Досвідом та знаннями із протидії шкільному цькуванню ділилися спортсмени, психологи та юристи. Уважно слухала і кореспондент "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
У листопаді в Дніпрі підлітки зняли на відео побиття 14–річної школярки. Вони змушували дівчину встати на коліна.
У серпні країну сколихнула звіряча жорстокість підлітків в Одесі. Там дівчата відгамселили 13–річну школярку. Побиття супроводжувалося нецензурною лайкою з приниженнями.
Такі ситуації в сучасних школах непоодинокі. Про булінг підлітки знають добре. Якщо не стикалися зі знущанням самі, то ненароком були свідками.
"Ті випадки, які я помічав, там фізична сила не застосовувалася. Зазвичай ображали. Могли підштовхнути, проте не сильно. Принижували лише морально", – розповідає 8-класник Всеволод Зіневич.
Булінг травмує психіку і найважче вийти з цієї ситуації без наслідків, кажуть психологи. Інакше – така модель поведінки може завадити у дорослому житті.
"Дитина, природно, закривається в собі. Якщо у дитини довірчі стосунки з кимось, то вона спробує проговорити цю проблему. Це, звісно, психологічна травма. Особливо, якщо людина зі слабким типом нервової системи", – каже шкільний психолог Наталія Рянська.

Учити підлітків виходити з конфліктних ситуацій вирішили вуличні атлети – воркаутери. Вони демонструють фізичні вміння. Мовляв, силу краще спрямовувати у спортивне русло. Спілкуванню з агресивними однолітками та соціалізації у суспільстві вчать хлопців під час спортивних занять та майстер–класів.
"Молодь має розуміти, якщо хтось хоче самоствердитися за рахунок іншого, життя – бумеранг, це йому повернеться. Якщо виникають конфліктні ситуації, їх потрібно вирішувати і спілкуватися, і в жодному разі не закриватися в собі", – переконаний лідер команди атлетів Іван Кириленко.

Антибулінгу вчать не лише школярів, а й студентів у формі, адаптованій для молоді. Міністерство юстиції на державному рівні запустило інформаційну кампанію "Стоп–булінг".
"Потрібно говорити батькам, класному керівнику. Можна звернутися до шкільного психолога, до керівництва школи, шкільного поліцейського. В Україні працює також дитяча "гаряча лінія" – 116, 117", – зазначає юрист Головного управління юстиції в Харківській області Дарина Трофименко.

Парламент уже ухвалив у першому читанні законопроект, який має визначити поняття "булінг". Відтоді за такі порушення каратимуть.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"