Легенди Хотина: як дівчина з глечиком врятувала місто

Хотин 100 років тому retroua.com
Диво, яке всім знайоме і невідоме водночас. В Україні нині налічується приблизно 5000 замків – 5.ua пропонує подорож до одного з них. 22 вересня 1002 року було засноване місто Хотин

Нелегендарні факти

  1. Хотинська фортеця – це перлина архітектури XIII-XVIII ст., історія якої сягає часів Хотинського форту, побудованого у X ст. князем Володимиром Святославичем. У цьому місці поєдналися християнська та мусульманська релігії.
  2. Донині на території Хотинської фортеці зберігся старовинний колодязь глибиною цілих 62 метри. Замок стоїть на скелі, і щоб дістатись до води, варто було копати дуже глибоко. Воду з колодязя можна брати і сьогодні.
  3. На замковому подвір'ї знаходиться церква святих Єлени і Констянтина, заснована у ХІІІ ст.
  4. Найвідоміший на території фортеці бій – Хотинська війна 1621 р. Вона стала символом козацької звитяги, адже турецька армада на той час вважалася найсильнішою у світі.
  5. Кажуть, що колись в одній зі споруд замку були навіть знамениті турецькі бані з басейном. А ще тут розміщався справжній турецький гарем, де за легендою, тримали 30 дівчат.

Хотинська фортеця
Хотинська фортецяukraine-is.com

  1. Коли фортецю добудовували християни, на височенних стінах збереглись незвичайні символи. Вони добре помітні й сьогодні. Візерунки різні – т. зв. вавілони (символи зодчої мудросі) та голгофи (символи святої гори).
  2. У 1890 р. поблизу Хотинської фортеці знайшли скарб – монети із Саксонії, Тюрінгії, Чехії, Угорщини та інших країн.
  3. На території фортеці було знято безліч фільмів – "Тарас Бульба", "Гадюка", "Захар Беркут", "Балада про доблесного лицаря Айвенго", "Три мушкетери", "Чорна стріла", "Стара фортеця", "Стріли Робін Гуда". Які з них бачили ви?
  4. Висота фортечних мурів – 45 метрів, товщина – до 5 метрів. Під фортецею – глибокий рів, тому в давнину її можна було взяти лише тривалими облогами. Безпосередньо штурмом Хотинську фортецю ніхто ніколи не захоплював.
  5. Зі східного боку фортеці розташована вежа Смертників. З цієї вежі скидали вниз засуджених на смерть. Вижити після падіння з висоти 45 метрів не міг ніхто. Звідси вежа й отримала свою подвійну назву.

Підземний вхід у Хотин

Кам'янець-Подільський і Хотин довго перебували в різних державах, які безперервно воювали між собою. Українське місто – у складі Речі Посполитої (до 1793 р.), молдовське – під контролем Туреччини (до 1812 р.). Та це не заважало активній участі Кам'янця і Хотина в транзитній торгівлі Схід – Захід.

У XV-XVII ст. Кам'янець із Молдовою і Туреччиною зв'язував торговий шлях, який ішов із боку Львова, далі на Хотин, Ясси, а звідти на Туреччину.

Давня кам'янецька легенда стверджувала, що колись із Кам'янця-Подільського в Хотин було прокладено підземний хід завдовжки 20 км. Ним користувалися контрабандисти, таємні агенти, військові, ходили в гості родичі...

Із боку Хотина підземний хід був добре замаскований. Довідалися про нього турки і підірвали в ділянці Дністра. Вода хлинула в тунель, унаслідок чого багато людей загинуло.

Хотин 100 років тому
Хотин 100 років томуretroua.com

У XIX ст. місцеві краєзнавці спустилися в підземні галереї перед Старою фортецею. Виявилося, що підземелля облюбувала невідома "нечиста" сила, яка задувала свічки й жахала дослідників. Ті організували релігійну ходу зі священиками.

Хотинську фортецю дослідили археолог Борис Тимощук та його учні. З'ясувалося, що за легендами приховані цікаві факти. Хотинський замок постав у ХІІІ-ХV ст. – у тому вигляді, який ми знаємо його зараз. Однак на початку ХVІІІ ст. він втратив своє стратегічне значення, бо з'явилася далекобійна артилерія і його легко можна було зруйнувати. Тому турки, які тоді володіли замком, вирішили навколо нього збудувати нову фортецю за проєктом французьких інженерів і руками місцевих кріпаків 1711-1712 рр. Укріплення займало 20 га.

За канонами тодішнього європейського військового мистецтва, від фортеці у бік імовірного наступу ворога було прорито спеціальні мінні галереї протяжністю від 40 до 100 м. За підрахунками археологів, їх було приблизно 26. У мінних галереях був закладений порох. З фортеці було добре видно, де концентрувався противник. Коли підривали мінну галерею, гинуло чимало ворогів.

Ці галереї залишилися донині. З часом вони почали руйнуватися, бо не були обкладені цеглою чи каменем – їх просто прокопували під землею. А навколишні землі роздали місцевим мешканцям під городи. Коли селянин орав землю, він разом із конем міг провалитися під землю. Люди почали подейкувати про підземний хід. Галереї були засекречені, тому ніхто з місцевих не знав, що це секрети військової оборонної архітектури.

Хотин 100 років тому
Хотин 100 років томуretroua.com

Можна почути багато історій про те, як старожили ходили такими тунелями. Є навіть народний переказ, що в таких ходах заховано турецьке золото, та розшукати його не можна, бо воно зачароване і невидиме. Насправді – це легенди, якими люди намагалися пояснити історію.

"Один бог може її взяти..."

Старовинна легенда з путівника, виданого 1687 р. в Аугсгбурзі...

На початку XVII ст. в Україну і Польщу насунула армія турецького султана Османа ІІ, в перших рядах якого йшли яничари. Мета молодого амбітного султана – підкорення Європи.

Поразка під Хотином 1621 р. змусили Османа ІІ відступити, того ж року яничари підійшли до Кам'янця-Подільського. Перед збентеженим ворогом, що оточив місто, сталося диво: ріка вийшла з берегів і залила каньйон по всій його ширині – це опустили шлюзи в оборонних системах Руської і Польської брам. У водах ріки Смотрич відзеркалювалося химерне місто з шпилями храмів, подвоїлись могутні оборонні споруди.

– Хто збудував цю фортецю? – запитав Осман ІІ.

– Господь Бог дивною природою! – відповіли місцеві люди.

– То один бог може її і взяти, – сказав султан.

Відходячи, турки вистрілили по місту з гармати, зруйнувавши храм св. Христа на Вірменських фільварках.

По дорозі до Стамбулу яничари задушили свого командира шовковою мотузкою – за невміння перемагати.

Хотин 100 років тому
Хотин 100 років томуretroua.com

Пляма на стіні

Класичному виду фортеці додає інтриги величезна пляма на одній із її стін. Таємниця щодо її походження вже давно "обросла" легендами.

Переказують історію про дівчину з глечиком. Хоробрі воїни відстоювали фортецю, жінки піклувалися про продовольство, чоловіки – майстрували зброю і відбивали атаки. Під час однієї облоги у фортеці закінчилася вода, а солдати швидко змучилися від спраги. Молода й хоробра дівчина зголосилася набрати води в річці. Непомічена, вона пробралася до Дністра і набрала води, але по дорозі назад її помітили ворожі воїни. Стрілою один із них смертельно поранив дівчину, її руки почали терпнути – і трохи води вилилося на стіну. Та зібравши останні сили, хоробра красуня донесла воду воїнам – і померла в них на руках. Як не дивувалися бійці, але пляма на стіні не тільки не висохла, але і набула форми глечика, з тих пір нагадуючи людям про те, як самовіддано боролися за свободу їхні предки.

Загадкова пляма на стіні Хотинської фортеці
Загадкова пляма на стіні Хотинської фортеціvidviday.ua

Існує і романтичніша версія. Колись у Хотинській фортеці правив князь-тиран. Щоб укріпити свою політичну позицію, він вирішив видати дочку за іноземного правителя. Тільки дівчина вже була закохана у воєводу, який перебував на службі у її отця, і таємно бачилася з ним. Зрозуміло, ні про яке весілля вона не захотіла і чути, а коли князь дізнався про таємний зв'язок дочки, наказав замурувати її живцем у стіні фортеці. Дівчина не чинила опір – і лише градом по її щоках котилися сльози про втрачене життя і любов. Говорять, вона все ще замурована в стіні фортеці і ллє там гіркі сльози, не в силах вийти на свободу – тому пляма на стіні фортеці не висохне до тих пір, поки кохані не возз'єднаються.

Ще одна історія свідчить, що у фортеці були замуровані полонені, і це їхні сльози просочуються крізь камінь.

За більш реалістичною версією, колись у цьому місці був рів. При реконструкції фортеці його засипали, однак волога і досі проступає на стіні.

Інформацію взято з відкритих джерел

Читайте також: Міфи і правда про Степана Бандеру ‒ повстанця, ім'я якого й досі бояться росіяни

Попередній матеріал
За місяць протестів лише двоє білорусів офіційно попросили притулку в Україні – Міграційна служба
Наступний матеріал
Пекельна осінь 1941-го: спецслужби СРСР підірвали центр Києва разом із мешканцями – шокуючі фото
Loading...