Церква святого Микити у селі Дернів була зведена із соснових брусів у стилі галицької школи народної архітектури та належить до пам'яток національного значення. Який вигляд відновлений храм має нині – покаже кореспондент "5 каналу" Марта Шикула.
Церкві святого Микити – майже 400 років. Її звели у XVI-XVII століттях. Після Другої світової служіння тут припинилися. Натомість обладнали музей. Згодом – дитячий садок, а від церкви залишилися руїни.
Про первісний вигляд церкви святого Микити старожил села Марта Дяк розповідає зі спогадів своєї мами, яка була тутешньою парафіянкою.
"Розповідала, що було уже гарно в церкві. Вона була маленька, але всередині було дуже гарно. Розписано все, образи, хори там були. Таких вже нема", – каже місцева мешканка.

Степан Дяк пам'ятає церкву вже іншою. "Я її пам’ятаю дуже поламаною. Захристія вже не було. Вже було розвалене, купол провалився. Дуже сильно була обдерта церква, все було прогниле", – каже мешканець Дернів.
Первісний вигляд священній пам'ятці Національного значення повернули реставратори. На це пішло більше двох років та понад 2 мільйони гривень. Щоб не втратити автентичності, відновлювали святиню за допомогою архівних фотографій.
"Вона дійсно була у критичному стані. Замокання конструкцій призвело до руйнування більшої частини даху і фрагментарного загнивання несучих стін. Дуже великі пошкодження брусів були. Була імовірність того, що церква може завалитися", – розповідає архітектор Сергій Піньковський.
Єдине, що збереглося попри роки та погодні умови, – унікальний стінопис всередині церкви. Розписи виконані близько XVIII століття і мають бароковий характер.

"З цією церквою пов'язано багато подій нашої історії. В цьому храмі служив отець Йосип Красицький, який є послом у Віденському сеймі, послом українців. Також у церкві був священиком Михаїл Сивенький, зятем якого був Петро Сайкевич – один із засновників української військової організації разом із Коновальцем. У цьому храмі довгий час співав і відвідував Роман Шухевич, засновник ОУН", – каже історик Іван Поколило.
Останнє богослужіння у церкві було 80 років тому. Старожили села сподіваються знову почути тут молитву вже наприкінці цього року.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
Руїни знаменитого Поморянського замку на Львівщині – ФОТО












