Реставрація Андріївської церкви
Реставрація Андріївської церкви 5 канал

"Тут проводилися нищівні богослужіння": як проходить реставрація славетної Андріївської церкви

Уже близько року тривають реставраційні роботи в Андріївській церкві. За цей час фахівці встигли відновити 200-літні Царські врата, а також ікони зі сценою Благовіщення та чотирьох Євангелістів. У самій церкві ж нині розпочали облаштовувати інтер'єр

Художник-реставратор Анатолій Остапчук показує відновлені царські врата з іконостаса Андріївської церкви. Він розповідає, що до столиці з Петербурга їх привезли ще 250 років тому. Виготовлені вони з липи і позолочені. Фахівці реставрували їх кілька місяців – лагодили левкас, чистили від застарілої кіптяви та покривали лаком.

Андріївська церква
Андріївська церкваhttps://ua.igotoworld.com

Згодом на вратах мають розмістити й відреставровані традиційні ікони зі сценою Благовіщення та зображенням чотирьох Євангелістів. Нині ж продовжують відновлювати решту живопису у майстернях Національного заповідника "Софія Київська". Зокрема, ікони Преображення та Покрови. Востаннє їх реставрували ще у радянські часи. Однак тоді майстри сильно перемалювали ікони, тому нині їх намагаються відновити. Крім того, придбали для них нові підрамники.

"Частина з цієї реставрації була, на нашу думку, не зовсім вдала. Тому ми зняли їх з підрамника та почали досліджувати. А вже у процесі розпочали знімати старі записи і забруднення", – розповідає художник-реставратор Національного заповідника "Софія Київська" Анатолій Остапчук.

Реставрація Андріївської церкви
Реставрація Андріївської церкви5 канал

Реставрують Андріївську церкву вже не вперше. До цього відновлювали кілька разів у XIX та XX століттях.

"Останні десь 10 років проводилися нищівні постійні богослужіння. Тут була велика кіптява. Історично церква не була розрахована саме на постійні богослужіння. Відповідно, тут не дотримувався вологостійкий режим, елементарні правила, в іконостас вбивалися цвяхи, вішалися якісь сучасні ікони", – каже заступник директора Національного заповідника Вадим Кириленко.

Реставрація Андріївської церкви
Реставрація Андріївської церкви5 канал

Найбільше від постійних богослужінь постраждав нижній ярус іконостаса Андріївської церкви, кажуть реставратори. Мовляв, через підсвічники, які розміщували поблизу старовинних ікон, живопис покрився кіптявою. Однак розбирати іконостас науковці не планують. Кажуть, що після встановлення каркаса та позолоченого різьблення його ще жодного разу не чіпали.

"У тому не було потреби. Всі рази, коли проводилася реставрація, то проводилася безпосередньо з риштування. Ми цю традицію порушувати не будемо, і цього разу іконостас та його різьблення так само проводитися реставрація", – зазначає старший науковий співробітник заповідника Ліна Янченко.

Фасад будівлі вже оновили. Відкрили й оглядовий майданчик. Нині переймаються системою інженерії, замінюють освітлення.  

Реставрація Андріївської церкви
Реставрація Андріївської церкви5 канал

Згодом реставратори мають узятися за відновлення бані церкви, ліпнини та позолоти. Відкрити ж Андріївську церкву керівництво заповідника планує до 2020 року. Кажуть: усе залежить від фінансування. Чи проводитимуть у храмі після реставрації богослужіння - поки що невідомо.

Дар'я Цисарук та Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
Розкрадання в Міноборони: суд виніс рішення щодо другого фігуранта
Наступний матеріал
Убивство поліцейських у Дніпрі: обвинувачення каже про "розгойдування справи"
Loading...