Оселившись на одному дереві, короїд інфікує ще три десятки навколо. Шкідників не можуть зупинити ані хімічні засоби, ані санітарне вирубування дерев. Але їх здатні перемогти інші мурахи. Що з цього приводу вигадали вітчизняні науковці – далі у сюжеті.
З'їсти велику сосну три сотні короїдів можуть за два тижні. Поки лісівники отримають дозвіл на санітарну вирубку зараженого дерева – жучки помандрують до іншого. У Чернігівському ландшафтному парку Ялівщина бідкаються: через цих шкідників дерева вмирають на очах.
"На території Ялівщини, за нашими даними, уражено 750 дерев сосни звичайної. Ялівщина – це територія обмежена містом і тому застосування хімічних методів боротьби заборонене", – звітує директор регіонального ландшафтного парку Володимир Свердлов.
Рятувати ліси взялися харківські науковці. Вони почали вирощувати ворогів короїдів – мурахожуків, які їх їдять. Технологією та обладнанням поділилися турецькі колеги. Тепер завдання – розплодити їх у достатній кількості.
"Підсаджуємо або дві самки і самця, або самку і самця. На дві доби вони відправляються в такі бокси, там лежить шматочок кори", – розповідає провідний інженер "Харківлісзахисту" Алла Рідкокаша. Після спарювання дорослі особини прибирають, а вже за 10 днів тут з відкладених яєць мають з'явитися личинки.
З однієї кладки мурахожуків можуть з'явитися до 100 личинок. Тут їх одразу розподіляють до пробірок у спеціальне середовище: "Тирса з корою. Намагаємося створити середовище таке ж, як знаходиться в природі. З вологістю визначеною".
У своєрідному "дитячому садку" до мурах ставляться, як до дітей. Для малюків готують спеціальну їжу, а коли ті підростають – готові харчуватися шкідниками. У природу личинок випускають приблизно за місяць. Ось ця партія має місію – врятувати чернігівській ландшафтний парк.
Харківські науковці доправили до Чернігова більше тисячі личинок. Їх розподіляють по ушкоджених короїдами деревах та підселяють у ходи, які залишають шкідники. Щоб врятувати дерево від короїдів достатньо п'ятьох личинок мурахожука. За день кожна з них з'їдатиме по шість шкідників. А вже наступної весни дорослі мурахожуки помандрують лісом, рятувати інші дерева.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Наталія Тягнирядно, "5 канал"
У зоні відчуження виявили 9 рідкісних видів кажанів – ФОТО