росіяни намагаються прорватися до стратегічно важливого міста. Зараз триває обов’язкова евакуація. Ворог закидає Куп'янськ та навколишні населені пункти КАБами. Тож мешканці активніше погоджуються на евакуацію. Волонтери кажуть – заявок щодень більше. Наша Оксана Нечепоренко розповіла докладно.
Через стрес кішка Лора відмовляється від їжі та води. Напередодні її з господаркою евакуювали з рідного дому в Ківшарівці на Куп’янщині. Крім своєї улюблениці, пані Інна прихопила лише зимовий одяг. У гуманітарному центрі в Харкові жінка чекає на поселення. Каже, знайшла помешкання через знайомих.
"Коли ще можливо було, я не виїжджала, я сиділа, ну, моя хата! Те, що за все життя заробив, намагався, тягнувся, ти ж кожен куток у своїй хаті знаєш. Я їду, кажу – я не приймаю цю ситуацію. От нині мені хочеться все кинути і повернутися назад. Але я розумію, що я назад вже не повернуся. Якщо хто раніше повертався, то зараз ніхто не вертається. А там що залишиться, ми не знаємо", – розповіла евакуйована з Ківшарівки.
росіяни не полишають спроб захопити стратегічно важливе місто – Куп’янськ. Рвуться до річки Оскол. Закидають громаду КАБами. Тож днями тут оголосили обов’язкову евакуацію.
Опікуються цим три десятки волонтерських організацій. Людей збирають за заявками та вивозять до гуманітарного центру в Харкові.
"У нас були три родини у під’їзді, ми поїхали. Лишилося тільки дві родини. Газ відключили, воду закрили, світла немає", – зауважила евакуйована з Ківшарівки Тетяна.
Своєю чергою евакуйований із Куп’янська Григорій сказав: "Газ і світло відключили – і що там робити? Ні пічку не поставити, нічого. А не літо, під ковдрою спати холодно. Ось і приїхав".
Багатьох саме відсутність комунікацій спонукала виїхати з небезпеки. У Харківській обласній військовій адміністрації кажуть – найскрутніша ситуація в населених пунктах лівого берега Осколу.
"На лівому березі ми вже повністю не можемо відновлювати надання комунальних послуг: опалення, водопостачання, теплопостачання, електропостачання та газопостачання. Тому що там, як тільки виїжджають наші ремонтні бригади, одразу потрапляють під обстріл", – наголосив голова ОВА Олег Синєгубов.
У військовій адміністрації очікують від Кабінету міністрів на зміну статусу Куп’янська. Тільки-но місто стане зоною бойових дій, там не буде й адміністративних послуг. Єдиний вихід – евакуюватися. У Харкові переселенцям нададуть усю необхідну допомогу.
"У транзитному центрі надається грошова допомога, допомога продуктами, гігієнічними наборами, юридична, психологічна та медична допомога. А також допомога з розселенням, якщо людині немає куди їхати та вона не може орендувати житло самостійно", – зазначила представниця координаційного гуманітарного центру Катерина Макарова.
Поселяють людей у гуртожитках навчальних закладів. Зараз вільні 700 місць. Та за потреби їх кількість збільшать.
Зараз обов’язкова евакуація, окрім Куп’янської, триває в Кигичівській, Курилівській та Петропавлівській громадах. Заявок на евакуацію стає щодень більше. Загалом потрібно вивезти 10 тисяч людей.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"