Фермери Херсонщини на свій страх та ризик засівали території, щоб не пропустити сезон. Тим часом на окупованих територіях фермери просто скидали врожай у море, аби не віддавати москолоті за безцінь. Про аграрний сезон із ризиком для життя дивіться в репортажі журналістки "5 каналу" Валентини Федорчук.
Комбайнер Олександр розміновував поля власноруч, щоб загнати техніку на поле. На землі він працює не один десяток років. Каже, раніше головним ворогом була погода, тепер – русня. Попри те, що всі поля обстежили сапери, виїжджають туди вкрай обережно, адже можна натрапити на вибухові сюрпризи.
Читайте також: окупанти вдарили по дитячій лікарні у Херсоні.
"Сапери приїжджали і розміновували. Потім ми заїжджали, обробляли землю і знаходили в землі, дивилися, чи воно не небезпечне і, якщо можна самим взяти, виносили на край. Потім викликали саперів, вони підривали або забирали із собою", – розповів комбайнер Олександр Дзердзь.
Крайня обережність не врятувала тракториста Івана від протитанкової міни під колесами техніки. Чоловік згадує: рухався наїждженою колією, коли пролунав потужний вибух, а його підкинуло і вдарило об двері кабіни. В Івана був забій ребер.
Дивіться також відео: Житлові квартали були під ворожим вогнем ВСЮ НІЧ.Серед поранених – діти. Наслідки обстрілу Херсонщини.
"Сидів на цьому місці, то пасажирське, каністра води стояла – її розірвало. Ото врятувало, що лівим колесом наїхав, бо якби правим – був би каліка. На другий день пішов на роботу зразу, бо робити треба, сім’ю годувати", – поділився Іван.
Нині у полях досі збирають урожай соняшнику. Цьогоріч пізніше, адже посівна затягнулася через розмінування полів. Проте якістю збіжжя фермери задоволені. Після збору насіння обов'язково вимірюють його вологість, для цього у фермерів є спеціальний пристрій. Треба насипати насіння безпосередньо у вологомір, закрутити, натиснути кнопку та почекати. Нормою є цифра 8.
Якщо якість гарна, то кількість – утричі менша, бідкається фермер Антон. Він повернувся до справи, тільки-но рашистів погнали з правого берега Херсонщини. Але каже, відновити родючість землі після забур'янення непросто.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Основна проблема – це нестача матеріального забезпечення: проблеми з дизельним пальним, з мінеральними добривами та засобами захисту рослин. Зараз обробляємо землю, дискуємо і в суху сіємо пшеницю. Дощу немає, чекаємо дощ", – пояснив керівник ФГ "Богуслав-Земля" Антон Тенник.
Фермери досі не можуть оговтатися від втрат, яких зазнали від окупантів. Кажуть, чимало тракторів викрали та спалили окупанти. Антон показує приміщення, де зберігалася техніка, закуплена на $700 тисяч. На момент окупації там була зернова сівалка і трактори John Deere. Туди потрапив снаряд і все це згоріло.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Але аграрії, які опинилися в окупації на Лівобережжі Херсонщини, взагалі не впевнені, що зможуть зберегти господарство. Фермер, який погодився з нами поспілкуватися, попросив не показувати обличчя та змінити голос, щоб його не впізнали.
"На психіку дуже давлять. Зараз хочуть, щоб кожен фермер прийшов зі своїми документами на фермерське господарство з усіма землями і став на облік у рф, але ніхто ж не хоче цього робить. Ну і зразу погрози, що заберуть і землю, і господарство, і техніку заберуть. Багато фермерів такі, що не здавали росіянам зерно, воно в них згнивало, вони його вивозили викидати на звалище, в річку, в канал, в море, щоб не здавати росіянам", – розповів фермер з окупованої території Олександр.
Цього сезону на Херсонщині змогли засіяти лише десяту частину від усіх аграрних угідь. Але вже готуються до осінньої посівної.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
"Ситуація дуже складна, якщо порівняти з роками до війни, то збираємо зараз всього 10% від тих площ, які збирали в довоєнні часи. По мірі розмінування територій, здійснювався посів культур, тому ми пізно ввійшли в посів, в основному засіювали соняшником, тому тільки зараз в розпалі його збір. Зараз зібрано уже 17 тисяч тон з площі 12 тисяч гектарів. Врожай дуже-дуже малий, бо не було дощу, тому маленькі врожаї", – пояснив в. о. директора Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення ХОВА Дмитро Юнусов.
Для підтримки фермерів на деокупованих територіях запровадили п'ять різних програм підтримки. Тож місцева влада радить аграріям звернути на них увагу, щоб не залишатися з проблемами сам на сам.
Валентина Федорчук, Владислав Радковський, Херсонська область, "5 канал"