.

Пейзаж після мору

Рік: 2008

Країна: Україна

Режисер: Юрій Терещенко

Документальний фільм заглиблює у феномен постгеноцидного суспільства на прикладі с. Велика Фосня Житомирської обл. У кінострічку залучено фрагменти зі щоденника американського історика і професора Джеймса Мейса.

Свіча Джеймса Мейса

Рік: 2008

Країна: Україна

Режисер: Наталя Сущева

Документальний фільм розповідає про життя і діяльність історика і дослідника Голодомору Джеймса Мейса.

У кінострічці паралельною лінією вплітається правда про геноцид українців у 1932–1933 рр. в інтерв'ю з відомими українцями: політиками, істориками, громадськими діячами, які розповідають про події Голодомору.

Жорна

Рік: 2008

Країна: Україна

Режисер: Ганна Гін

Стрічка розповідає про події 1932–1933 рр. у Харківській обл.

У фільмі зібрані спогади людей, які пережили Голодомор, будучи дітьми. Режисер зі знімальною групою побували в кожному районі області та записали більше тридцяти історій.

У "Жорнах" немає оціночних суджень або суб'єктивних висновків, навіть слово "Голодомор" не звучить. Автори впевнені – мислячий глядач зробить висновки самотужки.

Хлібна гільйотина

Рік: 2008

Країна: Україна

Режисер: Ігор Кобрин

Фільм "Хлібна гільйотина" створено до 75-х роковин Голодомору 1932–1933 рр. в Україні. На основі документальної хроніки розкриваються причини, перебіг і масштаби цього страхітливого явища новітньої історії.

Вже сама назва фільму відображає винайдену Леніним формулу терору голодом, яка дозволяла більшовикам тримати народи у повній покорі упродовж семи десятиліть. Саме ця формула призвела до трагічної соціальної і гуманітарної катастрофи української нації, наслідки якої не подолані ще досі.

Фільм складається з трьох серій: "Цар голод", "Великий перелом", "Німий подзвін".

Голодомор. Час темряви

Рік: 2003

Країна: Україна

Режисер: Сергій Дудка.

"Час темряви" – документальний фільм про Голодомор. Стрічка складається із задокументованих архівних фото- та відеоматеріалів, розповідей очевидців.

У 2005 році фільм брав участь у II Міжнародному (IV Всеукраїнському) фестивалі документальних фільмів "Кінолітопис-2005".

33-й. Свідчення очевидців

Рік: 1989

Країна: Україна

Режисер: Микола Локтіонов-Стезенко

Зйомки фільму тривали з 1987 по 1989 рік. Оскільки архівні матеріали і кінохроніка були малодоступними, автори звернулися через пресу до свідків Голодомору. Їхні історії і стали основою стрічки.

Прихильники Сталіна намагалися авторам перешкоджати у створенні фільму, і тривалий час він лишався забутим. Тільки 2005 р. фільм "33-й. Свідчення очевидців" перезняли з використанням кінохроніки з версії 1989 р. та спогадів самого Миколи Локтіонова-Стезенка. На ювілейному вечорі у Будинку кіно 16 лютого 2009 р. автор назвав цей фільм свідченням його особистої трагедії: від Голодомору 1932-33 рр. померли його батьки.

За фільм "33-й. Свідчення очевидців" Микола Локтіонов-Стезенко нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.

Жнива розпачу

Рік: 1984

Країна: Канада

Режисер: Святослав Новицький

"Жнива розпачу" окреслюють важкий для українського народу період, пов’язаний із приходом та утвердженням комуністичної влади в Україні. Злочином проти українського народу став Голодомор 1932-1933 рр. Геноцид українців здійснювався через наступ на їхнє релігійне життя, на інтелігенцію і на селянство, що було носієм української національної ідеї.

У фільмі висвітлено тиск і постійні репресії проти українського народу в розповідях як очевидців, так і професійних істориків.

Незнаний голод

Рік: 1983

Країна: Канада

Режисер: Тарас Гукало

Історично-документальний фільм про Голодомор 1932–1933 рр. Сюжетна лінія цієї кінострічки побудована на історіях живих очевидців тих подій та дослідників Голодомору. Зокрема, показано інтерв'ю з відомим науковцем Гарвардського університету Джеймсом Мейсом, який одним із перших у світі вивів дослідження геноциду українського народу на міжнародний рівень.

За матеріалами Музею Голодомору

Читайте також: Літеру "Ґ" з абетки прибрав особисто Сталін: як український правопис "підганяли" під стандарти російського

Попередній матеріал
Цілюще купання в кратері вулкана, "магічне блакитне око" Атлантики й запальні фестивалі: острови Кабо-Верде чекають на українців
Наступний матеріал
Чи наважиться Путін на повномасштабне вторгнення – оцінка експертів та військових
Loading...