Погорільці села Гороб'ївка на Харківщині за два місяці після пожежі, у якій згоріло майже все село, досі чекають на обіцяні гроші від держави. Пожежа через посуху та сильний вітер розпочалася 2 вересня, вогонь швидко поширився лісом та перекинувся на приватні будинки. Тоді постраждали більш як три десятки домоволодінь, 25 із яких вигоріли вщент. В уряді обіцяли – до настання холодів люди будуть із житлом. Де загубилися обіцяні виплати, з'ясовувала журналістка "5-го" Оксана Нечепоренко.
Кота Ніни Погребняк кілька днів поспіль помічають сусіди. Тварина вперше почала повертатися на своє подвір'я після великої пожежі. Сама Ніна до місця, де колись було її господарство з будинком, приїздить рідко. Після того як її садиба вигоріла вщент, жінка з родиною тимчасово мешкає у родичів у Харкові.
"То ми два місяці жили у подруги в сусідньому селі. Тепер вона повернулася з заробіток, ціла сім'я. Тепер ми поїхали до мами, нас там восьмеро тепер", - розповідає мешканка Гороб'ївки Ніна Погребняк.
Пожежа, яка розділила життя місцевих на до та після, у Гороб'ївці сталася 2 вересня. Вогонь із соснового лісу перекинувся на хати. Тоді згоріли понад два десятки будинків.
"Як цунамі в Японії, з усіх сторін наше село накривав вогонь. Одночасно горіло все село. Я чула, як на війні. Балони газові зриваються, шифер стріляє, свині горять", - пригадує мешканка Гороб'ївки Наталя Мостова.
Вже дві місяці, як Наталя Мостова не може полишити згарище, на яке перетворився її двір. Боїться - мародери розтягнуть те, що лишилося неушкодженим. Тож тулиться у невеличкій холодній прибудові, яка тоді дивом вціліла. 4 корови, 15 поросят та три свинки. Половину свого господарства Наталя втратила під час пожежі. Ще частину розпродала, бо ніде тримати.
"У мене на сьогодні немає на хлібину хлібу. Будь ласка. У мене такого гаманця не було за всі мої роки. На сьогодні осталося три свинки, бо їх ніде держати і якщо найближчим часом нам не видадуть гроші, мені треба і це хазяйство анулювати", - пояснює пані Наталя.
Виплатити компенсації погорільцям, аби до зими люди мали житло, чиновники обіцяли якомога швидше. Утім, пакет документів уряд розглянув лише наприкінці жовтня. І компенсації виділили не всім.
"Ми направили пакет документів в Кабінет міністрів. І отримали відповідь, що можливо виділення коштів лише на 11 житлових будинків, на які є правоустановчі документи. Нам виділені кошти три мільйони триста", - зазначила керівниця апарату Дворічанської районної державної адміністрації Світлана Нейман.
Тетяна Гряник саме з тих, кому відмовили у компенсації. Її будинок зайнявся першим. Жінка каже – не встигли переоформити документи. Нині можуть розраховувати лише на гроші з місцевого бюджету.
"Ну може по 50 тисяч дадуть. А що мені ті 50 тисяч. Я за 50 тисяч хати тут не куплю. У нас хата тут найдешевша – це хоча б 150 тисяч треба щоб було, щоб купити хату", - каже жінка.
Задешево придбати будинок поблизу погорілого села нині складно, кажуть місцеві. Навіть покинуті будівлі зросли в ціні. Саме через обіцяні урядом компенсації. За розрахунками чиновників, гроші від держави люди отримають до кінця наступного тижня. Та дехто з погорільців не має наміру купувати нове житло.
"Тут натоптані в мене доріжки, по яких я проходила все своє життя. Я знаю тут кожний куточок свого двора", - наголошує Наталя Мостова.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харківська область, "5 канал".