У Дрогобичі виявили захоронення жертв сталінських репресій
У Дрогобичі виявили захоронення жертв сталінських репресій 5 канал

"Більшість пострілів у потилицю": у Дрогобичі виявили захоронення жертв сталінських репресій

Читайте по-русски
Науковці припускають, що людей могли закатувати в часи активного національно-визвольного руху в 1939-1944 роках

Останки 61-ї жертви сталінських репресій знайшли на території колишньої Дрогобицької тюрми на Львівщині. Нині там тривають масштабні пошуково-ексгумаційні роботи. Протягом трьох тижнів експерти обстежили більшу частину території. На ній виявили майже два десятки захоронень, переважно це розстріляні чоловіки віком від 25 до 60 років.

"Це череп чоловіка 50-60 років. Щодо отворів – більшість пострілів під час розстрілів завдавалися в потилицю. Вмирали миттєво, в одному випадку чоловіка добивали кастетом", – антрополог Ольга Мінейко ретельно чистить кістки та череп, щоб встановити причину смерті людини та історію її загибелі.

Вона пояснює: "Якщо ми маємо повний скелет, ми можемо знати, якою на вигляд була людина, як харчувалася, чи мала якісь травми. Чи перебувала до смерті в тюрмі, який період, чи застосовували до в'язнів методи тортур".

Щоб дістати рештки з двометрової глибини – спочатку екскаватором знімають верхній шар ґрунту. Далі археологи працюють спеціальними інструментами, щоб не пошкодити захоронення.

На цьому місці за часів сталінських репресій був слідчий ізолятор. Місцеві старожили називають його "Дрогобицька катівня". У ній НКВСники вбивали людей без суду та слідства. Науковці кажуть, на початку Другої світової війни у в'язницях лише Західної України вбили та закатували близько 22 тис. людей.

Яким роком датується це захоронення – науковці ще з'ясовують. Утім, припускають, людей могли закатувати в часи активного національно-визвольного руху між 1939 та 1944 роками минулого століття.

Пошукові роботи триватимуть, доки фахівці не обстежать усю територію колишньої катівні. А щоб встановити, ким були жертви та як їх убили – вивчатимуть тюремні архіви.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Найгіршому регіону давати найшикарніші права, чим Галичина гірша? – Дроздов про "формулу Штайнмаєра"
Наступний матеріал
"Боїмося опинитися в епіцентрі воєнних дій": мешканці Гранітного бояться опинитися в "сірій зоні"