Балони з киснем
Балони з киснем 5 канал / Час. Підсумки тижня

Кисень ціною в життя: чому люди помирають через незабезпеченість лікарень – сюжет

Читайте по-русски
Чиновники намагаються спростовувати інформацію про це, а волонтери тим часом допомагають медзакладам

Кисень ціною в життя. Пацієнти кажуть про його нестачу в деяких лікарнях. Кілька днів тому викладачка з Житомира повідомила в соцмережах, що в лікарні, де вона перебуває з коронавірусом, бракує кисню. Через кілька днів жінка померла. Місцеві чиновники, лікарі й Міністерство охорони здоров'я взялися спростовувати цю інформацію, заявляючи, що кисню в медзакладі було і є вдосталь. Журналісти "5 каналу" поспілкувалися з батьком загиблої, який сподівається, що ця історія допоможе змінити ситуацію на краще. 

"Я не знаю, як нам зараз пережити цю ніч, а на ранок кисню немає взагалі. Я зараз сама тут лежу, кисень за сьогодні відключали вже 8 разів. Бідні лікарі в реанімації вже не знають, що робити. Врятуйте!" – цей допис у соцмережах 39-річна викладачка з Житомира Ольга Грабар зробила 15 листопада. 

У коментарях місцеві чиновники почали виправдовуватися, мовляв, проблем із киснем немає. Та через півтори доби, в тих же коментарях, друзі жінки повідомили: Олі з нами немає.

"З відділення її переводили в інтенсивну терапію, на ШВЛ, тоді востаннє вона мені подзвонила. Дуже їй не хотілося цього, дуже вона якось так з болем говорила, що "тату, звідти рідко повертаються". Я говорив: "Доню, слухай лікарів, роби так, як лікарі кажуть", – казав батько померлої Іван Грабар.

Та коли батько побачив дописи доньки про нестачу кисню, почав стукати у всі двері, аби їй допомогти. Й від одного з місцевих депутатів отримав таку відповідь: "Ви знаєте, кисень в принципі є, але він не доходить в повній мірі до верху, тому що перемерзає киснева система".

Як тільки це почув, чоловік кинувся до лікарні. Як доктор технічних наук взявся сам розв'язувати проблему: зробив розрахунки, придбав теплову гармату і встановив її. 

"Ми цю теплову пушку встановили, через 15 хвилин кисень пішов у повній мірі, але, на жаль, для моєї дитини це вже було пізно", – каже батько померлої.

У лікарні ж запевняють, кисню було вдосталь і навіть є запас. А Ольга померла через ускладнення, мовляв, була у групі ризику й мала хронічні захворювання.

"Збою не було, кисень був у достатній кількості, крім неї у палатах інтенсивної терапії також було близько восьми хворих, всі вони потребували кисневої підтримки, тому збоїв по кисню не було і немає. Проводився розтин і на розтині це була ковідна пневмонія тяжка і безпосередня причини смерті – це тромбоемболія легеневої артерії", – розповів заступник директора першої міської лікарні Житомира.

А от міський голова Сергій Сухомлин виправдовується – йому нібито пояснили, що був технічний збій на 10 чи 15 хвилин, але запасу кисню в лікарні є на тиждень.

Та історія Ольги не поодинока. Про проблеми із забезпеченням киснем говорять і волонтери. Благодійний фонд "Свої" допомагає кисневими концентраторами тим, хто цього потребує й не може отримати у медзакладах. Співзасновниця організації каже: звернень чимало й люди масово скаржаться на лікарняні реалії.

"Про те, що кисню бракує, що киснем дихають по черзі, десь частіше, десь менше. Про те, що кисень відключають на ніч, бо перемерзають кисневі розводки, про це говорять масово. Так", – каже співзасновниця благодійного фонду "Свої".

Хоч про проблему знають, та забезпечити підключенням до кисню бодай 80% ліжок зможуть не раніше середини грудня, кажуть у МОЗ. Для цього уряд виділив 895 мільйонів гривень.

Міністр Степанов звітує: від початку карантину вже всемеро збільшили кількість ліжок, підключених до кисню. 

"Ми стартували з 3,5 тисяч ліжок, підведених до кисню у квітні місяці, а зараз ми маємо 23 тисячі 571 ліжко з підведенням кисню", – заявив він.

Тим часом Іван Григорович, батько померлої, каже: не береться нікого звинувачувати чи стверджувати, що саме проблеми з киснем забрали життя його доньки. Лише констатує, що перебої з його подачею, хоч дуже незначні, але були.

"Лікарі про нестачу кисню взагалі не говорили, навіть коли я напряму питав. Вони опускали очі і говорили – все нормально. Лікарі залякані, лікарі бояться казати правду, бо їх тут же звільняють. У доньки були там, звичайно, й інші проблеми, я ще раз кажу: я нікого ні в чому не звинувачую, в мене немає такого права, але в мене дитини немає", – каже Іван Грабар.

Без матері залишився 11-річний син Ольги. 

Ірина Саєвич, Дмитро Поліщук, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Ситник не має наміру йти з посади директора НАБУ, попри рішення КСУ
Наступний матеріал
"Ви брешете, Володимире Олександровичу": Порошенко розкритикував Зеленського за ситуацію з COVID-19
Loading...

Шпиталь позбавлений грошей: ветерани на Житомирщині ризикують залишитися без необхідної меддопомоги

На Житомирщині три людини повторно заразилися коронавірусом

Наймолодша жертва коронавірусу в Україні: у Житомирській області помер 18-річний хлопець