Швейцарія tsn.ua

Зеленський прибув на Саміт миру: що цьому передувало – сюжет

Читайте по-русски
Три попередні раунди відбулися у Данії, Саудівській Аравії та на Мальті

Володимир Зеленський прибув до Швейцарії на Глобальний саміт миру. Він стартує вже 15 червня. За словами українського президента, всі, хто долучиться, – об'єднані спільною метою – наблизити мир для України. Українська воєнна дипломатія пройшла важкий шлях. Київ від початку перебував на роздоріжжі. Що обрати: хаотичні перемови чи повноцінні мирні платформи? А як щодо росії та путіна. Чи сідати з диктатором та його посіпаками за один стіл? Результатом каскаду рішень став Глобальний саміт миру. Цими вихідними його приймає Швейцарія. А що ж передувало зустрічі від початку великої війни – журналіст "5 каналу" Антон Кучеренко знає.

Альпійське нагір'я. До рівня моря – трохи більше кілометра. На вершині гори Бюргеншток розташований однойменний курортний комплекс. Звідсіля відкривається краєвид на затишне Люцернське озеро. Це місце історичної цінності, але віднині і дипломатичної. Цього вікенду за ініціативи Києва курорт об'єднає до сотні країн та міжнародних організацій.

Пейзаж не має вводити в оману. Що кульмінує у чарівному Бюргенштоці, починалося у дрімучому Гомелі. Два роки тому саме там делегації України та росії зустрілися вперше.Москва панічно ініціювала раунд перемов. Згодом були ще два, але вже у Бресті – подалі від росії. Час спливав, і Кремль втрачав ініціативу.

На диво, але саме так почався найефективніший раунд мирних перемов між Росією та Україною. Стамбульський формат прийшов на зміну білоруському. Ультиматуми не спрацювали. І зрештою настав час компромісів. Президент Реджеп Ердоган надав делегаціям платформу та час. 29 березня стартували прямі перемови. Напрацювався навіть формат угоди. Але вже 1-го квітня з'явилась інформація про різанину у Бучі.

російський злочин поставив на всьому хрест. Запит на мир з агресором зник як у керівництва України, так і в суспільстві. Переговори стали на паузу. А про контакти з Путіним вже й не було мови.

"Україна була і залишається лідером переговорних зусиль. Саме наша країна завжди пропонувала росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних і справедливих умовах. Зрозуміло, що з цим російським президентом це неможливо. Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з росією, але з іншим президентом росії", – заявляв у вересні 2022-го року Володимир Зеленський.

У 2023 р. мирні плани з'являлися як гриби після дощу. Всі, як на підбір, товариські до росії: бразильський, китайський, індонезійський, африканський. Делегати розривалися між Києвом, Москвою та Брюсселем. У Європі зав'язли в бюрократії, в Україні бачили російську розбиту техніку, а у росії путін лякав їх документами.

Україна часу не гаяла. Ініціатива перейшла до союзників. Київ покладався на багатосторонній формат. У пріоритеті – українська формула миру. 10 пунктів прийнятного та справедливого врегулювання. Результатом стали три зустрічі на рівні радників з нацбезпеки.

Три раунди відбулися у Данії, Саудівській Аравії та на Мальті. Кількість учасників постійно зростала. Ніяк не міг визначитися Китай. Для України вигадував дедалі нові умови. КНР пропустила дві зустрічі з трьох.

До Швейцарії Китай теж не доїхав. Саміт у Бюргенштоці пропускає, що б не робила Україна. Ба більше, схиляє союзників робити те саме.

"Відсутність Китаю на саміті миру насправді дуже значуща. Київ сподівався, що Китай стане на бік світової спільноти, але він вирішив грати свою гру разом з Росією і китайським мирним планом, тому що ми знаємо, що існує такий з 6 пунктів", – пояснює голова українського форуму та заступниця директора програми росії та Євразії у Chatham House.

Напередодні саміту Путін занурився у піджак. Взявся белькотати про готовність до переговорів. Але, звісно, на своїх умовах. Вимагає від України вивести війська з усіх 4 чотирьох частково окупованих областЕй та відмовитися від НАТО. І в Києві, і в Брюсселі назвали це маячнею і продовженням окупації.

"Це не пропозиція з добрими намірами, але це пропозиція, яка фактично означає, що Росія повинна досягти своїх воєнних цілей. Вони очікують, що українці відмовляться від значно більшої території, ніж росія змогла окупувати донині. Це не мирна пропозиція, це пропозиція більшої агресії, більшої окупації", – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Швейцарський саміт – перший у подібному форматі. Але, як очікують, далеко не останній. Щонайменше ще одна зустріч вже запланована. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною.

У МЗС відреагували на "мирну пропозицію" путіна.

Нагадаємо, раніше Дмитро Кулеба заявив, що путін відчайдушно намагається зірвати саміт миру у Швейцарії.

Читайте також: Неприємно вразила програма майбутнього Саміту миру у Швейцарії – Чекалкин

Дивіться також відео:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
росію знову атакували безпілотники: міноборони ворога традиційно звітує про знищення дронів
Наступний матеріал
Порошенко під час поїздки на Сумщину передав підрозділам 53-ї окремої механізованої бригади велику партію техніки
Loading...
Україна хоче досягнути домовленості щодо трьох пунктів на Саміті миру: яких саме – сюжет

Україна хоче досягнути домовленості щодо трьох пунктів на Саміті миру: яких саме – сюжет

"Це те саме, що зробив Гітлер": Зеленський відреагував на "мирні пропозиції" путіна

"Це те саме, що зробив Гітлер": Зеленський відреагував на "мирні пропозиції" путіна

У планах росії продовження війни та окупація: у МЗС України відреагували на "мирну пропозицію" путіна

У планах росії продовження війни та окупація: у МЗС України відреагували на "мирну пропозицію" путіна

Віддати Херсон та Запоріжжя й відмовитися від НАТО: путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною

Віддати Херсон та Запоріжжя й відмовитися від НАТО: путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною

Україна та Японія підписали безпекову угоду

Україна та Японія підписали безпекову угоду

Зеленський прибув з неоголошеним візитом до Саудівської Аравії – що відомо

Зеленський прибув з неоголошеним візитом до Саудівської Аравії – що відомо