Лікарня
Лікарня 5 канал

Психіатрична лікарня на Львівщині опинилися на межі виживання – сюжет

Читайте по-русски
Хворі їли б тільки кашу на сніданок, обід та вечерю, кажуть медики, якби не допомога благодійників

На межі виживання опинилася психіатрична лікаря на Львівщині. Коштів, які виділяє держава на утримання медзакладу, вистачає лише на зарплату персоналу, каже керівництво. На комунальні послуги просять гроші в органах місцевого самоврядування, а харчуванням забезпечують пацієнтів волонтери. Критична ситуація із наявністю медикаментів. Чому так сталося, розбиралася кореспондентка "5 каналу" Марта Шикула.

Продукти першої потреби для пацієнтів психіатричної лікарні закупили волонтери. Допомагати, хто чим може, кинулися після заклику в соцмережах. Казенних харчів залишилося на лічені дні.

"Без цукру ми були більше 10 днів. Мали вівсянку, перловку, залишки макаронів. М'ясо і рибу ми отримували ще в березні місці. Коштів в нас на то немає", – розповідає Марія Стисло, завідувачка складу психіатричної лікарні.

Хворі їли б саму кашу на сніданок, обід та вечерю, кажуть медики, якби не допомога благодійників.

"Зробили безоплатну передачу продуктів з ліцею героїв Крут, в них не почалося навчання в зв'язку з тим, що карантин, і ми минулого тижня в понеділок привезли 6 тонн картоплі, 300 кг буряка, 100 кг капусти", – каже Юрій Шипов, директор психіатричної лікарні.

Для одужання пацієнтам потрібне збалансоване харчування та вітаміни, кажуть медики. Проте, на це в лікарні найближчим часом не сподіваються.

"Має бути достатня кількість білків, жирів, вуглеводнів. Немає фінансування і я не можу ввести в раціон білки, бо немає ні м’яса, ні риби, ні яєць. Потрібні овочі, фрукти, білки", – говорить Христина Мудра, медсестра дієтичного харчування психіатричної лікарні.

Не вистачає в закладі і ліків. Медики кажуть, часом купують препарати за власні гроші.

"Критична ситуація. На сьогоднішній момент нам бракує протисудомних засобів. Нам бракує засобів, які лікують від шизофренії. Бракує нейролептиків. У нас немає шприців, немає систем для розчинів, рукавичок, масок і дезрозчинів", – каже Олена Крушельницька, провізорка психіатричної лікарні.

Медики з острахом чекають на ситуацію, коли може знадобитися невідкладна допомога, але не буде чим рятувати.

Кажуть, серед пацієнтів є хворі, які потребують постійного лікування.

"При нестачі протисудомних препаратів у пацієнтів може розвинутися епілептичний приступ, що призведе до смерті. У нас у лікарні немає реанімації і час йде на хвилини. Пацієнти матимуть агресивну поведінку, вони будуть становити загрозу для оточуючих", – розповідає Олена Кравець, заступниця директора психіатричної лікарні.

Хворих цієї психіатричної лікарні виходжують з 50-х років минулого століття. Нині тут перебувають майже 400 пацієнтів і половина з них проживають постійно. Сьогодні хворі та лікарі медзакладу опинилися на межі виживання.

Складна ситуація в лікарні склалася з 1 квітня, відтоді, як запровадили другий етап медреформи – розповідає керівник медзакладу. 

"З самого початку, це був фарс з недофінансування. Психіатрію не можна фінансувати за пролікований випадок, за можливість і готовність надання медичної допомоги. Так, як це робить увесь світ. На цей пролікований випадок не може 7.200 вистачити. Одному потрібно цю суму на тиждень, іншому на 3 місяці, іншому на рік. Моя думка – треба повертатися на історичний бюджет 2018-2019 років", – говорить Юрій Шипов, директор психіатричної лікарні.

В обласному департаменті охорони здоров'я закладу пропонували приєднатися до Львівської обласної психіатричної лікарні з метою економії коштів. Від реорганізації колектив відмовився.

"У разі приєднання я би вже тут був у статусі голови ліквідаційної комісії. В обласній лікарні теж є недофінансування", – вважає Юрій Шипов, директор психіатричної лікарні.

Нині чиновники шукають вихід зі складної ситуації в лікарні.

"Єдиний варіант, який пропонується львівською ОДА, – це розмежувати медичну складову проблеми і соціальну. Можна обговорити, щоб на базі таких закладів такі пацієнти вже не проходили лікування, а перебували там і отримували свою соціальну підтримку", – говорить Орест Чемерис, керівник департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА.

Колектив психіатричної лікарні написав листи-звернення в усі владні установи з проханням допомогти і вимагає від МОЗ переглянути фінансування психіатричних закладів.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Комітет Ради підтримав кандидатуру Ткаченка на посаду очільника Мінкульту – подробиці
Наступний матеріал
Масштабні протести в США: що відбується в країні – включення з Вашингтона
Loading...

Хворі на COVID-19 лікарі та нестача медикаментів: скандал довкола інфекційної лікарні в Харкові

Фонд Петра Порошенка та "ЄС" передали захисні костюми та пульсоксиметри до медзакладів Львова

Коштів не вистачить навіть на зарплату: чому в селі Іркліїв закривають частину відділень лікарні

ІФА-тести на COVID-19: кому та де робитимуть і чим вони відрізняються від експрес-тестування

Одна медсестра на 50 пацієнтів: в інфекційній лікарні Харкова тотальна нестача рук – хто винен

В Олександрівській лікарні столиці, де приймають хворих на COVID-19, сталася пожежа – імовірна причина