поліомієліт
поліомієліт Shutterstock

Спалах поліомієліту на Рівненщині: чому світова спільнота б'є на сполох – сюжет

Читайте по-русски
У світі існує тільки дві країни, де циркулює вірус поліомєліту

Спалах поліомієліту на Рівненщині. У МОЗ спільно зі ВООЗ та фондом ЮНІСЕФ розпочали розслідування. На початку жовтня в селі Велика Омеляна Рівненської області зафіксували 7 випадків захворювання серед дітей. Всі вони з однієї родини, і їхні батьки вирішили відмовитися від вакцинації з релігійних міркувань. І таке рішення вже має страшний наслідок – у півторарічної дівчинки прогресує параліч. Звідки на Рівненщині міг взятися поліомієліт та як планують придушити спалах захворювання, дізнавався журналіст "5 каналу".

Здорове і щасливе життя півторарічної дівчинки з Рівненщини залежало від одного щеплення – від поліомієліту. І його не зробили. Дитина вже не зможе ходити. Поліомієліт – смертельно небезпечне захворювання. Поширюється через брудні руки. Потім він вражає нервову систему. Випадки інфікування цією недугою в Україні не фіксували майже пів десятиліття. Тож, здавалося, Україні вона не загрожує.

"Поліомієліт, на жаль, повернувся до України. Він став саме причиною паралічу дитини віком 17 місяців", – сказав головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Захворювання також виявили в шістьох її братів і сестер. Батьки свідомо відмовилися від вакцинації дітей. Через релігійні переконання.

"Нам відомо, що ця маленька дівчинка на Рівненщині зараз страждає від паралічу через те, що її просто не прищепили. Це жахливо", – наголосив голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Мурат Шахін.

Окрім того, що висловили занепокоєння, міжнародні організації почали масштабне розслідування цього випадку.

"МОЗ України створило багатопрофільну робочу групу для реагування на дану кризу, і ми зараз перебуваємо тут спільно з фондом ЮНІСЕФ, аби сприяти", – акцентував увагу керівник програми ВООЗ з питань надзвичайних ситуацій Гійом Сімонян.

За попередніми результатами розслідування, діти підхопили вірус у дитячому таборі на Закарпатті. Там уже зібрали зразки питної і стічної води та відправили їх на дослідження до лабораторії у Фінляндії. Також обстежили і всіх контактних осіб.

"Ми чекаємо результатів досліджень. Тому в залежності від того, що ми з'ясуємо, що ми знайдемо серед контактів, що ми виявимо з навколишнього середовища, в залежності від цього будуть подальші кроки щодо проведення масової імунізації", – запевнила фахівчиня відділу епіднагляду Центру громадського здоров'я Ірина Кисляк.

Та медики на Рівненщині переконують: чекати ніколи. Одразу ж почали прищеплювати всіх дітей віком до 5 років у селі, де стався спалах поліомієліту.

"Два тижні, які давалися на максимальне охоплення вакцинацією дітей до 5 років у Великоомелянській територіальній громаді, ми маємо вкрай незадовільні показники і, відповідно, високий ризик розповсюдження інфекції", – зауважив головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов.

Бо змушувати недалекоглядних батьків робити щеплення своїм дітям просто не мають права. Вакцинація в Україні добровільна. Тим часом темпи імунізації дітей від поліомієліту падають по всій країні. Про це заявляють представники ВООЗ, та й у вітчизняному МОЗ проблему теж визнають.

"2020 року в Україні щепилися лише 87% населення від запланованої кількості. Цього замало. 2021-го ситуація погіршилася. У деяких областях ми спостерігаємо взагалі 50% охоплення вакцинацією", – розповів керівник ВООЗ з питань надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров'я Гійом Сімонян.

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін запевнив:  "На 1 жовтня лише 59,7% дітей першого року життя, які потребують обов'язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини проти поліомієліту, і це є критично низьким показником для України".

Та вирішення проблеми знайшли. Посадовці тиснутимуть на батьків і стимулюватимуть їх щеплювати дітей доступними законними методами. Тож без усіх необхідних щеплень дитину просто не пустять до школи. І для цього є всі законні підстави. Зокрема відповідна стаття в законі про захист від інфекційних хвороб. Схожа стаття також є у законі про санепідблагополуччя. Посадовці кажуть, у них немає іншого вибору. Бо ситуація кричуща.

"У нас є тільки 2 країни у світі – Афганістан і Пакистан, на території яких досі циркулює вірус поліомієліту", – додав Гійом Сімонян.

І Україна може приєднатися до цього списку. У МОЗ же сподіваються на розсудливість батьків. Бо ліків від поліомієліту не існує. Єдиний варіант уберегтися – це вакцина.

"Планові вакцинації від поліомієліту робляться в 2, 4, 6, 18 місяців дитини, а також в 6 років та 14 років. Я хотів би закликати батьків не нехтувати здоров'ям дітей і передивитись вакцинальний статус", – підсумував головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Якщо дитина пропустила планову вакцинацію або загубилися відповідні записи, лікарі радять прищепитися від поліомієліту незалежно від віку.

Юрій Пугач, Микола Довгий та Юрій Усік, "5 канал"

Нагадаємо, також комісія заборонила допускати невакцинованих дітей до навчальних закладів області. Освітяни зобов'язані передбачити для них інші форми навчання.

Як відомо, 5 жовтня на Рівненщині унаслідок поліомієліту паралізувало півторарічну дитину

Попередній матеріал
Справжня історія Росії. Частина 6 – "Машина часу"
Наступний матеріал
16 років на посаді: ким була Ангела Меркель для Німеччини та Європи – сюжет
Loading...
До "червоної" зони перейдуть ще 2 області – Немчінов

До "червоної" зони перейдуть ще 2 області – Немчінов

Головний санлікар розповів, коли чекати піку захворюванності на COVID-19 в Україні

Головний санлікар розповів, коли чекати піку захворюванності на COVID-19 в Україні

Клінтон уперше після виписки з лікарні розповів про своє самопочуття

Клінтон уперше після виписки з лікарні розповів про своє самопочуття

Науковці виявили нову мутацію коронавірусу, яка небезпечніша за штам "Дельта"

Науковці виявили нову мутацію коронавірусу, яка небезпечніша за штам "Дельта"

Стало відомо, коли в Україні буде пік захворюваності на COVID-19

Стало відомо, коли в Україні буде пік захворюваності на COVID-19

Вихідний коронавірус: в Україні понад 11 тисяч нових хворих, ушпиталено майже 5 тисяч пацієнтів

Вихідний коронавірус: в Україні понад 11 тисяч нових хворих, ушпиталено майже 5 тисяч пацієнтів