вибори
вибори foto

Як обрати Президента, якщо ви – переселенець

5 мільйонів українців під час президентських виборів 31 березня перебуватимуть не за місцем своєї реєстрації. А це – майже третина всіх виборців країни. До цієї цифри входять трудові мігранти, внутрішньо переміщені особи та військові

Виборча кампанія набирає обертів – кандидатів, як грибів після дощу в сезон. Важко уявити, яким простирадлом виглядатиме бюлетень і як в ньому розібратися тим людям, які далекі від політики. Втім, для чималої кількості українців може виявитися проблемним сам шанс проголосувати. Мова про тимчасово переміщених осіб, тобто переселенців з окупованих територій. А ще ті, хто працюють і живуть не за місцем прописки. А ще військові. Це мільйони людей, і щоб не виникло проблеми із реалізацією права голосу, їм варто подумати наперед.

Держава каже, передбачили якщо не всі, то більшість нюансів, що можуть спіткати виборця, але чи так це насправді?

П'ять мільйонів. Стільки українців під час президентських виборів 31 березня перебуватимуть не за місцем своєї реєстрації. А це – майже третина всіх виборців країни. До цієї цифри входять трудові мігранти, внутрішньо переміщені особи та військові. Ці дані наводять у Комітеті виборців України. Держава такої статистики не веде.

Однак, мешкаючи не за пропискою – проголосувати все ж можна. Тільки-но ви вирішили змінити місце для голосування – варто перевірити, чи внесені ваші дані до Реєстру виборців України. Зробити це можна через офіційний сайт. Потрібно зазначити персональні дані й адресу електронної пошти. Якщо перевірка успішна – можна збирати документи. Їх небагато – паспорт, його копія і, наприклад, довідка з роботи.

Перевірка виборця онлайн
Перевірка виборця онлайн5 канал / Час. Підсумки тижня

Процедура максимально спрощена. Вичерпного переліку документів немає. Кожен випадок розглядатимуть індивідуально. Звертатися до відділу ведення Реєстру виборців можна як за місцем реєстрації, так і за адресою фактичного мешкання.

Виборець повинен написати заяву про зміну місця голосування. Подати її можна і в електронному варіанті. Потім треба обрати дільницю.

Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника державного реєстру виборців:

Якщо ви визначилися з дільницею, а на ній уже зареєстровано понад 2500 виборців, то вам запропонують дільницю, яка поруч. Вона може розміщуватися навіть у тому самому приміщенні, але на іншому поверсі. Приблизно 180 тисяч громадян скористалися цим механізмом на минулих виборах.

Весь процес триває не більш як десять хвилин.

Посвідчення переселенця на вибори_Барбу
Посвідчення переселенця на вибори_Барбу5 канал / Час. Підсумки тижня

Відділ ведення реєстру має видати ось таке посвідчення. Тут зазначена вся необхідна інформація про дільницю, де можна віддати свій голос. А якщо у президентських перегонах буде другий тур, то процедуру доведеться повторити.

Готуючись до цьогорічних президентських виборів, своє місце голосування вже змінили близько шести тисяч виборці по всій Україні.

Максим Тимошенко, начальник Відділу ведення реєстру виборців Подільської районної у м. Києві адміністрації:

Пік припаде на березень. Звичайно, що всім потрібно робити буде в останні дні. Найпіковіший день – це останній день. Це буде 25 березня. Чим ближче до виборів – воно дедалі більше. За два тижні до виборів, то взагалі будемо без продиху. Тож рекомендую тим, хто вже вирішив змінити місце для голосування – йти зараз, не чекати тих часів, коли доведеться кілька годин у черзі вистояти.

Більшість тих, хто вже змінив своє місце голосування – це переселенці. Для них процедуру спростили. З 2014 року мешканці Криму не надають додаткових документів. Достатньо лише показати паспорт, де вказана реєстрація на окупованій території. З 2018 року такі самі норми для переселенців із тимчасово неконтрольованих Києвом частин Донеччини та Луганщини.

Олександра Дворецька, виконавчий директор ГО "Восток СОС":

Ми радимо тим, хто проживає в таких прикордонних пунктах, про які людина з органу ведення реєстру виборців може точно не знати, чи цей пункт є окупованим. Ну от є такі населені пункти Золоте-1, Золоте-2, яке контролюється, а от Золоте-6 – окуповане. Для того щоб запобігти незрозумілим ситуаціям, треба взяти з собою про всяк випадок довідку переселенця.

Труднощі можуть виникнути для тих переселенців, які у день голосування перебуватимуть поза місцем фактичного мешкання. Наприклад, поїдуть у відрядження чи в туристичну подорож.

5 канал

Якщо для переселенців і трудових мігрантів схема зміни місця голосування зрозуміла, то у військових все складніше. На яких дільницях віддаватимуть свої голоси вояки в зоні проведення Операції об'єднаних сил – поки невідомо. Під час минулих президентських виборів процедуру для них спростили.

Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України:

Ніхто не знає, де голосуватиме військовослужбовець, а у день виборів командир вирішує, де це робитиметься, і прямо туди їдуть на ту дільницю. Подають документи, і просто в той день їх вносять у списки, і вони голосують. Ця процедура була досить непоганою, ця норма є у виборчому законодавстві, але вона стосувалася лише виборів 2014 року. Тобто якщо Верховна Рада не внесе змін у закон, то за такою схемою військові проголосувати не зможуть.

Час для того, щоб внести зміни до виборчого законодавства, в депутатів ще є. З понеділка народні обранці повертають з канікул.

Сергій Барбу, Василь Дмитрієв, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Брифінг генерального прокурора Юрія Луценка та нардепа Івана Винника – відео
Наступний матеріал
Представникам МП довелося під гімн України покинути зібрання громади селища Богородчани
Loading...

Спрощена процедура: як голосуватимуть на виборах президента внутрішні переселенці

Порошенко подав у ЦВК документи на участь у президентських виборах

Аваков: В Україні намагаються створити систему масштабного підкупу виборців

Кошулинський: Соціологія – наука неточна, гарантую, що кожен другий на вулиці скаже, що ще не думав, кого обирати в президенти

Яценюк розповів, чи балотуватиметься на президентських виборах-2019

"БлогПост": як "справжній полковник" Гриценко виборчу кампанію веде – скандали та поливання брудом