Понад три сотні укриттів у Харкові – непридатні для використання під час повітряних атак. Такі невтішні результати перевірок. Але чиновники обіцяють привести всі сховища до ладу уже за місяць. В яких умовах харків'яни перечікували ворожі обстріли – дізнавалася журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
Цей будинок було зведено у 30-ті роки ХХ століття. Тут 38 під’їздів та 3 бомбосховища на випадок ядерної війни. Та зараз більшість приміщень використовуються не за призначенням.
У них розміщені баня, ресторан, тренажерна зала та супермаркет. У під’їзді, де мешкає Володимир Пепенко, частина бомбосховища збереглася незабудованою. Мешканці самі прибрали його на початку повномасштабного вторгнення. Винесли 20 мішків сміття. Провели світло та інтернет.
"24 лютого в сусідній дім прилетіла перша ракета, здається "Онікс". Відразу ми відкрили це приміщення і почали прибирати", – каже мешканець будинку Володимир Пепенко.
У міськраді Харкова запевняють, від початку бойових дій на сході укриттям приділяли чимало уваги. У цьому будинку сховище розчищали саме комунальники.
Одне з укриттів журналісти оглядали десь за рік до війни. Нині в цьому укритті можуть ховатись 7 десятків людей. Але ми не знайшли тут ані місць для сидіння, ані запасів питної води. Також тут відсутній запасний вихід. Стільчик та питна вода – то вже турбота самих людей, які користуються укриттям, пояснили журналістам.
"Це ж не бомбосховище. Це ж укриття. Кожен мешканець повинен із собою мати пляшку води і стілець", – заявив начальник ділянки КП "Жилкомсервіс" Анатолій Сергієнко.
Ліна Миронова живе в іншому районі міста. Каже, її укриття – просто сходи до теплопункту. Наприкінці яких – замкнені двері.
Після численних звернень Ліни комунальники зафарбували позначку про укриття, та згодом передумали.
"От дивіться, ось тут було – зафарбували. Потім подумали – так як же ми без укриття! Воно на карті позначене", – показала Ліна Миронова стіну, де замальовано та знову пропечатано назву "укриття".
Рекомендації щодо того, якими мають бути найпростіші укриття, видані ДСНС іще 6 років тому.
"Рівна підлога має бути для того, аби там встановити або лавки, або нари для людей, а також має бути вентиляція примусова або природна. І повинна бути забезпеченість предметами першої необхідності та медикаментами", – повідомив заступник начальника відділу планування заходів цивільного захисту ГУ ДСНС у Харківській області Кирило Затинайченко.
Укриття в Харкові знову перевірили в червні. Їх у місті більш як три тисячі. Зробили висновок: близько 300 для сховку – непридатні.
"Був звільнений керівник, який відповідав за роботу з укриттів, облаштування укриттів, підвальних приміщень. Крім того, хочу сказати, що була винесена догана керівникам відповідного департаменту", – повідомив харківський міський голова Ігор Терехов.
У міськраді обіцяють облаштувати укриття відповідно до вимог за місяць. Щоправда, кажуть, проблема – з відомчими об'єктами. А от майже всі найпростіші сховища, які належать до міського житлового фонду, необхідним забезпечені.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Нагадаємо, ракетна атака рашистів 1 червня забрала життя трьох людей, ще десятеро поранені. Такі наслідки удару кремлівських терористів. У День захисту дітей росіяни вбили дитину. Уламки небезпечного залізяччя впали біля дитячої поліклініки, куди місцеві бігли в укриття. Люди кажуть, що трагедії можна було уникнути, якби вхід до сховища був відчинений.
Як повідомляв 5.UA, прокуратура проводить слідчі дії в поліклініці Києва, де під час ракетної атаки було зачинене укриття.
Також Кличко просить про відсторонення голови Деснянського району Дмитра Ратнікова від виконання обов'язків, поки триває слідство.
Читайте також: Кличко поскаржився на тиск столичної влади через розслідування загибелі людей біля зачиненого укриття
Дивіться також відео: Укриття в Києві: які проблеми виявлено та як вирішуються? Михайло Шаманов, речник КМВА
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.