У Полтаві для переселенців організували безплатні екскурсії історичним центром. Так людей не тільки знайомлять із новим для них містом, а й психологічно розвантажують після пережитого стресу. На одній з таких прогулянок побувала й журналістка "5 каналу".
Працівниця краєзнавчого музею Наталія Кузьменко проводить екскурсію історичним центром Полтави для переселенців із Харківщини. Серед слухачів – вчителька Наталія, яка через наступ рашистів була змушена залишити дім.
"Я вчитель. Ми завжди привозили дітей до Полтави, щоб їх ознайомити з історичною спадщиною, і я була майже разів з 10 у Полтаві. Але сьогодні не я за кимось дивлюся і одним вухом слухаю, а сьогодні вирішала сама ще раз побути в ролі учня, якому будуть все розповідати", – каже переселенка з Харкова Наталія Степанець.
Пані Наталія каже, культурне дозвілля трохи допомагає відволікатися від постійних новин про ракетні обстріли рідного міста.
"Вже не можна було нам перебувати у своїх будинках. Все настільки летіло, гриміло, що зібрали речі, і майже пішки виходили з цього міста, щоб якось дібратися до вокзалу. Я дуже вдячна мешканцям Полтави, тому що приютили тут майже всю Харківську область і Харків. Скрізь нас приймають, скрізь хочуть допомогти, але душа в Харкові", – додала жінка.
Разом із сім'єю на екскурсію історичними місцями Полтави прийшла й Олена.
"Вулиця Соборності нам дуже подобається. Ми щоденно сюди приходимо, якщо на річку не їздимо із дітьми. Щоденно приходимо, гуляємо. Це найулюбленіше наше місце. З екскурсоводом більш детально це все можна побачити, почути якісь цікаві історії", – наголосила переселенка із Харкова Олена Золотарьова.
Організатори розробили екскурсійну програму виключно поблизу тих історичних місць, де є бомбосховища чи укриття.
"Найголовнішим критерієм, який був нами визначений під час організації отаких заходів – це безпека, а безпека – це головне, як ми працюємо з людьми в період повітряної тривоги", – запевнила завідувачка відділення Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко.
Один із обов'язкових елементів туристичної програми для біженців та переселенців є відвідування пам'ятника Івану Мазепі. Доречі, це єдиний у всій країні повнорозмірний пам'ятник українському гетьману. Через битву російської імперії зі шведами у 1709 році у Полтаві зустрічається відповідна історична спадщина. Наприклад, пам'ятник на місці, де відпочивав Петро Перший. Такі місця в екскурсії не минають.
"На цьому не загострюється питання. Тобто намагаємося в екскурсії не виносити стресу. Нащо нам стрес? Нам не потрібна дискусія. Це по-перше. Обійти цих місць ми не можемо. Тому ми повинні розказувати так як воно є. А не отими штампами, які російська імперська пропаганда нам 300 років на шию навішувала", – додала Наталія Кузьменко.
Прогулянки Полтавою стали улюбленим дозвіллям переселенців з інших регіонів. Це допомагає їм звикнути до нових умов життя.
"Вони потребують інтеграції, інтеграції в життя громади, в життя міста. Ці екскурсії для внутрішньо-переміщених осіб є повністю безкоштовними. Люди, які долучаються, дуже різноманітного вікового цензу і розуміння й освіти. У нас приходять як і люди похилого віку, так і юні мами з дітьми", – підсумувала завідувачка відділення соціального супроводу сімей надання соцпослуг Ірина Буренко.
Та навіть роздивляючись красоти гостинної Полтавщини, переселенці чекають гарних новин із дому.
Анна Морозова, Богдан Проскуров, Полтава, "5 канал"
Читайте також: Як британські медики надають допомогу вимушеним переселенцям у Полтаві – сюжет
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій