Презентація революції на граніті
Презентація революції на граніті "5 канал"/Олена Рибінська

30-та річниця Революції на граніті: у Києві презентували розсекречені документи КДБ – включення

Читайте по-русски
У розсекречених документах були вказівки, які вище керівництво ще радянської України надавало правоохоронцям, суддям та навіть журналістам

30-ту річницю Революції на граніті, яку неофіційно називають першим українським Майданом, відзначають сьогодні. У Будинку профспілок презентували оригінальні артефакти із приватних архівів учасників подій та розсекречені документи про революцію з архіву КДБ. Це спільний доробок Інституту національної пам'яті, студентського братства Львівщини та центру досліджень визвольного руху.

У розсекречених документах були вказівки, які вище керівництво ще радянської України надавало правоохоронцям, суддям та навіть журналістам у контексті того, як висвітлювати мітинги студентів проти комуністичної влади. Також серед оприлюднених документів були так звані "плахти" – довідки про стан здоров'я кожного з голодуючих студентів, котрі подавалися до керівних органів тоді ще комуністичної України. Чимало інформації стосувалося й провокацій, котрі чинилися або планувалися проти мітингувальників. 

2 жовтня 1990-го центральною площею столиці студенти з усієї країни вийшли на протести і оголосили голодування. Воно тривало 16 днів. Тоді мітингарі висунули низку вимог тодішньому керівництву. Зокрема, перевиборів до Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі та відставки голови Ради міністрів УРСР Віталія Масола.

"Часом існує чимало міфів зокрема про те, що незалежність дісталася українцям безкровно. Ми забуваємо і це маніпуляція століття кровної боротьби за незалежність за свободу. Ми забуваємо... навіть ці мирні протести, бо вони теж, хай не було фігурально крові, але за цим стояв величезний ризик. І здоров'ю і життю", – наголошує генеральний директор національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.

"Перед нами дуже багато поколінь пробували щось зробити і їх зрізали, зсікали, знищували, залякували. Наше покоління теж могли бути вбиті, знищені, залякані. Так сталося, що ми живі і ми не залякані. І та незаляканість передається вже наступним, наступним поколінням", – зауважив учасник Революції на граніті Олесь Пограничний.

Попередній матеріал
Нефьодов прокоментував свій візит на БДСМ-вечірку
Наступний матеріал
Ремонт вулиці Бандери: закоркований Львів і де закопана "доля"? – Олег Синютка – пресконференція
Loading...

"Слуга" Бужанський пояснив, чому не встав під час хвилини мовчання за загиблими майданівцями

Роман Безсмертний назвав три ключових питання, на які влада має дати відповідь у 2020-му

Історія, яка повторюється: як військові добровольці ще 101 рік тому боронили Україну від загарбників