Стихійні займання на сміттєзвалищах або недбале поводження з вогнем – часті причини великих пожеж в українських лісах. Сонце, що нагріває скло, перетворює відходи на епіцентр займань, і вогонь може поширитися далі. Тепло ще не настало, але на Волині вже почали думати, як цьому запобігти. Більше дивіться в сюжеті "5 каналу".
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Назбирався непотріб – до лісу. До такого способу утилізації відходів призвичаїлися жителі багатьох сіл на Волині. У селі Дерно місцеві на своє виправдання запевняють: іншого місця, куди подіти сміття, донедавна не було. Тож люди робили це в найлегший спосіб.
"Куди, куди – в ліс, в посадки", – сказала місцева жителька Лариса Шумер.
"Ми отак прямо туди вивозимо, в нас там є яма, ми туди скидаємо, прибираємо. Гіляки возимо. Ми своє сміття спалюємо, яму викопали, якщо щось таке, пляшки чи ще щось – закопали", – розповіла місцева жителька Галина Михайлова.
"Ми там копали, наймали трактор, копали ями і туди возили сміття. Ми кожної весни прибираємо, там у нас чистенько", – поділився місцевий житель Микола Михайлов.
Торік місцева територіальна громада почала надавати послуги селянам із вивезення сміття, розповідають місцеві. Його тепер возять на спеціально виділену територію. Але селяни переконані: це проблеми не розв'язує, бо, на їхню думку, відходи однаково забруднюють довкілля.
"Якщо розібратися, куди вони вивозять? На край села іншим людям. Воно ж, мабуть, там розноситься по полю. Це ж якби був сміттєпереробний завод, сортувалося сміття як треба – оце вихід", – наголосила місцева жителька Світлана.
"Там – жах, там зі всієї окружності – чого там тільки немає", – зауважила пані Галина.
Лише у Волинській та Рівненській областях працівники Поліського лісового офісу нарахували 302 стихійних сміттєзвалища. 180 з них – на Волині.
"Зазвичай, це возить місцеве населення, яке живе біля того ж самого лісу. Хоча, в цьому населеному пункті є нестихійне сміттєзвалище. Штрафи, на жаль, не є великі – це від 425 до 850 грн станом на сьогодні за засмічення лісів", – заявив провідний інженер з охорони та захисту лісу Поліського лісового офісу Володимир Левосюк.
Читайте також: Всі на фронті: у Дніпрі брак кадрів серед комунальників – місто на межі сміттєвого колапсу.
У теплу пору несанкціоновані звалища стають проблемою, кажуть лісівники. Саме від них найчастіше й починаються пожежі в лісах. Біля селища Цумань діє офіційне сміттєзвалище. Попри такий статус, пожежі тут трапляються щороку. Вогонь звідси швидко поширювався на сусідній ліс. Раніше вже вигоріли гектари насаджень.
"Оскільки на сміттєзвалищі є і скло, і пластик, і папір, то може відбутися самозаймання. Оскільки є речовини, які можуть бути легкозаймистими. Інше – люди з пониженою соціальною відповідальністю перебирають те сміття, запалюють", – розповів головний лісничий Ківерцівського лісового господарства Орест Мороз.
Територія не огороджена парканом, тож вітер розносить сміття углиб лісу. А це – ще одна проблема, на яку місцеві чиновники не реагують, пояснюють лісівники. Але місцева влада запевняє: про неї знають і вже почали вирішувати. Щоправда, щоб обгородити звалище суцільним парканом – у громади грошей не вистачить.
"До липня в нас виділено всього-на-всього 200 тисяч, щоб тримати його в такому стані, як воно зараз є. А там будуть ще бюджетні надходження – будемо дивитися, будемо ще виділяти гроші. Оце все стихійне, що воно було до цього часу – його треба назад згортати у валки, щоб воно не розліталося. Тоді там поставимо паркан, і, я думаю, на цьому питання вирішиться", – зазначив заступник Цуманського селищного голови Микола Фень.
Аби унеможливити лісові пожежі в майбутньому, навколо стихійних сміттєзвалищ лісівники відновлюватимуть протипожежні смуги. А от про паркани навколо офіційних полігонів із відходами мають подбати самі громади.
Наталія Світлова, Олег Ткачук, Волинь, "5 канал"
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.