Єврейське кладовище
Єврейське кладовище 5 канал

Каталог 10-тисячного єврейського цвинтаря формують науковці в Бердичеві – чим цікаве дослідження

Читайте по-русски
Вони фіксують інформацію, що допоможе науковцям та людям із різних куточків світу, які шукають своїх родичів.

Четверте літо поспіль до Бердичева на Житомирщині приїздять дослідники і науковці, щоби сформувати мапу і каталог єврейського цвинтаря. Перед цим розшифровували написи на могилах. Мета експедиції – допомогти нащадкам знайти могили предків. Спілкувалися з дослідниками журналісти "5-го каналу".

Це єврейське кладовище діяло до 1973 року. Тут понад 10 тисяч поховань. У єврейській громаді кажуть: відомостей про похованих в архівах немає. Тому вже 4 роки поспіль запрошують дослідників, аби сформувати каталог із розшифрованих епітафій – написів на могилах.

"Чим це кладовище цікаве? Тим, що камінь тут – граніт, його читати важко. У деяких випадках він здається майже сліпим, і тому для нас це шанс теж свої уміння відточити як фахівцям. У важких випадках краще виробляється навичка читання епітафій", – розповідає дослідниця Тамара Саламатіна.

На цьому цвинтарі пам'ятники переважно у формі чобота. Таке, кажуть дослідники, рідко можна побачити у Східній Європі.

"Це схоже на ногу, яка, коли прийде месія і всі піднімуться, піде на святу землю. Можливо, тому, але це чисто гіпотеза", – каже дослідниця.

"Поки нема прямого доказу того, що ми можемо по пам’ятнику зрозуміти: це була бідна людина чи багата. Скоріше за все, можливо, інколи по довжині епітафії. Але це наше припущення, бо чим вона довша, тим більша робота різника, що виходить дорожче", – міркує дослідниця Юлія Лень.

В експедиції працюють близько десятка дослідників. Це фахівці іноземних наукових інститутів, архівів та бібліотек. Вони фіксують інформацію, що допоможе науковцям та людям із різних куточків світу, які шукають своїх родичів. І таких чимало, розповідає помічник головного рабина у Бердичеві.

"Хвиля погромів пройшла з початку 20 ст., була велика хвиля еміграції. І після революції була теж хвиля еміграції, у 20-х роках. Це дійсно ті люди, родичі, які не бачили цих родичів, яких шукають. Багато з них останніми роками часто нам пишуть і приїздять, просять, чи є щось, що можна знайти", – розповідає помічник головного рабина Аківа Нємой.

"Люди знаходять пам’ятники, місця поховання своїх предків завдяки тим каталогам, які ми робимо. Так було у різних містах. І в такі моменти завжди ти розумієш, що все це не даремно, і дійсно ця робота важлива і потрібна", – наголошує Юлія Лень.

Учасники експедиції розповідають: тут, біля могили одного з найвидатніших хасидських цадиків Леві Іцхак бен Меїра, поховано багато діячів громади, хасидських лідерів, їхніх учнів і послідовників.

"Важко сказати, скільки років ще знадобиться. Бо могил тут дуже багато, кладовище дуже велике. Ми дуже сподіваємось, що зможемо закінчити цей важливий проєкт, і у нас буде повний каталог усіх могил", – сподівається Аківа Нємой.

Завдяки дослідникам, декілька родин з України та з-за кордону вже знайшли на цьому кладовищі могили своїх предків.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, Житомирська область, "5 канал".

Дивіться також фотогалерею:

Варварство: блогерка продемонструвала, як окупанти нищать природу Криму

вирубка сосен в Криму
/
вирубка сосен в Криму
/
вирубка сосен в Криму
/
вирубка сосен в Криму
/
варварство
/
варварство
/
варварство
/
варварство
/
варварство
/
варварство
/
варварство
/

Попередній матеріал
Одна сторона в Мексиці, інша – в США: на кордоні встановили цікаві дитячі гойдалки – відео
Наступний матеріал
Головне – зберегти життя: лікарі другу добу рятують армійця, що підірвався поблизу Гнутового

Польські молодики вчинили провокацію на Личаківському цвинтарі

Священик УПЦ МП проїхав позашляховиком по могилах на харківському цвинтарі

"Вона збурювала людські серця": на Байковому кладовищі поховали Неонілу Крюкову

Бюст Януковича-молодшого знайшли на кладовищі Севастополя

У Києві неможливо легально поховати домашнього улюбленця: як так вийшло

На цвинтарі в Донецькій області стався вибух: є поранені