Рита Мазанкова
Рита Мазанкова 5 канал

Цькування за мову: історії мешканців Слов’янська і Краматорська, які вирішили перейти на українську

Читайте по-русски
Жінки вважають, що перехід на українську сфери обслуговування з 16 січня – правильний крок

Рита Мазанкова стала учасницею мовного скандалу, що розгорівся в громадському транспорті Слов'янська в жовтні минулого року.

"Я просто зробила зауваження , щоб вдягли маски. Тому що на маршрутці було оголошення щоб водій і всі пасажири були в масках. За українську почалось потім. Вони почали питати, хто я така, я сказала, що я просто громадська діячка", – каже Рита.

Громадською діяльністю Рита почала займатися у 2015 році. Допомагає військовим і дітям з інвалідністю, які мешкають уздовж лінії фронту. Жінка каже: раніше не замислювалася над тим, що спілкується російською. Лише пів року тому остаточно вирішила: розмовлятиме виключно українською.

"Чому це важливо? Тому що Україна – це я! Я так думаю, що Україна починається з кожного з нас. І я не підтримувати мову, державу хоча би таким – мовою, а не просто кричати – Я патріот. Так я патріот, не націоналіст. І мова це важливо", – вважає Рита Мазанкова.

Під відео інциденту з'явилися сотні дописів – одні підтримували Риту. Інші засуджували. Погрози україномовна активістка чує дотепер.

"У соцмережах писали. Потім месенджером писали багато образливих повідомлень. До речі продовжується, ну то таке. Мене і мого чоловіка багато хто знає. Вони можуть прийти і спалити мені хату", – розповідає Рита.

Із неприхованою мовною дискримінацією неодноразово стикалася й жителька Краматорська, директорка Донецького обласного краєзнавчого музею Катерина Філонова. Жінка народилась у російськомовній сім’ї. Однак останні 5 років спілкується виключно українською.

"Люди реагують по–різному. Мені подобається, коли ніяк не реагують. А буває реакція різна. Буває від агресивної до схвальної . Буває хтось хоче зробити комплімент. Або занадто цікавитися, а звідки ви приїхали, а чи ви місцева", – каже жителька Краматорська Катерина Філонова.

Катерина пригадує випадок, який трапився з нею у кав’ярні. Російськомовні відвідувачі зробили їй зауваження.

"Просто людям за сусіднім столиком в кафе не сподобалося що ми розмовляємо українською. І вийшов агресивний конфлікт. Бо їм "уши режет", – згадує Катерина.

І Катерина Філонова, і Рита Мазанкова впевнені: українці мають говорити державною. І перехід на українську сфери обслуговування з 16 січня – правильний крок.

"Ми ж в Україні живемо, тому я думаю повинні спілкуватися хоча б в закладах українською. Бо на касу приходиш і кажеш українською на тебе дивляться як на ворога. Якщо до них звертаєшься російською – будь-ласка. Я звертаюся українською відповідайте мені українською", – переконана Рита.

Щодо скандалу в маршрутці – розслідування триває. Правоохоронці розшукали лише одну кривдницю Рити Мазанкової. Це Валентина Павлова, яка на місцевих виборах 25 жовтня була кандидаткою в депутати до слов’янської міськради. Їй загрожує до 3 років за ґратами.

Анна Амєлічева, Гай Дудка, Богдан Лук’яненко, Дар’я Олійник, "5 канал"

Попередній матеріал
У Карпатах знайшли чоловіка, який заблукав у горах напередодні (оновлено)
Наступний матеріал
Українська сторона може займатися обміном полонених без сторонніх осіб – Денісова
Loading...

На Netflix вийшов перший фільм з українською озвучкою та субтитрами

Українською, будь ласка: від сьогодні обслуговування переходить на державну мову

Порошенко закликав співвітчизників підписати петицію за українські дубляж та субтитри на платформах Netflix та Amazon

Омбудсмен пояснив, як і кому скаржитися за відмову обслуговувати українською мовою

Для порушників мовного закону підготували штрафи: скільки і за що платитимуть підприємці

"Уряд не має бажання розвивати державну мову": Тарас Кремінь про українізацію і національні інтереси