Корупція
Корупція Depositphotos

Закон про захист викривачів: як можна отримати винагороду за "здачу" корупціонера – сюжет

Читайте по-русски
Закон набуває чинності вже 1 січня 2020-го року

Відомо про корупцію? Повідом та отримай 10% суми завданих державі збитків. За новий закон про викривачів корупції проголосували 252 нардепи. Це фракції "Слуга народу", "Голос", два позафракційних та двоє представників "Батьківщини". У документі визначено, хто такий викривач корупції та як його захищатиме держава. Також уточнюється, за яких умов він зможе отримати винагороду за викриття корупціонера. Про боротьбу з корупцією в турборежимі, у сюжеті журналіста "5 каналу" Ірини Сисак.

Галина Янченко, народна депутатка від "Слуги народу", говорить: "ВР виконала ще одну передвиборчу обіцянку Володимира Зеленського".

Президент пообіцяв – "Слуги народу" проголосували. Закон про викривачів корупції, який до парламенту вніс Володимир Зеленський, у другому читанні підтримали 252 народних депутати. Тепер, кажуть у монобільшості, нагріти руки на корупції буде складніше – свідчити на ймовірного хабарника зможе будь-хто. Відкрито – до НАЗК чи правоохоронних органів. Або анонімно – на гарячу лінію. Та ще й за винагороду.

"Ті викривачі, які надали цінні дані для викриття особливо тяжких корупційних злочинів, де збитки для держави становлять 10 млн і більше, як тільки суд ухвалить рішення, що злочин таки був, що були певні збитки для державного бюджету, викривач зможе отримати винагороду рівно 10%", – пояснює Янченко.

Не лише десятину від суми корупційних статків, а й правову підтримку, юридичний, трудовий та навіть, за потреби, фізичний захист викривача передбачає новий закон. Таку ініціативу слуг підтримали не всі.

Наприклад, нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко каже: "Це закон про "стукачів". Згідно з документами Ради Європи, це людина, яка працює всередині системи і якій достеменно відомо про здійснення фактів корупції, а не той громадський активіст, який проходить повз хату митника, і каже що він корупціонер".

А депутат від "Європейської Солідарності" Вікторія Сюмар каже: "Коли починаються права викривачів... Ми просто всім, хто що-небудь "накатає", ми їм даємо величезні права і не розуміємо, коли вони закінчаться".

А ось у фракції "Голос", яка підтримала закон, наголошують: документ захищає тих, хто йде проти системи.

Нардеп Олександра Устінова говорить: "Якщо ти працюєш в якомусь державному органі і знаєш, що там відбуваються корупційне злодіяння, ти можеш повідомити за новим законом НАЗК. Вони вже, як фільтр, подивляться, чи там є правопорушення, чи ні і, відповідно, відправлять до правоохоронного органу".

За законом саме Національне агентство з питань запобігання корупції працюватиме з викривачами. Опозиціонери ж переконані, це не компетенція НАЗК.

"НАЗК не має ані функцій розслідування, ані силових структур для забезпечення безпеки викривачів, натомість, всі ці функції сьогодні має НАБУ", – каже Сергій Власенко.

А якщо складу злочину у повідомленні про корупцію не знайдуть, а ще й довідаються, що інформація про потенційну корупційну схему була наклепом, фейкового викривача чекає кримінальна відповідальність, яку "Слуги народу" хочуть посилити.

Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу", зауважує: "Ми додатково зараз ініціюємо зміни до кримінального кодексу, щодо посилення відповідальності за дачу неправдивих свідчень, треба зробити кримінальну відповідальність – в'язниця, треба зробити три роки в'язниці, щоби ні в кого не було спокуси робити наклеп, щоб пошкодити репутацію людини. Без реальних доказів".

Закон обіцяє гарний заробіток – 10% від суми збитків державі. Незалежно від того, повернулися вони до скарбниці чи ні, викривач отримає з бюджету одразу після судового рішення, яке підтверджує злочин. Закон набуває чинності вже 1 січня 2020-го року.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Чи продавати землю іноземцям: нардепи взялися розглядати законопроєкти про ринок землі – сюжет
Наступний матеріал
Слідчий ДБР, який веде "справи Порошенка", передає Портнову таємні дані слідства – "Спостерігач"
Loading...