Отримати психологічну підтримку, пройти спортивну реабілітацію або навчання у бізнес-школі. У Запоріжжі створили спеціальний реабілітаційний простір. Він працюватиме для ветеранів українського війська та членів їхніх родин. Усі послуги тут безоплатні. А спектр надання допомоги, як кажуть залучені фахівці та відвідувачі, доволі широкий. Подробиці дізнавався журналіст "5 каналу" Денис Розенков.
Військовослужбовець із позивним "Шеф" на війну пішов добровольцем на початку повномасштабного вторгнення. Тоді чоловіку було 58 років. Розповідає, у відкрите бойове зіткнення з ворогом потрапив уже за два дні, після зарахування на службу.
"27 лютого в нас уже був перший бій, який ми прийняли у Василівці. Й з Василівки вже почалася наша, скажімо так, епопея, по різних напрямках, скрізь", – розповив ветеран ЗСУ "Шеф".
За два роки війни чоловік досягнув демобілізаційного віку та був звільнений із лав армії. До служби працював водієм. А зараз, каже, не може адаптуватися у мирному житті. Тому й вирішив звернутися до психологів Запорізького реабілітаційного простору.
"Тут запропонували цілий перелік, всяких, всяких, всяких допомог, скажімо так. Поки що я, скажімо так, на початковій стадії, і спілкуюся з психологом. Вона мені відкрила очі на багато чого", – зазначає ветеран ЗСУ "Шеф".
Реабілітаційний простір ветеранів українського війська "Блокпост" почав працювати у травні. За словами психологині Ірини Талько, сюди за консультаціями та по допомогу звертаються як ветерани, так і чинні військові, які мають проблеми психоемоційного стану.
"Ми розділили нашу роботу на три етапи. Перша – це робота з військовими, які зараз на фронті, якщо вони звертаються короткочасний термін, коли вони можуть прийти до нас в центр, то ми надаємо короткострокову допомогу. Якщо це військові, які вже є ветерани, які прийшли в цивільне життя, то ми також проводимо аналіз їхнього психоемоційного стану, допомагаємо, якщо є кризові проблеми", – наголошує психологиня реабілітаційного простору "Блокпост" Ірина Талько.
У просторі також створена база для спортивної реабілітації. Усі комплекси вправ виконують під наглядом тренера та лікаря-реабілітолога.
"У залі, насправді, дуже допомагає психологічно розвантаження, бо це люди, коли приходять, то вони абстрагуються від усього, вони просто починають займатися й починають релаксувати", – розповідає тренер реабілітаційного простору "Блокпост" Дмитро Бєлов.
Окремий напрямок роботи простору – із членами родин ветеранів та військовослужбовців. Тетяна, вимушена переселенка з Пологівського району, де лишилися її батьки. Чоловік – зараз у лавах Збройних сил. Жінка зараз сама, із чотирирічною донькою. Та каже, намагається впоратися з тривожністю.
"Інколи, коли чоловік приїжджає у відпустку, у відрядження додому, то інколи ми не чуємо одне одного. Тому, що він звик по-своєму, я звикла по-своєму. І психологи дають поради, як перейти оцей момент, які запитання ставити чоловіку, як з ним почати розмову", – зазначила жителька Пологів, дружина військовослужбовців Тетяна.
Для дітей захисників у просторі працює хаб "Алярмчик", де через психологічні ігри та конкурси малеча навчається долати стреси війни. Звикати, що хтось із батьків перебуває на фронті. Чимала увага й до навчання ветеранів. Та юридичного супроводу у вирішенні правових питань.
"Питання військових, то це стосується там питань проходження ВЛК, отримання виплат, пов’язаних з пораненням. Якщо брати членів родини, то вони там починаються від теж питань своїх родичів військових. І особисті питання, там спадкування, оформлення довіреностей", – каже юрист реабілітаційного простору "Блокпост" Дмитро Майстро.
Як стверджує керівник простору "Блокпост" Владислав Мороко, створювати такі центри необхідно в кожному регіоні України. Адже питання роботи із ветеранами та їхніми родинами поставатиме дедалі гостріше.
"Це має бути загальнодержавна програма, тому що з таким викликом у нас держава ніколи не зіштовхувалася. Тому в нашому центрі ми підійшли, що ми надаємо фахову допомогу. Ми підбираємо фахівців. Треба надати допомогу саме на вищому, високому і фаховому рівні", – пояснює керівник реабілітаційного простору "Блокпост" Владислав Мороко.
Наразі простір фінансується за підтримки громади та МЗС Литви й гранту Європейського Союзу. Усі послуги, які надають, безоплатні.
Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запоріжжя, "5 канал"
Читайте також: Надія перемагає: як у Рівному працює програма для реабілітації ветеранів – сюжет
Дивіться також:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.