Виноградник
Виноградник Shutterstock

Урожай ушестеро гірший за очікуваний: на Одещині погано вродив виноград – подробиці

Читайте по-русски
Виноградарі наводять приклад Франції та Італії, де фермери отримують дотації

На Одещині фермери скаржаться на низький урожай. Кажуть, що цьогоріч він ледь не вшестеро гірший за очікуваний. Усе через погоду та хвороби лози. Журналістка "5 каналу" Ольга Дунська вирушила на ягідні плантації, щоби довідатися, чи вдасться фермерам зберегти врожаї.

Фермер Валентин Джабурія показує кущі винограду сорту Одеський сувенір. Виноградарством чоловік займається вже 17 років. Вирощує неподалік Дністровського лиману 12 столових сортів, постачає у великі торговельні мережі. Каже, що через кліматичні умови, цьогоріч урожай ушестеро менший, аніж очікував.

"Два роки засухи призвели до того, що не відбулася ембріональна закладка бруньок, десь на рівні 30%. І ці 30%, коли зацвіли цьогоріч, затяжна весна, триавлі дощі. От тому цьогоріч ми майже нічого не зібрали – близько 5 тонн винограду, коли мали з цих 3 гектарів зібрати близько 30 тонн", – розповів виноградар Валентин Джабурія.

Кілька років тому чоловік модернізував свою плантацію – провів крапельне зрощення, лінію електропередач, обладнав артезіанську свердловину та вклався у добрива. Про прибуток уже навіть не мріє, однак хизується унікальним сортом, який удалося зберегти – виноградом Персей.

"Ми вийдемо десь на рівень мінус 25-30% від витрачених коштів. З цим сортом ми перемогли на конкурсі найсмачніша грона, і всі вчені дивувалися, як вам це вдалося. У них понад 100 кущів загинуло, у них поливу немає", – каже виноградар.

Коли востаннє був такий низький урожай – досвідчені виноградарі та винороби не пригадують. Для виготовлення вина та виноградного соку – свого винограду родині Манзулів – не вистачило. Третину ягід довелося купити.

Виноградники в родини Манзулів розташовані на півдні Одещини. Цей сорт – Зайбер – власний, використовують для червоного вина.

Винороб прогнозує, цього року виготовити вдвічі менше напою. Крім кліматичних умов, скаржиться й на хворобу винограду, відсутність умов для експорту та не конкурентну вартість українських вин.

На Одещині розташовано 60% усього українського виробництва винограду. В обласному департаменті аграрної політики з висновками щодо провального врожайного сезону винограду не поспішають. Кажуть, треба дочекатися остаточного збору. І додають – у вересні у Верховній Раді вже зареєстрували проєкт закону в поміч виноградарям. Нині він на розгляді в аграрному комітеті.

"Він дозволить виконати ті заходи, які заплановані між Україною та ЄС, адже є деякі норми, які треба впровадити саме через цю угоду, щоб виноробна галузь мала позитивний розвиток. Це стосується квот на ввезення імпортних товарів, ви знаєте, що квота нульова і це вбиває вітчизняного виробника. На сьогодні ми маємо зібрані лише 18%, тому нам дуже важко казати про показники врожаю в Одещині", – розповіла директорка департаменту аграрної політики Одеської ОДА Алла Стоянова.

Тим часом виноградарі наводять приклади розвитку галузі з Франції та Італії, де фермери отримують дотації від держави за кожен гектар ягоди і страхують урожай на випадок різних катаклізмів. 

Ольга Дунська, Одеська область, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Франція заявила про найбільшу агрономічну катастрофу XXI століття через неврожай винограду.

Попередній матеріал
Позачергове засідання Верховної Ради – відео
Наступний матеріал
"На Майдані в Києві побачив свободу": історія росіянина, який пішов воювати за Україну – "Таємниці війни"
Loading...
Корупційні схеми із землею в Одесі: НАБУ повідомило про підозру 16 особам

Корупційні схеми із землею в Одесі: НАБУ повідомило про підозру 16 особам

Підозра Труханову: НАБУ розповіло подробиці справи

Підозра Труханову: НАБУ розповіло подробиці справи

В Одеський порт прибув перший український криголам – коли судно почне роботу

В Одеський порт прибув перший український криголам – коли судно почне роботу

В Одесу прибув легендарний криголам James Clark Ross

В Одесу прибув легендарний криголам James Clark Ross

Поки мати була на роботі: в Одесі вітчим ґвалтував 7-річну падчерку

Поки мати була на роботі: в Одесі вітчим ґвалтував 7-річну падчерку

На Одещині спостерігається брак кисню в COVID-лікарняx – причини

На Одещині спостерігається брак кисню в COVID-лікарняx – причини