Зимові свята: Ukraїner випускає книгу й серію мультимедійних історій про автентичні традиції святування Різдва та Маланки

Мошу-н дял Ukraїner
У 2021 році команда Ukraїner вирушила в експедицію Україною, щоб задокументувати традиції святкування Різдва та Маланки

Результат — серія документальних репортажів та книжка "Різдво та Маланка", що фіксують унікальні автентичні традиції святкування українців. 

Чи чули ви про обряд чоловічої коляди "Мошу-н дял"? А про те, як водять Ірода селом або проводять Гуцульський карнавал? Кожен регіон України має безліч традицій святкування Різдва й Маланки, проте тривалий час вони не були задокументовані, а тому мало хто чув про них, а ще менше людей – бачили на власні очі. Це давні обряди, які жителям невеликих сіл і містечок вдалося зберегти попри жорстку цензуру й заборони радянської влади. Зараз їх буквально передають із уст в уста молодому поколінню, яке прагне зберегти зимові звичаї дідів-прадідів.  

Різдво – особливе свято для всього людства, зокрема й для українців. Воно об’єднує цілі покоління за спільним святковим столом і спільною колядою, а Маланка – гуртує села у вуличних карнавальних дійствах, де люди наряджаються у вигадливі саморобні костюми й маски, щоб відзначити одне з найважливіших свят року.

Українське Різдво й Маланка мають глибоке коріння, і команді Ukraїner вдалося зафіксувати, як проходять ці обряди. Понад 30 населених пунктів різних регіонів, понад 50 героїв і понад 10 тис. гігабайтів відзнятого матеріалу, – все це для того, щоб показати розмаїття українських традицій святкування зимових свят, а також випробування, які українцям довелося подолати, щоб зберегти їх донині

Традиція не перервалася завдяки тим, хто вчасно ховав у скринях маланкарські маски, оберігав ватаги колядників від переслідувань і записував тексти давніх колядок попри ризики арештів та обшуків. Її вивчають і відроджують. Так українці повсякчас перемагали в боротьбі за власну ідентичність. Перемагають і зараз.

Вже вийшло чотири історії від Ukraїner:

Зимові свята в Україні
Зимові свята в УкраїніUkraїner

Мошу-н дял

Обряд чоловічої різдвяної коляди "Мошу-н дял" (із рум. Moșul în deal – "Дід на пагорбі"), що святкують на півдні Бессарабії, в селі Орлівка. Там Різдво щороку звучить гучно і переважно румунською. Від самого початку зими місцеві готуються до святкування 24-25 грудня. У переддень Різдва групи молодих хлопців із головним героєм обряду – Мошу, який ховається під химерною маскою та відлякує зло – вітають мешканців села з народженням Божого Сина і співають давні колядки, які тут десятиліттями передавали з уст в уста.

Ірод. Різдво в Комаровому

На Західному Поліссі, в селі Комарове, віддавна вертепують на Різдво. Місцеві парубки в костюмах і масках розігрують вертепне дійство, започатковане тут іще на початку XX століття. Головний герой цього святкового дійства – лихий цар Ірод, який, дізнавшись про народження Божого Сина, в жадобі влади наказує вбити всіх новонароджених дітей і навіть власного сина. Втім вистава закінчується не смертю, а звісткою про те, що немовля Ісус живий. Дванадцять парубків із року в рік ходять по хатах, щоб розповісти цю історію та продовжити давню традицію.

Зимові свята в Україні
Зимові свята в УкраїніUkraїner

Різдво у Львові

Із приходом зими Львів набуває різноманітних кольорів різдвяних звізд, яскравих вогнів святкових ялинок та радісних співів "Коляда йде, коляде йде". Так гучно й весело львів’яни зазвичай святкують Різдво. Усього 50 років тому коляда була актом спротиву, а колядники – борцями за українську самобутність. Це знята в січні 2022 року історія про те, як Різдво у Львові змінювалося протягом пів століття, і про тих, хто зберігає його традиції в домівках та на площах міста.

Різдво на Поділлі

Дмитро та Надія Скорики переїхали з Одеси в село Шершенці на Східному Поділлі, щоби розвивати там зелений туризм та займатися виробництвом молочних продуктів. Вкорінившись у селі, подружжя заходилося фіксувати самобутню місцеву культуру: куплети обрядових пісень, які пам’ятають кілька літніх людей, рецепти ритуальних хлібів та елементи національного строю. Так Скорикам вдалося відтворити локальні традиції святкування Різдва й показати місцевим мешканцям цінність цієї традиції, яка мало не зникла через десятиліття радянських заборон.

До 20 грудня можна передзамовити книгу "Різдво та Маланка", що вийде лімітованим накладом. Це унікальне видання – нагода помандрувати разом із експедиційною командою Ukraїner у різні куточки країни, щоб відчути особливий дух Різдва та Маланки й надихнутися на рік вперед.

Слідкуйте за новими серіями про Різдво та Маланку на ютуб-каналі Ukraїner, а також дізнайтеся, як українці вдягаються на зимові свята та приховану від світу історію про "Щедрик", відомого за кордоном як Carol of the Bells. 

Фото з експедиції та книжки 

Попередній матеріал
Кабмін затвердив вимоги до пунктів незламності – що в них повинно бути
Наступний матеріал
Чому Крим не став частиною України у 1918-му – і в якому стані дістався в 1954-му
Loading...