Півтори сотні мешканців Ватутіного на Черкащині рахують дні – скільки їм залишилося жити. Уже три місяці держава не виділяє безкоштовного інсуліну, від якого залежить життя хворих на цукровий діабет. Люди бідкаються, що купувати вартісні ліки за власні кошти не можуть, а без медпрепаратів – не можуть жити.
"Оце такий інсулін, це моє життя. Як я його не буду брати, то у мене нема життя", – у 60-річної Тетяни Побережської інсуліну залишилося на тиждень. Вже 9 років її життя залежить від вартісних ліків. Необхідних препаратів, які держава гарантує безоплатно, вона не отримує від травня.
За три місяці самотня незряча жінка з інвалідністю витратила всі заощадження: "Купити я його не в змозі. Я отримую 1,5 тис. грн, а дві пляшечки, які мені треба на місяць, то воно коштує майже 1 тис. грн. Оце як не дадуть інсуліну – у мене кома і все, мене нема".
Рахують останні дози інсуліну понад півтори сотні хворих з Ватутіного. Рецепти у лікарні отримують щомісяця, але в аптеці безкоштовних ліків на всіх не вистачає.
Хворий на цукровий діабет Геннадій Рибак розповідає: "Займають черги ще з ночі. Люди всі інсулінозалежні, розуміють, що якщо навіть рецепти всім і видали, то от хто перший, хто сильніший чи голосніший доб'ється до каси – той отримає свій інсулін. Хто не доб'ється – не отримає".
В єдиній аптеці, де можна безплатно отримати ліки за рецептом, кажуть: інсулін в наявності є. Але місто оплатило за ліки 23 тис. грн. Цього вистачить не більше ніж двом десяткам хворих. Інсулінозалежні остаточно зневірилися, коли на їхні прохання про допомогу міська, обласна влади та Кабмін надіслали відповіді.
"Це просто пусті відписки. Ніхто нічого не робить, нікого не турбує дане питання, нікого не турбують люди, які вмирають. Якщо не буде інсуліну – інсулінова кома і все, людина вмирає", – показує відповіді на звернення активіст Назар Перкін.
Держава з цього року компенсує лише половину вартості інсуліну для залежних. Решту поклала на місцевий бюджет – пояснюють у міській раді. Щоб погасити борги за інсулін та оплатити ліки до кінця року, треба 1,2 млн грн. Але грошей у міському бюджеті немає.
"Місто у нас дотаційне, наші надходження складають 24,8% від загального бюджету. Відтак ми не можемо, фізично відсутні кошти на закупівлю і реалізацію державної програми. Тому вихід тільки один – якщо держава нам допоможе, 158 життів залежить зараз саме від цього", – пояснює перший заступник ватутінського міського голови Юрій Кубявка.
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун допомогти не обіцяє і покладає питання про інсулін на місцевих чиновників: "І кожного року якраз в цей час починається це питання, бо міністерство через бюджетну програму надає 50% фінансування, а місцева влада має на інші 50% також надавати фінансування".

Отримати коментар від Міністерства фінансів щодо варіантів вирішення цієї проблеми не вдалося. На відправлений заздалегідь запит жодної реакції не було. А телефон прес-служби не відповідав. Останню дозу інсуліну Тетяна Побережська прийме наступного вівторка. Без ліків життя жінки може обірватися за два дні: "Мені тільки 60 років, я хочу жити".
Яна Лимаренко, Олександр Коваленко, "5 канал"
Пам'ятник жертвам популізму: під ВР прихильники медреформи провели моторошний флешмоб – фото