Сергій Жадан
Сергій Жадан 5 канал

Діти у вишиванках і пропутінські бабці у Станиці: Жадан про особливості порубіжних міст

Читайте по-русски
Аби дати людям на Донбасі зрозуміти, ким вони є, людям треба перекрити канал пропаганди з РФ, вважає письменник

Письменник Сергій Жадан, який часто їздить на схід України як волонтер, в ефірі "5 каналу" в програмі "Рандеву" розповів про тенденції, які нині актуальні для порубіжних міст, таких, як Станиця Луганська. 

Читайте також: "Навіть військові не соромляться сліз": Жадан популярно про різницю між українцями та росіянами

"Загалом Станицю Луганську я дуже люблю. От Станиця Луганська – це якраз той приклад, коли з порубіжних ситуацій у містах це найбільш чітко виражається. Ми колись поїхали до них з волонтерською поїздкою якраз на перший дзвіночок, щось привезли в школу і в садочки. І бачимо, як діти о 7-й ранку сходяться до шкіл і частина дітей іде у вишиванках. І я тоді говорив із однією з директорок шкіл, і я її починаю трішки її підначувати, що це ж ви, мабуть, рознарядку спустили. Щоб діти прийшли у вишиванках. А вона так образилася. Каже, ні, це в нас серед дітей такий тренд, в кого найкрутіша, найкраща вишиванка", – розповів Жадан.

"Тому насправді не все однозначно зі Станицею Луганською. А таких (пропутінських – ред.) бабусь я там постійно зустрічаю. Вони приходять з того боку з окупованого Луганська і називають людей, які живуть в Станиці, "щеневмерликами".

Жадан також розповів загалом свої відчуття східняка, коли приїжджає на передову, а отже, поближче до своєї малої Батьківщини. Письменник, зокрема, розповів, що і до 2014 року приїздив туди, як у "певне задзеркалля". 

"Відчуття змішані, адже Луганщина і Донеччина для мене  – мала Батьківщина… Коли ти повертаєшся в Щастя чи Станицю Луганську, в Донецьк чи Костянтинівку, то ти не просто приїжджаєш у якийсь населений пункт, а одразу купа асоціацій з'являється. Тобто, з одного боку, багато особистого, але і без особистого зрозуміло, що дуже багато історій, вражень і рефлексій останні 5 років. Донбас, він же настільки специфічний, що ти і до війни туди приїздив, як у певне задзеркалля – з позитивними й негативними речами", – розповів письменник.

Жадан також розповів, що до 2014-го приїхати на Донбас із виступом йому було не так уже й легко. 

"Я насправді завжди любив туди приїздити з виступами, коли була така можливість. Хоча можливість була не завжди. Іноді блокували. От ми розмовляли з тобою про те, наскільки важливі якісь культурні програми для сходу. А насправді до 2014 року приїхати на Донбас і зробити якийсь виступ, це не було аж так просто, як приїхати на Львівщину чи Івано-Франківщину. Треба було узгодити з місцевою владою, треба було, щоб місцевий депутат був не проти, щоб місцевий осередок Партії регіонів не виступав проти. Тобто у мене були ці проблеми. Блокували приїзд, мотивуючи тим, що, наприклад, серед семестру в університеті раптом почалася сесія. Це виявилося за два дні до виступу і тому треба шукати нове місце для виступу", – розповів письменник.

Жадан також додав, що аби дати людям на Донбасі зрозуміти, ким вони є насправді, їм просто треба перекрити канал пропаганди з РФ. А щонайменше – створювати протидію російській пропаганді.

Як повідомляв 5.UA, The New York Times внесла вірші Жадана у список рекомендованих книг року. 

Попередній матеріал
Виступ Володимира Зеленського на економічному форумі в Давосі – відео
Наступний матеріал
Убивство євромайданівця Вербицького: Волкову не змінили запобіжний захід
Loading...