Урожай кращий, ніж торік. У центральних регіонах України закінчуються жнива ранніх зернових. Попри погодні примхи – вродило. Аграрії дозбирують урожаї пшениці, ріпаку, гороху та ячменю. Намолотили мільйон 200 тисяч тонн. Це вже треті жнива в умовах війни. Чи так само тяжко цього року, як і протягом двох попередніх – розпитувала наша Яна Лимаренко.
Комбайнер Анатолій Бабінець запускає комбайна в поле. Він жодної зернини не пропустить, каже чоловік. Цьогоріч йому дістався новенький комбайн для роботи. Зараз молотить ділянку розмноження для жита. Це зерно буде на посів наступного року.
Анатолій каже, погода не сприятлива, але врожай гарний. Завдяки спеці зерно сухе та якісне.
"Дощів не було, погода несприятлива, жарко, сохне все, але в нас урожай удався наче", – зауважив комбайнер Анатолій Бабінець.
У цьому господарстві вже зібрали пшеницю, горох, ріпак та ячмінь. Збір гарний, але точно ще не рахували, це зроблять восени на коморі – такі аграрні забобони, перевірені поколіннями, кажуть в господарстві. Зерно гарно налилося, адже була сприятлива волога зима, тож спека не дуже вплинула. Агроном каже, проблем зі жнивами через спеку немає, а ось проблеми з електропостачанням – відчули.
"Відключення світла – так, вставляло палки в колеса. Два комбайни наші, як заправляються – це 2 тони пального, і коли час виїжджати в поле – не можемо заправитися. Доробка зерна, зараз вони просто забиті зерном, яке не чищене, не віяне, бо коли є дві години того світла – вони встигають, завозять невеликий відсоток того, що лежить, а воно таке, лежить у складі, все із соломою, невіяне", – розповів агроном Володимир Марченко.
Це вже треті жнива в умовах війни, і вони щороку тяжчі через ціни на витратні матеріали та небезпеки обстрілів – кажуть аграрії. А ще в агросфері відчутний дефіцит працівників.
"У нас є бронь, ми маємо статус критичної інфраструктури, підприємство критичне для життєдіяльності району та ОТГ, тому 50% військовозобов’язаних ми забронювали. Будемо бронювати далі, тому ключові спеціалісти, ключові інженери, механізатори, вони заброньовані, хто не заброньований – кожен третій у нас уже воює, ми їх максимально підтримуємо, і на деякі посади тих же ветлікарів навчаємо вже жінок, тому що, на жаль, чоловіків менше", – зазначив директор СТОВ "Перемога" Дмитро Соломаха.
Нині на Черкащині намолотили вже мільйон 200 тисяч тонн зернових із середньою врожайністю 56,5 центнера із гектара, а це трохи більший показник за минулорічний. Потім буде питання про продаж зерна, адже минулі роки через війну шлях був сухопутний – проблемний та витратний. Нині з цим трохи легше, каже очільник Управління агропромрозвитку Роман Косенко. Вдається вивозити зерно морем у контейнерах.
"Це морські перевезення, контейнери перевантажуються у спеціальних перевантажувальних пунктах. Не будемо за них говорити, ідуть морем, на річку Дунай. Перевантажуються там уже у великі сухогрузи і за рахунок цього ціна краща. Оцю різницю в ціні тут від виробника, і там, яку отримують. Тому зараз аграрії трішки вигідніше працюють, ніж тоді, у перший рік війни", – поділився Косенко.
Жнива ранніх зернових уже майже завершені, наступного разу комбайни вийдуть у поле за кілька тижнів, коли збиратимуть сою, просо, а потім соняшник.
Аграрії кажуть, потрібно лише трохи фарту та гарної погоди, загалом нині мають усе, щоб агрорік був вдалим.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"
Читайте також: чи не найважчі жнива за років 15: які врожаї цьогоріч та чи вигідно продавати збіжжя.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.