"За 100 км до енергетичної зради": які можуть бути наслідки для економіки України, якщо "Північний потік-2" все ж запустять

"Північний потік-2" UA.News
Експерти впевнені, що запуск "Північного потоку-2" може розв’язати Москві руки

Ще 100 км – і газогін "Північний потік-2" готовий до запуску. А до кінця року може перекачати перші куби газу до Європи дном Балтійського моря, в обхід України. Не допомогло ані обурення східної Європи, ані обурення американських сенаторів. Щоб узгодити позиції, до Вашингтона приїхала делегація з Німеччини. Однак ймовірно, сторони залишилися при своїх позиціях.

Німеччина твердить – це вигідний для неї економічний проєкт. Для країни, яка відмовляється від атомної та вугільної енергії, це ресурс необхідний. З іншого боку, Сполученні Штати, які, до слова, намагаються потрапити на енергетичний ринок Європи, наголошують: "Північний потік-2" може поставити в енергетичну залежність від  Росії.

І нагадують Москва: неодноразово використовувала "блакитне паливо" для впливу і тиску на інші країни. Ані Україна, ані Польща, які критикують від самого початку проєкт "Північний потік-2", завадити цьому процесу вже не зможуть. То які небезпеки несе російський газогін і як має діяти офіційний Київ, дізнавалась журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем".

За 100 кілометрів до енергетичної залежності від Москви. Трубу розбрату – "Північний потік-2" можуть добудувати вже до кінця 2021-го. Вашингтон зняв санкції з головного оператора – компанії Nord Stream 2 AG – та її керівника. Обмеження тривали півтора року. У Білому домі пояснили: не хочуть псувати відносини з Німеччиною.

"Я завжди був проти "Північного потоку-2", але він уже майже повністю закінчений. Саме тому я вважаю, що запроваджувати санкції щодо нього зараз – контрпродуктивно для відносин з нашими європейськими партнерами", – зазначив президент США Джо Байден.

Президент США
Президент США5 канал

"Північний потік-2" – трубопровід завдовжки понад 1200 км, яким Росія планує постачати газ до Німеччини дном Балтійського моря в обхід України. Газогін проходить через води п'яти країн: Росії, Фінляндії, Швеції, Данії та Німеччини. Складається з двох ниток загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік.

Схема
Схема 5 канал

Його вартість – 11 мільярдів доларів. Більшість коштів інвестував російський монополіст "Газпром". Трубопровід почали зводити у 2018-му й планували закінчити ще торік. Утім на заваді стали американські санкції. Адміністрація Дональда Трампа вбачала у "Північному потоці" геополітичний проєкт, який посадить Європу на російську "газову голку". Тож запровадила обмеження на компанії і судна, причетні до будівництва "Північного потоку-2". Через це з проєкту вийшли близько 20-ти європейських підприємств.

"Команда Байдена планувала поліпшити відносини з Берліном, тому що вісь Вашингтон-Берлін – ключова у трансатлантичних відносинах і в НАТО. Зараз не можна спрогнозувати, чи будуть остаточно зняті санкції, чи будуть посилені, оскільки всередині самого американського істеблішменту є доволі сильне напруження", – акцентує увагу експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Проти рішення американського президента виступили міністерство енергетики США, республіканці та навіть частина демократів у Конгресі. Вимагають не лише повернути санкції, а й запровадити нові. Мінфін Сполучених Штатів тим часом заніс до чорного списку ще 13 російських суден та низку компаній, які будують газопровід.

Російський газ нині становить більш як третину на європейському ринку. Якщо ж "Північний потік" таки запустять, то "Газпром" контролюватиме 60% газового ринку Німеччини. Україна ж у такому разі може втратити роль транзитера, бо у Москви з’явиться можливість постачати паливо до Європи в обхід Києва.

Газпром
Газпром5 канал

Росія транспортує через Україну 40 мільярдів кубометрів газу щороку. Це передбачає контракт між "Нафтогазом" і "Газпромом". Діє він до 2024-го. Після – жодних гарантій, що жовтими українськими трубами до Європи тектиме російське блакитне паливо, немає.

А це може коштувати українській економіці близько 3-х мільярдів доларів доходу щороку. Саме стільки надходить у державну скарбницю від транзиту українською ГТС. Ба більше, транспорт російського газу через Україну – питання безпеки та запобіжник від повномасштабної агресії Кремля. Запуск "Північного потоку-2" може розв’язати Москві руки.

"Навколо цього проєкту дуже багато різного роду політичних спекуляцій, але хочу підкреслити ще раз: це чисто економічний проєкт, який не має нічого спільного з політичною кон'юнктурою сьогоднішнього дня ", – наголошує президент РФ Володимир Путін.

Газові труби
Газові труби5 канал

Експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп вважає, що заяви російської сторони про те, що Росія не збирається припиняти транзит, нагадують чорта, який рекламує пекло.

Щоб у це пекло не потрапити, Києву слід вимагати від Берліна гарантій, що поставки через Україну збережуться навіть після запуску "Північного потоку-2". Адже зараз трубопровід готовий більш як на 95%, і зупинити його можуть лише санкції.

"Для мене найважливіше, щоб "Північний потік-2" не був завершений. Якщо будівництво таки завершать, необхідно з’ясувати всі юридичні питання щодо того, чи можна його вводити в експлуатацію" – заявив співголова німецької опозиційної партії "Зелених" Роберт Габек.

Хоча, на тлі останніх подій, для України відкривається ще одна можливість – виторгувати "Північний потік-2" в обмін на потік газу, який іде через Білорусь. Це майже 33 мільярди кубометрів щороку, які Росія постачає територією Білорусі до Польщі та Німеччини трубопроводом "Ямал-Європа".

"Ямал-Європа"
"Ямал-Європа"5 канал

Однак найближчим часом ЄС може заборонити транзит російського газу цим маршрутом – як покарання для Лукашенка за примусову посадку цивільного лайнера. Тоді самого трубопроводу Москві буде замало й доведеться все одно задіяти українську ГТС.

Україна ж у такому разі може перебрати на себе нинішній трафік білоруського газогону та вимагати збільшити транзит до 60-ти а то й 70-ти мільярдів кубометрів за рік. На майбутнє ж Україні варто виборювати повну газову незалежність від Кремля.

"Модернізація української газотранспортної системи, бо ті потужності номінальні, які є, вони не будуть використані. Більша інтеграція українських газових сховищ у європейський ринок і співпраця з Туреччиною по цьому напряму. І нарощування видобутку газу", – каже експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Україні вже зараз варто замислитися над розвитком виробництва так званого "зеленого" водню. Він оголошений у Євросоюзі енергоносієм майбутнього. До 2030-го року ЄС планує вкласти в його продукування 430 мільярдів євро.

Частину цих інвестицій може отримати й Україна, адже Брюссель вважає її пріоритетним партнером з виробництва й транспортування водню. А ще в нас другий в Європі потенціал відновлювальних джерел енергії ", – зазначає експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

 Христина Катарина, Микола Довгий, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
"Учора лускаєш насіння, а завтра тобі дають голову РДА": як зрадників і гопників Росія зробила "політичними лідерами" окупованого Донбасу
Наступний матеріал
Європа відкриває кордони, але не для всіх: які обмеження залишаються і що відомо про COVID-паспорти
Loading...