Саміт миру
Саміт миру 5 канал

Україна хоче досягнути домовленості щодо трьох пунктів на Саміті миру: яких саме – сюжет

Читайте по-русски
На саміт Україна та Швейцарія запросили понад 160 лідерів держав

Розмови про мир, чи кроки до припинення війни. Вже незабаром лідери близько 80-ти країн зберуться у Швейцарії на Глобальному саміті миру, який ініціювала Україна. Спершу участь у саміті підтвердили понад сотню держав та міжнародних організацій. Частина з них згодом скасували свою свою участь. Зокрема, не буде Китаю, а Сполучені Штати не представлятиме президент Джо Байден. У Швейцарії Україна хоче отримати комюніке, де йтиметься про три пункти. Які саме? Та яких цілей вдасться досягти? З експертами розбиралася журналістка "5 каналу" Марта Шикула. 

До глобального Саміту миру, який відбудеться на швейцарському курорті Бюрґеншток, готувалися довго. Ідея виникла у президента України Володимира Зеленського ще у 2022 році на тлі успішного контрнаступу на Херсонщині.

На саміт Україна та Швейцарія запросили понад 160 лідерів держав, представників ООН та інших міжнародних організацій. На початку червня в Офісі президента заявили, на зустрічі будуть представлені 107 держав. Утім, кількість учасників постійно змінюється. На початку тижня ЗМІ писали, що низка країн відмовилися від участі. Зокрема, не буде Китаю, бо не запросили росію. А замість лідера США – Джо Байдена – приїде віцепрезидентка – Камала Гарріс.

"Як ви знаєте, США звернулися до Китаю, щоб ті змінили свою думку і взяли участь, це було б добре з огляду на те, що Китай має вплив на росію і це показало б, що Китай справді намагається відновити мир у світі і було б свідченням того, що це правдиві слова, а не та як це видається зараз", – зазначив народний депутат України, голова Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

"Те, що частина країн відвалилася з запрошень, я вважаю, непоганою ознакою, а можливо, навіть достатньо хорошою, тому що зараз ми в балансі між порядком денним не зробити Саміт миру на догоду, зокрема, участі країн, які не дуже зацікавлені в силі міжнародного права, країн, які готові або торгувати своїм голосом з агресором і з іншими деструктивними силами, або країн, які, власне, самі не зацікавлені в цьому і є пасажирами просто на цьому форматі, троянським конем в інтересах Китаю, росії або інших. Хто саботує, власне, саму формулу миру", – вважає керівник платформи "Єдиний координаційний центр" Олег Саакян.

Формула миру Володимира Зеленського з 10 пунктів, серед яких – виведення російських військ, мала бути основною темою саміту. Далі мирний план учасники повинні були передати росії. Натомість у Швейцарії обговорюватимуть лише три пункти. Ядерну та продовольчу безпеки, а також визволення всіх полонених та повернення викрадених українських дітей. Перелік довелося скоротити, щоб залучити якомога більше держав. А для обговорення обрали ті пункти, які теоретично можуть об'єднати всіх учасників.

"Довелося дуже сильно обрізати цей формат початкового саміту, для того щоб максимально залучити учасників. Для того щоб не відлякати нікого прямим протистоянням з росіянами або вимогою виведення військ. Чи є це для нас проблемою? Звісно, є. Тому що затягування в часі. А ми розуміємо, що затягувати таке питання не можна, його треба вирішувати уже, на вчора. Але наразі це з точки зору наших національних інтересів сприймається як єдиний шанс залучити глобальний південь", – пояснив директор програми "Північна Америка" Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

Бо по-іншому зацікавити та загітувати країни незахідного світу на підтримку України майже неможливо, кажуть експерти.

"Україна – це ключова тема. Але, щоб усіх залучити в цю історію, нам треба показувати, типу, знаєте, друзі, не з нами зараз це трапляється, коли міжнародного права як такого немає. Тобто воно написане, але його нема, і те, що з вами може трапитись завтра чи післязавтра. Краще давайте обговорювати сьогодні. А що ми будемо робити? І що ви будете робити, якщо щось таке схоже впаде на вашу голову і от саме з цього кута? Я вважаю, ми маємо виступати на саміті. Мають бути принципи, які, звісно, застосовуються до нас, але також будуть важливими для них", – заявив міністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін.

Великі сподівання покладати на саміт не варто, кажуть експерти. Особливо – щодо миру.

"Важливо забезпечити максимальну легітимність такого саміту, для того щоб поговорити про те, як зробити міжнародне право більш сильним, як наділити його силою, яку воно втратило. І це не про переговори з росією. Саміт миру – він про переговори країн, для яких міжнародне право не є пустим звуком, які між собою збираються для того, щоби поговорити, як його наділити цією силою. І тоді, у вразі, якщо міжнародне право почне повертати собі силу, ми зможемо говорити про якісь взагалі дипломатичні треки і можливості дипломатичного завершення російсько-української війни", – наголошує керівник платформи "Єдиний координаційний центр" Олег Саакян.

Водночас до журналістів "Радіо свобода" потрапив проєкт – комюніке. У попередніх висновках Саміту миру йдеться про майбутні мирні переговори. Цей документ не є остаточним і може бути змінений під час зустрічі.

"На цю мить цей Саміт миру вже не зовсім про мир. Документ, його частина в різних джерелах, і в тому числі українських, то він не є таким, який нас задовольняє, навіть більше скажу, що дехто з ваших колег-журналістів говорить, що в принципі ці поступки, на які Україна пішла, президент України, і дипломатія для того, щоб залучити більше країн, вони можуть створити певні проблеми, можуть бути певною пасткою на майбутнє. Найбільший ризик – що зараз немає тої гнучкості реагування, яка була раніше, і різноманітних сценаріїв розробки. Тобто йдуть по накатаній дорозі, яка вже давно зовсім не така, як була раніше. Тобто вже там укладений асфальт закінчився, треба рити окопи і будувати оборону, тому всі бачать зовсім іншу історію. Тому я думаю, що це буде певною мірою такий холодний душ, не хочеться, щоби він підірвав наш оптимізм", – зазначає дипломат, політик Валерій Чалий.

Проєкт підсумкового рішення глобального Саміту миру змінили на користь України. На це звернули увагу в інтернет-виданні "Європейська правда". У попередньому проєкті важливість формули миру була применшена. Натомість зростала вага альтернативних мирних планів. Наприклад, бразильського або китайського, які передбачають негайне припинення вогню і зупинку військ на поточній лінії фронту. Попередній проєкт не називав росію агресоркою, а її дії в Україні – агресією. Нове рішення заповнює цю прогалину. У тексті прямо мовиться про військову агресію росії проти України. До того ж росію віднині не згадують у контексті мирних перемов. Замість цього використовують фразу – "усі сторони". А положення про запрошення москви на Другий мирний саміт – взагалі зникло з проєкту.

У Києві переконані – проведення глобального Саміту миру за участю великої кількості учасників – це вже дипломатична перемога для України. Саміт посилить наші переговорні позиції у майбутньому та покаже кремлю, що світ підтримує іншу стратегію миру, а не план путіна з капітуляцією України. 

Марта Шикула, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною.

У МЗС відреагували на "мирну пропозицію" путіна.

Нагадаємо, раніше Дмитро Кулеба заявив, що путін відчайдушно намагається зірвати саміт миру у Швейцарії.

Читайте також: Неприємно вразила програма майбутнього Саміту миру у Швейцарії – Чекалкин

Дивіться також відео:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Завербовані росіянами: СБУ та Нацполіція затримали в Одесі підлітків, які підпалювали автівки військовослужбовців ЗСУ
Наступний матеріал
В Україну з окупованих територій повернули 14 дітей
Loading...
Закінчить як Каддафі: про що заявить кремлівський дід 14.12.2023 – хроніка 654-го дня великої війни

Закінчить як Каддафі: про що заявить кремлівський дід 14.12.2023 – хроніка 654-го дня великої війни

Допомога росії від Китаю: у планах побудувати таємний тунель під Керченською протокою в Криму – WP

Допомога росії від Китаю: у планах побудувати таємний тунель під Керченською протокою в Криму – WP

Україна не веде перемовин "за таємними дверима" з росією – Кулеба

Україна не веде перемовин "за таємними дверима" з росією – Кулеба

Переговори з путіним неможливі, з росією – після виведення військ із наших земель – Кулеба

Переговори з путіним неможливі, з росією – після виведення військ із наших земель – Кулеба

Україна планує провести два саміти щодо "формули миру", один із них із залученням рф – ОП

Україна планує провести два саміти щодо "формули миру", один із них із залученням рф – ОП

російська агресія впливає на весь світ і дедалі більше країн починають це розуміти – Бербок

російська агресія впливає на весь світ і дедалі більше країн починають це розуміти – Бербок