Маски
Маски Shutterstock

Влада на карантині: як житиме країна під час коронавірусу у вищих кабінетах – сюжет

Читайте по-русски
Президент перебуває в лікарні, попри легку форму, а чільник МОЗ не мав сімейного лікаря

Влада на карантині. Впродовж останнього тижня масово хворіють українські топчиновники. Позитивний тест на коронавірус у президента, керівника його Офісу, спікера парламенту, його заступника, міністра охорони здоров'я та віцепрем'єр-міністра. Більшість перебуває на самоізоляції вдома, а от Володимир Зеленський і Андрій Єрмак лікуються у спецзакладі для посадовців – Феофанії. Як діяти, коли всі на лікарняному, що про це каже Конституція та чому Зеленський у "Феофанії", хоч обіцяв лікуватися в таких самих умовах, як інші українці, – знають журналісти "5 каналу".

Владну верхівку держави підкосив коронавірус. Президент, керівник його Офісу, спікер парламенту, його заступник, міністр охорони здоров’я – всі з різницею в кілька днів злягли з ковідом. Поки вони карантинять, Верховна Рада працює в новому режимі.

Засідання проводить заступниця Разумкова – Олена Кондратюк. У цей час хто на самоізоляції вдома, а хто – в лікарні.

Ніяких VIP-палат і спеціальних медзакладів. Ще у березні, на початку карантину, президент Володимир Зеленський заявляв – лікуватиметься в тих самих умовах, що і пересічні українці. Але коли таки занедужав, обрав не звичайну лікарню, а спецзаклад для посадовців – "Феофанію".

"У нас не "совок" і не буде ніяких люксових палат для "членів ЦК", – заявив Зеленський.

Цю заяву Зеленський зробив після того, як у ЗМІ з'явилася інформація, що столична влада зобов'язала керівників лікарень створити особливі умови лікування для осіб, щодо яких передбачена державна охорона, та для депутатів. Від цієї ідеї КМДА в результаті відхрестилися. Та від "Феофанії" Зеленський не відмовився. Щоправда, за словами керівника клініки, лікування президента коштує стільки ж, скільки й для інших пацієнтів.

"Це в середньому 7,8 тисяч гривень на день. Сума може змінюватися, адже залежить від препаратів і процедур, які роблять пацієнтові", – заявив в інтерв'ю головний лікар "Феофанії" Ігор Семенів.

У "Феофанії" в президента не гірше, ніж у кабінеті – на фоні прапор і державні символи. Каже, почувається добре, а такі пацієнти, за рекомендацією того ж МОЗ, мали б лікуватися вдома.

Та відзначився і сам міністр. Як тільки інфікувався COVID-19, зізнався, не мав сімейного лікаря. Мовляв, не було потреби, бо лікувала дружина, вона – медик.

"Коли пан Зеленський, президент України, перед тим, як у нього діагностували ковід, давав у Луганській області прес-конференцію у закритому приміщенні, не одягаючи тієї ж маски", – каже інфекціоніст Андрій Александрін.

Інфекціоніст зазначає – керівництво країни поплатилося за те, що саме ж не дотримувалося протикарантинних норм. А тепер не дотримується й обіцянок. Мовляв, карантинити президент міг і у своїй резиденції.

"А ось ці приміщення, які він займає на сьогодні у "Феофанії", можна було віддати під потреби прийому в Києві тяжких пацієнтів. А я не з чуток знаю, як зараз важко знайти ліжка з можливістю підключення до кисневих концентраторів", – зазначає Александрін.

Та політолог Володимир Фесенко каже – навіть якщо б президент хотів лікуватися у приватній клініці, просто не зміг би. За статусом поруч мають розмістити охорону гаранта, секретаріат і щонайголовніше – там має бути спецзв'язок, аби не було витоку інформації.

"Це зв'язок, який дає йому змогу вести захищену розмову, або з керівниками інших держав. Крім того, це можуть бути також захищені розмови, пов'язані з інтересами національної безпеки, наприклад, із представниками збройних сил, або з вищими державними особами", – зазначає політолог Володимир Фесенко.

Це вперше, коли майже вся владна верхівка країни хворіє. Як має працювати державна машина – почали жваво обговорювати в соціальних мережах.

"Якщо ми говоримо, що президент хворіє, це не є проблемою. Як і будь-яка людина, він може хворіти. І передбачати ці ситуації на рівні конституції закону не варто. Але якщо ми говоримо, що його хвороба є такою, що не дозволяє йому виконувати повноваження президента, повною мірою, чи не повною, загалом не дозволяє виконувати – таке формулювання, то для цього збирається парламент. Певний висновок Верховного Суду має бути", – каже експерт у галузі конституційного права Богдан Бондаренко.

А от експертка у галузі конституційного права, співголова "Реанімаційного пакету реформ" Юлія Кириченко каже, що для визнання президента неспроможним виконувати обов'язки за станом здоров'я, необхідне подання Верховного Суду України з медичним висновком до парламенту.

Та повноваження спікера за таких умов будуть обмеженими. Наприклад, він не зможе вводити надзвичайний чи воєнний стан. Якщо ж і спікер неспрможний виконувати свої обов'язки, то країну тимчасово очолять його заступники.

"Якщо і заступники хворіють, то фактично парламент може відкликати голову і заступників і призначити нових своїм голосуванням на засіданні Верховної Ради України", – каже Юлія Кириченко.

Тим часом хворі можновладці попри недугу запевняють: продовжують працювати. А ще записують відео та вмикаються в етери телеканалів. 

Ірина Саєвич, Олександр Степанов, "5 канал"

Попередній матеріал
"Укроборонпром" потрібно ліквідувати": Турчинов про катастрофу у сфері безпеки країни
Наступний матеріал
Лікування коронавірусу плазмою донорської крові – на якій стадії дослідження та яка роль українських дослідників
Loading...

У Франції 2 мільйони випадків загалом, а в Італії найбільша кількість померлих з квітня – яка ситуація з COVID-19 у світі

У Києві вчителів планують безкоштовно тестувати на коронавірус

Хворий на COVID-19 чоловік віддав свій кисень синові і помер – у лікарні інформацію заперечують (оновлено)

Зарплати, пенсії, "комуналка": до кінця 2020-го близько 100 млрд грн держвидатків опиняться під загрозою – Уманський

Шмигаль пояснив сенс карантину вихідного дня і назвав його альтернативою локдауну

У Берліні проходить протест проти планів посилити карантин – поліція застосувала водомети і сльозогінний газ