5 канал

На Прикарпатті просто у середмісті Тисмениці виявили повстанську криївку – подробиці

Сховок був облаштований під старою стодолою, де зберігали сіно

Повстанська криївка просто посеред міста. Такий незвичний сховок виявили у Тисмениці, що на Прикарпатті. Тимчасове укриття воїни УПА облаштували на подвір'ї одного зі своїх побратимів. Після численних облог НКВСників повстанці залишили укриття. А господарі засипали землею сховок.

Христина Бас ще змалечку чула розповіді старших про підпільне укриття у їхньому дворі. Сховок був облаштований під старою стодолою – будівлею, де зберігали сіно.

Криївку спорудив наприкінці 40-х років ХХ століття родич Христини – Петро Харків, воїн Української повстанської армії. Сховок облаштував для себе і своїх побратимів. Там зберігали і зброю.

Христина Бас розповідає: "Бабця розказувала, що цей брат її, він тут постійно приходив, робив ревізію тої зброї. Каже, у нього такі були кулемети, таке велике, на ногах, вона все казала, отаке розкладе там, і він її чистив, розбирав завжди".

Петро Харків загинув у бою зі спецгрупами НКВС у 1950 році. А криївку згодом використовували його побратими. Певний час тут переховувався повстанець Дмитро Сімкайло. Після останньої облави він покинув укриття.

"Він розказував: я тут сидів, була облава, тому що хтось здав був про те, що хлопці тут знаходилися. Він каже: прийшли НКВДисти і такою пікою пхали мені в плечі, а я, каже, терплю", – згадує Христина.

Після цього криївку засипали землею. Вже Христина і її родичі вирішили відкопати місце переховування повстанців. Для допомоги запросили археологів, які за декілька годин розкопали не лише сховок, а й артефакти часів підпілля.

Керівник науково-пошукових робіт КП "Пам'ять" Ольга Третякова каже: "Ось знаходиться від гвинтівки куля, дві від автомата. І також дві підковки від взуття було знайдено".

Будувати великі криївки посеред міста було доволі складно, тому повстанці обмежувалися тісними сховками. Втім, припускають історики, це була своєрідна тактика.

"Якщо хочеш заховатися від ворога, заховайся у нього під носом. І дуже часто, особливо так відважні лідери українського підпілля, знаходили сховок чи в районних центрах, безпосередньо навіть в близькості до тих місць, де розташовувалися органи радянської безпеки", – говорить директор КП "Пам'ять" Василь Тимків.  

Господарі подвір'я вирішили відновити криївку у пам'ять про героїчного родича та його численних побратимів – учасників визвольного руху, які поклали своє життя за Незалежність України.

Ольга Рега, Сергій Попович, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Від ретро-автомобілів до бойової техніки: експонати фестивалю Old Car Land у Києві – ФОТО

Фестиваль Old Car Land у Києві
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/

Попередній матеріал
Замкова спадщина: чи є у напівзруйнованого палацу в Тальному якесь майбутнє
Наступний матеріал
Правоохоронні органи дають підстави прихильникам "руского міра" думати, що вони можуть діяти безкарно – Загородній

МВС прокоментувало заяви конгресменів США про "антисемітизм" в Україні

"Мікс правди і брехні": В'ятрович прокоментував заяву конгресменів США про "антисемітизм" в Україні

Квартира всередині водовідвідної труби: як у Гонконгу вирішують проблему дорогого житла

У Києві загорівся дев'ятиповерховий будинок, є потерпілі

Стало відомо, коли в Києві остаточно вимкнуть опалення

У Дніпрі впав ліфт зі школяркою: в якому стані 17-річна дівчина