У Києві нема жодного легального кладовища для тварин – лише стихійні. У столиці й досі існує проблема поховання домашніх улюбленців. Єдиний легальний цвинтар стоїть пусткою вже друге десятиліття. Гроші на його облаштування виділили ще 2003-го, однак жодних зрушень. Поховати законно свого улюбленця можна лише в Бородянці на Київщині. Як альтернатива, у столиці існують приватні ритуальні бюро, в яких тварин кремують і пропонують поховати. Але і ця послуга – теж напівлегальна.
Юлія Кельбус нещодавно попрощалася зі своєю кішкою Зосею. Разом із сестрою поховали домашню улюбленицю неподалік будинку. Місце обрали за порадами знайомих, які вчиняли так само. На кремацію дівчина наважитися не змогла: "Це реально є проблемою, коли ти хочеш попрощатися зі своїм домашнім улюбленцем, тобі немає якось притулку. Немає ніяких умов, щоб зробити місце, де буде спочивати вона, якимось особливим".
Один із найбільших стихійних цвинтарів свійських тварин у столиці – на Лісовому масиві. Кожен господар намагається прикрасити могилку як може: тут і гранітні пам'ятники собак і котів, і дещо скромніші поховання – зі світлинами, нашийниками та улюбленими іграшками чотирилапих.
Таких стихійних кладовищ тварин у столиці – більш як півсотні. Люди на власний розсуд ховають своїх домашніх улюбленців у парках, лісах та поблизу водойм. Ці поховання – у відпочинковій зоні. Відстань до водойми близько 20 м. Екологи твердять – ховати померлих тварин тут не можна, бо всі шкідливі речовини потрапляють у води і забруднюють довкілля.
Олександр Соколенко – еколог за фахом. Пояснює – стихійні поховання не лише шкодять довкіллю, а й унеможливлюють у майбутньому створення в цих місцях зон відпочинку: "Бактеріальне забруднення може відбутися. Ліс всохне, з якоїсь причини, то він потребуватиме відновлення, там потрібно буде зробити оранку, посадити нові дерева. А якщо там вже є поховання, це буде зробити складніше".
А от директор комунальної ветеринарної клініки Михайло Заславський у питанні стихійних кладовищ категоричний. Пояснює – таких цвинтарів не повинно існувати. Наслідки катастрофічні. Михайло Заславський переконаний, що єдиний безпечний та законний спосіб позбавитися тіла тварини – кремація: "Ховати просто так тварин не можна, тому що вони, взагалі-то, є носіями певних інфекцій".
У столиці близько 10 бюро ритуальних послуг для тварин. Коментувати ситуацію із похованням чотирилапих на камеру там відмовилися. Проте знімальна група "5 каналу" все ж дізналася про пакет послуг, які надають у бюро.
Нам пояснили – ховати тіло тварини незаконно. За правилами потрібна кремація. Для поховання тут пропонують дерев'яні урни. Пояснюють – це не шкодить довкіллю. Далі тварину можна забрати і поховати самостійно, або ж залишити тут – тоді "домовляться і підзаховають".
Розв'язати проблему ще у 2003 році мало б єдине кладовище для тварин, розташоване на вулиці Пухівський. Тоді на його облаштування з міського бюджету виділили гроші. Звели адміністративну будівлю, яка стоїть пусткою, і виділили 6 га землі. Утім відтоді – жодних зрушень.
Валерія Павленко, Микола Лебєдєв, Олексій Іванченков
У супроводі "Маски" й запальної сальси: У Києві відбувся перший в Україні парад джек-рассел-тер'єрів