Чому Крим не став частиною України у 1918-му – і в якому стані дістався в 1954-му

Прапор Shutterstock
Слава Україні! Це – Історія для дорослих. Сьогодні поговоримо про минуле Криму. Зокрема: як півострів захопила росія, як киримли (відомі як кримські татари) з етнічної більшості перетворилися на меншість, а потім узагалі мало не зникли...

Ну і про історичну бавовну в Севастополі – теж буде.

У 18 ст., після знищення Запорізької Січі Петром І, частина козаків переселилася на землі Кримського ханства у Причорномор’я та Приазов’я та створила там державу під протекторатом Кримського хана – т. зв. "ханську Україну". Ханська Україна існувала кількадесят років – доки кошовим отаманом був Кость Гордієнко. З його смертю з північного сходу надійшла пропозиція співпраці, від якої його наступник чомусь не захотів відмовитися і повернувся під протекторат російського царя, точніше цариці.

Російська цариця насправді була німкеня і звали її Софія-Августа-Фредеріка Ангальт-Цербст-Дорнбурзька, більш відома під ім’ям Катерина ІІ. Російську мову, до речі, вивчила так собі і, за легендою, робила 5 помилок у слові з трьох букв. Своє улюблене "ЕЩЕ" вона писала "ІСЧЬО".

Про сексуальну нестримність Софії-Катерини досі складають легенди. Вона вийшла заміж за російського імператора Петра ІІІ, разом із коханцями усунула його від влади і вбила. А потім взялася розширювати та уніфіковувати імперію. Поділила Польщу. За допомогою українських козаків перемогла Туреччину у затяжній війні, а потім – знищила Січ.

Війна з Туреччиною завершилася підписанням Кючук-Кайнарджійського мирного договору, за яким Кримське ханство отримало формальну незалежність від османської імперії. Насправді це означало залежність від росії, але поки лише де-факто.

9 років росіяни інтригували у Криму за принципом "розділяй та владарюй". Ханом став Шагін Герай, який пробував провести європейські реформи, але наштовхнувся на опір консерваторів. росія запропонувала Гераю обмін – мовляв, він виїжджає в Петербург і зрікається престолу, імперія між тим допоможе йому здобути престол персії. Герай погодився, а Катерина замість виконувати обіцяне просто анексувала Крим.

Постало питання: що робити з поневоленими народами Криму, особливо киримли? Тодішня відповідь росіян не шокує, а лише доводить: у цій країні за сотні років нічого не змінюється. Ось цитата:

"Росія завоювала татар, і маючи, згідно з військових прав, владу над ними, може взагалі робити з ними все по своїй волі: винищити їх, привести їх у вічний і важкий полон, переселити їх на землі у великих своїх володіннях або у власних їхніх землях, утримуючи їх за невільників, за підданих або за васалів власних", – посол Російської імперії в Туреччині О. Обрєсков

Депортувати усіх киримли у 18 ст. у російської імперії не було змоги. Зате вистачило сил виселити кримських християн. Переслідування кримських татар призвело до того, що вони самі емігрували – переважно у ту ж Туреччину. Можете подивитися, як змінювався етнічний склад Криму з моменту першої анексії. Відсоток киримли зменшується – росіян і українців збільшується.

Крим — Севастополь. Місто легенда і "батьківщина" російського Чорноморського флоту.  У чому легенда? – сказати важко. Може, у тому, що це "ісконно рускій город"? Ну, звісно, легенда – тут був грецький Херсонес, потім кримськотатарський Ахтіар і лише потім росіяни перейменували поселення у Севастополь. Ще одна легенда каже: Севастополь – неприступна фортеця. Але це ще більший міф, адже місто брали під час кожної облоги. Всього 5 разів.

Вперше – під час Кримської війни у середині 19 ст. 9 січня 1853-го у Петербурзі на прийомі російський цар відвів у бік британського посла Гамільтона Сеймура і з властивою йому безцеремонністю почав розмову про переділ сфер впливу.

Туреччина – "больной чєловєк", – без зайвої дипломатії почав Микола І. Стамбул пора перейменувати у Константинополь і зробити його російським. Миколі І здавалося, що його пропозиція щодо поділу Туреччини здасться англійцям цікавою. Як і Путін сьогодні, Микола геть не підозрював, що в Британії його пропозиція викликала тільки огиду і роздратування.

Попри категоричну відмову, Микола І пішов напролом. Французи та британці вирішили допомогти Туреччині – військами. Спільно висадилися у Криму і попрямували до Севастополя. Там почалася "бавовна". Зруйноване місто довелося здати. Цар раптово помер, був підписаний принизливий для росії мир. Чорноморський флот союзники пустили на дно. За умовами мирного договору, в росії не було права його відновити.

Одразу після війни відбулася ще одна велика хвиля еміграцій корінного народу Криму – киримли – в Туреччину. У результаті частка кримських татар у населенні півострова зменшилася спочатку до 50%. На ту пору в Криму залишилося 687 покинутих татарських селищ.

А з початком 20 ст. росіяни вперше стали найчисельнішою етнічною групою Криму. Станом на 1917 рік киримли уже становили трохи більше 25% населення півострова. Але саме вони та українці найактивніше почали боротися за свої національні права. Кримські татари у квітні провели з’їзд і обрали т. зв. "Мусвиконком". А у листопаді провели загальні вибори Курултаю – своєрідного кримськотатарського парламенту. У тих виборах уперше брали участь жінки!

Влітку 1917 делегація киримли їде до Києва – встановлювати взаємини з Українською центральною радою. У вересні в Києві відбувся З’їзд поневолених народів. У його роботі активну участь взяла й делегація кримських татар.

Було вирішено створити в Криму національно-персональну автономію. А восени на уламках російської імперії проголошуються дві нові держави – Українська народна республіка та Кримська народна республіка. УНР, вперше проголошуючи свої кордони, на Крим, до речі, не претендувала – вважаючи, що там має бути державність корінного народу – кримських татар.

Утім, національне відродження наштовхунлося на воєнну силу більшовицької росії. У грудні 1917 росія атакує Україну, і в цей же час силами вірних матросів окуповує Крим. На півострові починається червоний терор. Жорстоким способом вбито тисячі політичних опонентів. Зокрема було схоплено і розстріляно очільника кримськотатарського кряду Номана Челебіджихана.

В березні 1918 радянська росія, підписавши Брестський мир, визнає незалежність України, але залишати захоплені території не поспішає. Починають проголошуватися маріонеткові республіки. Так, зокрема, виникає радянська республіка Тавриди, яка крім Криму, претендує на частину материкової України.

Але поїхати з Криму довелося. У квітні Запорізький корпус армії УНР під командуванням Болбочана вибив червоних із Бердянська й успішно атакував Кримський перешийок в районі Сивашу. Протягом декількох днів було захоплено Джанкой, Сімферополь та Бахчисарай. З дня на день очікувалося урочисте входження українських сил до Севастополя. На більшості кораблів Чорноморського флоту з цієї нагоди навіть підняли синьо-жовті прапори, але…

у ситуацію втрутилася німецька армія, яка мала свої плани на Крим. Поки німці сварилися з українцями, леніну вдалося вивести з Севастополя більшість кораблів у Новоросійськ і там затопити – жест доброї волі.

В Криму був утворений Кримський крайовий уряд на чолі з литовським татарином Сулейманом Сулькевичем. В Україні саме відбувся переворот, і на чолі держави став гетьман Скоропадський. Два колишні імперські військові погано знаходили спільну мову. Скоропадський бачив Крим частиною України. Зі свого боку, монархіст Сулькевич наполягав на буцімто незалежності Криму. Німці і австрійці зайняли нейтральну позицію. Тоді Скоропадський вдався до економічного бойкоту.

Переговори про з'єднання півострова з материком тривали з вересня по листопад. 15 листопада Рада міністрів України повністю зняла блокаду з Криму. Того ж дня Скоропадський зробив фатальну заяву про можливість федералізації з білою росією. Питання Криму втратило актуальність, бо після цієї заяви Скоропадський втратив владу. Петлюра про Крим міг лише мріяти – заохочуючи Болбочана здійснити ще один кримський похід, проте реальних сил на це не було. На якийсь час Крим став останнім форпостом білого руху, а потім усім їм довелося втікати під тиском червоних.

У 1921-му Крим було включено до складу російської радянської федеративної республіки на правах автономії – ленін вирішив загравати з корінними народами. Фактичним головою автономії став киримли Велі Ібрагімов. Але вже у 1928 його… розстріляли за випинання національних інтересів на збиток класовим.

У Гітлера на Крим були свої плани. Він хотів перетворити його на готенланд – мовляв, тут жили нащадки арійців готи, тож варто заселити півострів німцями, переважно ветеранами Вермахту і СС. Корінне населення, очевидно, чекало знищення або депортація. Проте Гітлер свої плани втілити не встиг.

А от сталін їх радо підхопив. Корінний народ – киримли – було фальшиво звинувачено у колабораціонізмі і у травні 1944 виселено в Азію. Під час депортації десятки тисяч людей загинули. Автономію Криму ліквідували. Дослідники припускають, що справжньою метою виселення киримли була підготовка сталіним нової війни з Туреччиною. Але почати її кривавий диктатор не встиг – помер у власній сечі.

Після смерті сталіна радянським союзом короткий час кермував берія. Потім до влади прийшов цілий колектив партийників на чолі з Маленковим. Влітку 1954-го Маленков і Хрущов проїхалися Кримом і жахнулися від побаченого. Скрізь панували розруха та злидні – заселені замість кримців росіяни уявлення не мали, як жити в степу. Так у великоросів і з’явилося логічне рішення – передати півострів Україні для порятунку. І порятунок справді стався.

1 грудня 1991-го 54% мешканців півострову висловилася за незалежність України. Це був останній референдум, на якому кримці могли висловити свою думку з важливих питань. Імітація під дулами російської зброї не враховується.

Читайте також: Як сталін і путін оббрехали "знам'я побєди" – й перетворили історичну перемогу на посміховисько

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Зимові свята: Ukraїner випускає книгу й серію мультимедійних історій про автентичні традиції святування Різдва та Маланки
Наступний матеріал
"Рятує життя": бойовий командир ЗСУ Федоренко "Ахіллес" про дрон, на якому тримається вся лінія зіткнення
Loading...