Туалет – на вулиці, спортивна зала та їдальня – в іншому приміщенні, яке належить дитячому садочку. Так навчаються майже півтори сотні школярів у селі Журавники на Волині. Під нову школу 7 років тому там уже навіть починали реконструювати недобудову. Були проєкт, кошторис, але далі справа не пішла. Чи довго діти в Журавниках вчитимуться в таких умовах і чи дочекаються в селі нової школи – дізнавалися журналісти "5-го".
Ось так гуртом учні бігають до шкільної їдальні та вбиральні через вулицю. Батьки кажуть: через це в холодну пору року їхні діти часто хворіють.
"Ой, в мене є їх взагалі п'ятеро, але школярів, на даний час троє. Одна ще в садку, на наступний рік іде в школу. Ті туалети такі нещасні, я, наприклад, не хочу, щоб мої діти ходили в такі туалети, хворіли тут. Їдальня в нас взагалі в садку. Теж недобре, бо вибігають на вулицю, роздягнені біжать, там в їдальні тісно, вони сидять, всі туляться", – розповідає мама школярів Світлана Мунтян.
Навчатися так некомфортно, кажуть школярі. Утім уже звикли до таких умов.
Колись у цій школі в таких самих умовах навчалися і батьки теперішніх школярів. Але для своїх дітей хочуть кращих умов. Мовляв, часи вже не ті. Та й вимоги до освітніх приміщень інші.
"Хотілося б щось краще для нашої школи, для нашого села, щоб хоч якісь більш-менш умови були, щоб наші діти тут навчалися. Такого не мало б бути, воно мало б бути все в одному приміщенні", – вважає мама школярів Віра Галущак.
Будівлю, в якій навчаються школярі в Журавниках, у 70-х роках минулого століття переробили з сільського кафе. Педагоги кажуть: тоді це було тимчасове рішення і сьогодні приміщення, в якому навчаються учні, не відповідає сучасним стандартам освіти.
"Потужність цього приміщення – 110 дітей, зараз навчається 134 дитини. Місця дуже мало. У нас і майстерня, і бібліотека, і спортивна кімната розміщена, ми орендуємо у дитячому садочку", – пояснила директорка школи Світлана Шеремета.
2013-го під нову школу почали реконструювати недобудову радянських часів. За 800 тисяч гривень тоді залили фундамент і змурували цоколь корпусу. На тому роботи й скінчилися. Хоча, за проєктом, передбачалася серйозна реконструкція.
"Розраховувалося на 180 дітей це приміщення. У 2014 році, і з того часу наше будівництво заморозилося", – каже директорка.
Голова Горохівської територіальної громади, до складу якої увійшли Журавники, обіцяє, що готуватимуть новий проєкт, аби незавершену споруду якнайшвидше добудувати.
"Коли буде кінцевий кошторис – треба розуміти, яка буде сума для того, щоб навіть закласти кошти по співфінансуванню. Будемо рухатися, щоб зробити проєктно-кошторисну документацію, експертизу, а потім вже звертатися чи на ДФРР, чи по соцеконому, щоб проводити ці роботи", – зазначив міський голова Горохова Віктор Годик.
На це, за оцінками міського голови, треба щонайменше 20 мільйонів гривень. Тим часом у старому приміщенні школи вже найближчим часом обіцяють зробити новий туалет.
Олег Ткачук, Волинь, "5 канал"