Світлодарська дуга – лінія оборони, яка сформувалася на початку 2015-го, коли українські армійці відходили з Дебальцевого. До оголошеного перемир’я – це була одна з найгарячіших ділянок фронту. Утім, піхотинці розповідають, що і з настанням режиму тиші ворожі провокації тут не припинилися. Бойовики час від часу б’ють зі стрілецької зброї, використовуючи прибори безшумної стрільби.
"Самого пострілу не чути і не видно. Тобто, він гасить полум’я і звук. Чути свист куль, які пролітають над нашими бійцями. А кулю відрізнити, це вже навчилися всі", – каже військовослужбовець з позивним "Антоніо".
На цій ділянці фронту бойовики активно застосовують і заборонені умовами перемир’я безпілотні літальні апарати.
"Вони зараз ведуть себе дуже відкрито, не ховаються, бо розуміють, що ми по них працювати не будемо. І це дійсно дуже давить на психіку. Противник зараз дуже сильно укріплює позиції, тобто, в інженерному плані. До завершення конфлікту не йде. Дивлячись по противнику, він готується до оборони", – розповідає армієць з позивним "Антоніо".
Саме тому піхотинці посилюють пильність. Знають, що за їхніми спинами мирні Світлодарськ, Луганське та Новолуганське. І хоча від цих населених пунктів до лінії фронту зовсім близько, все ж люди тут намагаються жити повноцінним життям. У Світлодарську працює підприємство, яке забезпечує робочими місцями понад дві тисячі містян – це Вуглегірська електростанція. За роки війни вона тричі зупиняла свою роботу через ворожі обстріли.
Керівник ТЕС пригадує, як важко було на початку війни. Проросійськи налаштовані люди, які не були мешканцями Світлодарська, тиснули на місцеву владу.
Коли російські найманці зайшли в місто, керівнику ТЕС довелося відстоювати підприємство. Місцеві розповідають, була загроза підриву дамби. Сам Тарутін неохоче про це говорить, каже, ніяких подвигів не робив.
"Кажуть, коли тут була окупація, він був поміщений в підвал і була загроза підриву дамби. За словами місцевих мешканців, можна сказати, що Тарутін врятував як Світлодарськ, так і дамбу своїми діями, може й героїчними на той час", – каже начальник групи цивільно-військового співробітництва 24 ОМБР ім. Короля Данила Михайло.
Начальник групи цивільно-військового співробітництва бригади, яка тримає нині оборону на цій ділянці фронту, розповідає, спілкуючись із місцевим населенням, дізнається історії людей, які своїми діями і вчинками на початку російської агресії намагалися протистояти бойовикам.
"Таких людей є дуже багато на Донбасі. Їх треба шукати, з ними треба говорити. Вони є, але чомусь вони бояться", – вважає Михайло.
Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, з Донецької області, "5 канал"