988 рік – Хрещення Київської Русі, 1147-й – заснування Москви: історичні факти проти кремлівської пропаганди

Володимир Великий Depositphotos
Православні українці щороку 28 липня відзначають День Хрещення Київської Русі. Цьогоріч Україна святкує 1030 років від цього визначного дня. До столиці з'їжджаються прочани з усіх регіонів, тому в Києві частково обмежать рух і посилять заходи безпеки. У п'ятницю-суботу відбудуться молебні та хресна хода

Як хрестили Русь-Україну

У 986 році Володимир Великий приймав послів від католиків до мусульман та іудеїв. Вони пропонували князю прийняти свою віру. Згідно з літописом, князь Володимир надав перевагу християнству, проаналізувавши перед тим кожну з релігій. За легендою, князь Володимир тяжко захворів і осліп, а після свого хрещення зцілився, тому і вирішив охрестити всю Київську Русь.

За літописами, ми знаємо, що християнство на українські землі прийшло раніше: у 882 році князь Аскольд намагався запровадити цю віру, а пізніше у 955 році бабуся Володимира княгиня Ольга проповідувала християнство.

Володимир Великий
Володимир ВеликийDepositphotos

Сам Володимир хрестився в Херсонесі, там він збудував церкву святого Василя – саме таке ім'я Володимиру дали при хрещенні. Повернувшись до Києва, князь також охрестив своїх синів і підданих, а потім знищив усі язичницькі ідоли та вівтарі. На стародавньому капищі також було збудовано церкву святого Василя, а потім і Десятинну. З історичних літописів відомо, що кияни спускалися до Дніпра, щоб охреститися саме на місці сучасної Поштової площі в Києві.

Читайте також про історичне місце Хрещення Київської Русі та заклик археологів і громадських активістів побудувати на Поштовій площі музей, замість запланованого торговельного центру.

Цікаві факти про Хрещення Київської Русі

  • Володимир хотів зміцнити територіальну цілісність своєї держави, тому вирішив запровадити єдину релігію.
  • Князь Володимир завжди був жорстоким князем, за вірою – язичником, і любив гучні бенкети, втім, після прийняття християнства, дуже змінився.
  • Святкування Дня Хрещення Русі започаткував президент України Віктор Ющенко у 2008 році на 1020-у річницю.
  • Росія використовує недостовірні дані і пов'язує хрещення з Москвою, хоча святкувати цей день почали лише у 2010 році. З історичних джерел та літописів відомо, що коли 988 року в Києві відбувалося хрещення, то на території сучасної Москви ще не було навіть міста. Лише 1325 року кафедру митрополита перевели в Москву.
  • У час хрещення в державній скарбниці Києва майже не залишилося монет, тому почали виготовляти перші гривні, відлиті з тих, які вже вийшли з обігу. На гривнях був зображений Володимир з надписом "Володимир на престолі".

Єдина українська церква

Нині Константинополь планує надати Українській Церкві офіційний статус, тобто Українська Православна Церква  отримає Томос про автокефалію. Втім, цей процес ще триває. Право на Українську Церкву свого часу забрав Московський патріархат, який і нині перешкоджає Україні отримати автокефалію. Релігієзнавець Олександр Саган розповів у інтерв'ю "Радіо Свобода" про те, чому Україна досі не має томосу:

Константинополь ніколи не визначав дату, до якої він має надати томос. Тому що розглядається питання всебічно. Можливо, навіть до цієї дати був би томос, якби не позиція Московської Патріархії та не різкі заяви повноважних представників. Знову цитую митрополита Іларіона Алфеєва, який сказав, що надання томосу розколе світове православ’я.

Андріївська церква
Андріївська церкваDepositphotos

Що дає томос?

Буде проголошений Акт про утворення єдиної Помісної Української Православної Церкви і буде обрано предстоятеля. Ті парафії, єпархії УПЦ МП, які не захочуть приєднатися до Української Церкви, не матимуть права називатися Українською Церквою. Під Московським Патріархатом будуть церкви під назвою – Російська Православна Церква в Україні. Тобто буде одна державна релігія, що й хотів свого часу Володимир Великий. 

Патріарх Варфоломій
Патріарх ВарфоломійDepositphotos

Чому досі немає томосу?

19 квітня Верховна Рада України ухвалила постанову про звернення Президента до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо створення єдиної Помісної Української Православної Церкви.

22 квітня Петро Порошенко оголосив, що процедура з надання автокефалії Українській Православній Церкві розпочалася.

Патріарх Філарет
Патріарх ФіларетDepositphotos

Патріарх Філарет повідомив, що цього року томос точно буде наданий Україні, втім, не назвав точної дати. Він пояснив в інтерв'ю zik.ua., що процедура з надання автокефалії досить довга і потребує терпіння:

40 архієреїв УПЦ КП, 12 архієреїв УАПЦ і близько 10 архієреїв УПЦ МП звернулися до Вселенського Патріарха про надання томосу. Вселенський Патріарх на підставі цих звернень створив комісію, яка складається із трьох митрополитів. Завдання комісії – об’їхати всі помісні Церкви, тобто всі Автокефальні Церкви, Патріархати і поінформувати ці церкви про свій намір надати томос і підтримати його та увійти в спілкування з Українською Православною Церквою. Зараз ця комісія ще не об’їхала всіх Церков, і тому ми сподіваємося, що після того, як цей процес буде завершений, Вселенський Патріарх збере Синод. На цьому Синоді буде вирішено питання про надання томосу, а після цього, ми сподіваємося, відбудеться архієрейський собор, на який будуть запрошені ті архієреї, які підписали це звернення до Вселенського Патріарха.

Чому Росія проти надання томосу Україні?

Згідно з історією, релігія завжди була основою будь-якого суспільства та державотворення. Війни, основані на релігії, вважаються найжорстокішими. Людина, яка повністю віддана релігії, здатна на все, аби захистити свої погляди на світ та життя.

Якщо держава матиме одну основну релігію, вона, відповідно, зміцнішає. Люди, які з вірою йдуть за Церквою, будуть йти й за державою, якій ця Церква належить. Немає Української Церкви – немає України. Росія намагається скористатися правом існування Московського Патріархату в Україні і запевнити, що православ'я має підкорюватися винятково Росії.

Гундяєв
ГундяєвDepositphotos

Якщо в країни є Церква, яка належить іншій державі, а тим паче – агресивно налаштованій, то відповідно, і люди не відчуватимуть тої єдності і злагодженості в самоідентифікації. Росія боїться, що Україна, маючи єдину Українську Церкву та запал патріотизму, притаманний українській нації, вже не повернуться в російські кайдани. Відповідно, країна-агресор робить нині все можливе, аби завадити Україні отримати Томос про автокефалію. 

Чому Українська православна церква має право на існування

Християнська Церква сповідує вчення Ісуса Христа та вважає його Збавителем від рабства диявола та гріха. Християнство виникло у I столітті в Римській Імперії зі смертю Ісуса Христа. За імператора Костянтина (306 – 337 рр.) християнська релігія перетворилася на державну.

Протягом IV – VIII ст. доктрина, культ і правові засади християнства визначали на Вселенських Соборах, де з часом через етнічні та національні особливості відбувалися суперечки щодо віросповідання та відповідно виокремлення нових течій християнства.

Остаточний розкол Християнської Церкви відбувся у 1054 році (вже після хрещення Русі – 988 рік). Тоді виникли православ'я на Сході та кКатолицизм на Заході. У 1517 році з'явилася третя течія в християнстві – протестантизм.

Отже, 988 рік – прихід християнства в Київську Русь, 1054 рік – прихід православ'я, 1147 рік – перша згадка про Москву, і, як вже зазначалося, лише в 1325 році – кафедру митрополита переводять у Москву.

В ексклюзивному коментарі 5.UA історик і блогер Григорій Руденко розповів, що "дата заснування Москви - 1147 рік" цілком може бути фальсифікованою. Він пояснив: 

"У 1947-му році відзначали 800 річчя. Отже – 1147 рік, хоча це – фальсифікат Татіщева. Історики відштовхуються від Іпатіївського літопису (1176), але там теж Москва не згадується, а якийсь Кучков (поселення на цьому місці). Так що найімовірніше – початок ХІІІ століття. Але, теж можлива фальсифікація. Я б рахував із 1270-х років, коли Москва згадується, як надів малолітнього сина Олександра Невського Данила. Перша згадка (нормальна) – ординська, коли орда за несплату грошей їх спалили. Це 1293 рік. А офіційну дату – за наказом Сталіна підганяли. Щоб в післявоєнній голодній Москві влаштувати яке-небуть свято".

Українська церква
Українська церкваDepositphotos

В той самий час, 1325 року, на українських землях уже панувала Литовська держава. Україна-Русь встигла пережити роздробленість князівства та Ординську навалу. Ще через 100 років впаде Візантія і з'явиться Московське царство. Ще через 200 років Литва і Польща об'єднаються в Річ Посполиту і почнуть правити на українських землях. Українське козацтво буде боротися проти новоствореної держави за підтримки Москви. Все це відбувалося на основі релігії. Церква завжди стояла в основі всіх цих історичних подій.

Таким чином, десь у всесвітній історії Україна-Русь втратила свою ідентифікацію та Церкву, і потім ще протягом наступних століть довго виборювала свою свободу. Українсько-російська війна триває набагато довше, ніж прийнято вважати. Якщо поглянути в минуле, то право на існування Української Православної Церкви в українців з'явилося ще задовго до створення Москви.

Як столиця святкуватиМЕ День Хрещення Київської Русі

28 липня з 9.30 до 11.30 відбудеться Божественна Літургія УПЦ КП.

28 липня президент Петро Порошенко візьме участь у заходах, приурочених до 1030-річчя Хрещення Русі. А о 13.00 на Володимирській гірці очікується його виступ.

28 липня об 11.30 буде хресна хода – Молитва за Україну і за єдину Помісну Українську Православну Церкву. Маршрут: Володимирський собор – бульвар Шевченка – вулиця Володимирська – Софійська площа – Михайлівська площа – парк Володимирська гірка.

Нагадаємо, раніше Предстоятель УПЦ КП Філарет заявив, що близько 2/3 Московського Патріархату виступають за приєднання до Київського.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

На Львівщині у храмі УГКЦ намалювали палаючого в пеклі Путіна – фоторепортаж

Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним

 

Попередній матеріал
Гетьман Іван Мазепа та 17-річний цар: як Петро I встромив зрадницький ніж у спину Україні
Наступний матеріал
Колючий дріт, багнюка та лід: у Києві вперше відбувся ветеранський забіг Legion Run
Loading...