Верховна Рада України
Верховна Рада України Shutterstock

Звіти щодо фінансування політичних партій – як вони зміняться та коли повернуться

Читайте по-русски
Документ про відновлення звітування перебуває на розгляді профільного комітету вже пів року

Хто фінансує політичні партії? Скільки коштів надходять від олігархів? Уже більш як рік політичні партії звільнені від подання до Національного агентства з питань запобігання корупції фінансових звітів. Раніше за порушення в них НАЗК позбавляла державного фінансування три відомі політичні сили. Нардепи торік проголосували за паузу в поданні фінансових звітів для партій, посилаючись на карантин. Невдовзі звіти мають повернутися, імовірно, зі змінами. Докладніше про це знає журналіст "5 каналу" Петро Троць.

90% – це 288 мільйонів гривень від загальної суми у 321 мільйон. Стільки політичні партії витратили грошей на вибори лише в Києві. Раніше про походження коштів вони звітували Національному агентству з питань запобігання корупції. А такі організації, як рух "Чесно", шукали порушення. Але вже більше року, як ситуація змінилася.

Обов'язкові фінансові звіти для політичних партій в Україні ввели у 2016-му. Відтоді в документах експерти НАЗК виявили чимало порушень. Окремі були такими значними, що три парламентські партії – "Батьківщину", "Голос" та "Слугу народу" – позбавляли державного фінансування. Схожих покарань далі поки не буде: з березня минулого року партії отримали право не надавати фінансові звіти – через карантин.

Відтоді до поновлення фінансової звітності політсил у депутатів руки так і не дійшли. А країна поки не знає, де і в кого партії брали кошти на місцеві вибори.

"Виборець не знає, за чий рахунок партія чи кандидат у міські голови, чи діючий уже мер, обрані депутати місцевих рад – за чий рахунок вони вели кампанію. І чиї інтереси вони можуть відстоювати. Для розслідувачів це можливість виявляти конфлікт інтересів, коли хтось фінансував кампанію партії, а ця партія тепер просуває інтереси цієї людини в місцевій раді", – каже аналітик руху "Чесно" Ігор Фещенко.

У січні цьогоріч у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про поновлення фінзвітності. Але документ із номером 4611 досі у профільному комітеті. Натомість у березні з'явився законопроєкт із номером 5253, що регулює призупинення державного фінансування партій.

"Вона спрямована на те, щоб звузити можливості НАЗК перевіряти транзакції, пов'язані з витратами державних коштів. Там прямим текстом написано, що НАЗК не уповноважене перевіряти ринковість вартості послуг, чи ці послуги потрібні були партії, чи є ознаки фіктивності операцій", – пояснює Ігор Фещенко.

У НАЗК додають: у їхньої установи хочуть забрати можливість карати партії за порушення у звітах. Раніше політсили за сумнівні моменти та маніпуляції легко могли позбутися мільйонів, які держава надає партіям.

"НАЗК може продовжувати встановлення порушень, обґрунтовувати порушення, як ми завжди обгрунтовуємо, у своїх висновках. Але виявлення порушень не зможе бути підставою, щоб фінансування було зупинене", – розповів заступник голови НАЗК Роман Сухоставець.

Депутати кажуть: НАЗК необґрунтовано позбавляло партії фінансування.

"НАЗК або погано читає текст, або маніпулює. Говориться про те, що НАЗК не може робити оцінних суджень, воно має бути обгрунтоване. Саме так прописано в законі. Просто НАЗК зловживає цією нормою, тому цей пункт розшифровується", – заявив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

"Ми не впливаємо на НАЗК. У них є претензії до політичної партії "Слуга народу", вони вирішуються в межах чинного законодавства, у межах тих процедур, які встановлені. Так само, як і щодо інших політичних партій", – пояснив Данило Гетманцев зі "Слуги народу".

Квартальні звіти за пропущений період до НАЗК таки надійдуть – після завершення карантину або за рішенням депутатів. Але фахівці кажуть, що таку кількість документів навряд чи вдасться якісно опрацювати. За відведені законодавством 60 днів доведеться перевірити документи не за один, а одразу за кілька кварталів. 

Петро Троць, Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
"Росія може завдати удару по Україні з боку Білорусі": аналітик про протекторат Путіна над Лукашенком
Наступний матеріал
Усі "злодії в законі" виїхали з України, наразі залишилися 42 кримінальні авторитети – секретар РНБО
Loading...

Голова ОТГ щомісяця шукає гроші на зарплати лікарям – депутат облради про ситуацію в депресивних громадах

Фінансування української кінематографії за президентства Порошенка збільшилося майже у 50 разів – Нищук

На боротьбу з коронавірусом витратили майже 80% коштів з COVID-фонду

"ЄС" домоглася виділення додаткових 422 млн грн для лікарень Києва – Марина Порошенко

"Хто вас лікуватиме, безсмертні ви наші?": лікарка закликає нардепів не ухвалювати Держбюджет через брак коштів на медицину

Українські суди масово заявляють про брак коштів на поштові марки: чим це загрожує і що робити