Два шукачі роботи на одну вакансію на Одещині. У регіоні найбільше бракує медиків та фахівців робітничих професій, як-от сантехніків. В області працюють і спеціальні центри перекваліфікації. Там можна здобути новий фах. Багато пропозицій мають для жінок, які спростовують стереотипи про суто чоловічі професії. Бо працюють тепер вони і під землею у шахтах, і в металургії. Уряд врешті спробував покласти край дискримінації. Скасував заборону на сотні професій, де жінки ще кілька років тому не могли працювати. Журналістка "5 каналу" Аліна Оганезова знає історію залізничниці, яка керує великою бригадою ремонтників.
Пані Олена працює на залізниці вже понад 25 років. Починала з технічної посади. Тепер виконує обов'язки старшої майстрині ремонтного цеху у локомотивному депо. У цю професію, каже жінка, прийшла випадково, але про таке рішення не шкодує.
"Зміна професії – це завжди важко, інший напрямок. То я виконувала одну якусь певну роботу – виконувала заміри деталей вузлів, електровозів. А це вже йде керівництво бригадою, керівництво зміною. Це вже відповідальність набагато більша", – розповіла в.о. старшої майстрині цеху поточного ремонту локомотивного депо Олена Лімборська.
Раніше старшим майстром у депо працював чоловік. Але його мобілізували до війська. Сталося це ще до повномасштабного вторгнення.
"Олена Володимирівна в нас обіймає керівну посаду середньої ланки з 2021 року. Так, як людина, яка працювала на цій посаді, вона була мобілізована до лав ЗСУ. Тому було прийнято рішення спробувати Олену на цій посаді. За цей час зарекомендувала себе як здібний керівник, який може працювати з людьми", – повідомив начальник локомотивного депо Знам'янка Сергій Ковалець.
Робота на залізниці надзвичайно складна та відповідальна. І вимоги до всіх працівників однакові, незалежно від статі.
"Усі вимоги до обов'язків на посаді середньої ланки керівників, вони всі зберігаються і немає різниці, то цю посаду обіймає жінка або чоловік. Незважаючи на складну фізичну роботу, хочу зазначити, що жінки справляються з поставленими завданнями як на керівних посадах, так і на робочих професіях", – каже начальник локомотивного депо Сергій Ковалець.
У підпорядкуванні пані Олени – понад 40 працівників, більшість із них – чоловіки. Найважливіше, каже старша майстриня, – знайти підхід до кожного з робітників. А найліпша мотивація – власний приклад.
"Жінка вона, жінка-берегиня, жінка – це все, вона винослива, вона, мабуть, морально більш винослива, ніж чоловіки. Найважливіше, коли я приходжу на роботу, коли я зустрічаюсь на планерній нараді зі своїм колективом, щоб всі були в доброму настрою, щоб у нікого не було якісь там, якщо у людини якісь проблеми вдома, це теж дуже впливає на виконання його робіт. Треба, щоб у людини все було добре, щоб людина з настроєм працювала", – зазначила в.о. старшої майстрині цеху поточного ремонту локомотивного депо Олена Лімборська.
Ще кілька років тому понад 450 професій були під забороною для жінок. Скажімо, під землею у шахтах могли працювати лише чоловіки. Така ситуація траплялася у багатьох важливих для країнах галузях. Заборону уряд, зрештою, скасував. А велика війна ще більше змінила ситуацію на ринку праці.
"Ринок праці безумовно пережив велике перетворення. У 2022 році суттєво зменшилась кількість роботодавців, було дуже мало вакансій і багато шукачів роботи. На сьогоднішній день можна сказати, що ситуація кардинально інша. Ринок праці відновлюється, роботодавці починають свою діяльність, але, на жаль, зараз у нас мало шукачів роботи", – каже начальниця відділу рекрутингу Одеського обласного центру зайнятості Світлана Мельник.
Також закон забороняє зазначати у вакансіях гендерні та вікові обмеження. У Центрі зайнятості додають: багато років країна мала хибне уявлення про так звані суто чоловічі чи жіночі професії. Тож тепер зіштовхнулися з іншою проблемою: потребою швидкого навчання чи перекваліфікації працівниць.
"Сьогодні ми стикнулися з такою проблемою, коли чоловіків не вистачає. Усі знають чому. Через мобілізацію, через те, що більшість з них охороняють нас, обороняють нашу країну і нас. І виникла потреба заміщення цих вакансій. Багато жінок хотіли б займатися чоловічими, зайняти ці посади, але тут є певні перестороги, тому що мати необхідну освіту і професію. У Одеській області функціонує один із найбільших навчальних закладів для дорослого населення – Одеський центр професійно-технічної освіти. Це флагман в Україні. І всі бажаючі отримати освіту, якщо вони мають статус безробітного, мають право навчатися в ньому безкоштовно. Там ліцензовано понад 30 професій, є багато короткотермінових курсів", – заявила начальниця відділу рекрутингу Одеського обласного центру зайнятості Світлана Мельник.
В обласному центрі зайнятості розповідають: на одну вакансію тепер претендують два шукачі роботи. Найбільше у регіоні бракує лікарів та середнього медичного персоналу, а також водіїв, електромонтерів, сантехніків та токарів.
Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"
Читайте також: "Хай дівчат розважає": "Укрзалізниця" оскандалилася через чоловіка, який придбав квиток у жіноче купе – реакція перевізника
Дивіться також:
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.