Доки Україна тримає оборону, в Америці хтось уже мріє завершити війну на швидкуруч. Без переговорів. Без гарантій. Просто залишити чотири області росії. І це не маячня маргінала, а пропозиція спецпредставника Дональда Трампа. Стів Віткофф запропонував не заважати росії закріпити окупацію Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Паралельно з цим розгорівся інший скандал – британське видання The Times перекрутило слова іншого представника Трампа, генерала Кіта Келлога. Той змушений був публічно спростовувати. Подробиці у сюжеті нашого Єгора Голівця.
"Мир за будь-яку ціну". Саме так звучить позиція Стіва Віткоффа – спецпредставника Трампа, який відкрито пропонує залишити росії чотири українські області. Йдеться про Луганську, Донецьку, Запорізьку та Херсонську. Агенція Reuters, посилаючись на власні джерела, стверджує: саме таку думку Стів Віткофф озвучив президенту США після зустрічі з російським представником 11 квітня. У Білому домі і Держдепі поки що мовчать. Офіційної реакції ще не має.
"Власне, що тут коментувати? Ми розуміємо, що пов'язує Віткоффа з путіним. Щось, можливо глибоке. Я не знаю, можливо, на нього є якийсь певний компромат, але я сподіваюся, що це не є позицією адміністрації Білому дому, це не є позицією Держдепу, а власне, цей непочесний і неповажний містер, мені здається, взяв на себе функції зараз Держдепу і тут Держсекретар Сполучених Штатів – Рубіо має, скажімо, висловити свою думку про те, що це відбувається і навіщо", – зауважив речник Української добровольчої армії Сергій Братчук.
Також експерт ГО "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко сказав:
"Можливо просто Віткофф хоче, щоб ми відійшли, але йому треба сказати – ти дурачок старий і маразматік. путін, якщо візьме Запоріжжя, то він захоче і всю Дніпропетровську область. Він якщо візьме Херсон, то захоче і Миколаїв, і Одесу. путін ніколи не зупиниться, якщо його не зупинити силою. Сил у путіна немає. Тому не треба вестися на його понти".
У Британському журналі "Зе Таймс" пролунала теза про поділ України на кшталт Німеччини після Другої світової війни. У тексті йшлося про можливе розміщення західних союзників на одній частині країни, а на іншій – буцімто контроль з боку росії. Мовляв, це дасть можливість досягти перемир'я й уникнути нової ескалації.
Така подача спричинила хвилю обурення. Бо звучить вона як згода на розділ країни – не тимчасовий, а системний. Видання брало інтерв'ю у генерала Кіта Келлога – спецпредставника Трампа у справах України. Сам Келлог уже публічно заявив, що його слова перекрутили. Каже: жодного поділу України не пропонував. Мовляв, ішлося лише про зони відповідальності після потенційного перемир'я. На заході – союзні війська, уздовж фронту – демілітаризована зона, і жодного американського контингенту. А остаточне слово – виключно за українським парламентом.
"Так само з Кітом Келлогом. Це теж чудак щось сказав. Треба знати більше інформації, щоб говорити про щось. А саме, як будуть ділити Україну. Зрозумілі три позиції. Давайте проговоримо ще раз. Три позиції, по яким Вашингтон запрошував росію до перемовин. Типу, путін, ми прибираємо у тебе взагалі всі приводи для війни. Українці йдуть з Курської області, все. "Святу Руську землюшку" захищати не треба. Друге, Україна і США погоджуються, що все, що ви окупували, залишається за вами, але не визнається. Тобто, де-факто це ваша, а де-юре – все одно весь світ буде зафарбовувати це в кольори України. Крим і окуповані частини Херсонської, Запорізької, Луганської, Донецької областей. Все, це друга позиція. І третя, ми Україну не беремо в НАТО. Все, приводів для війни немає", – додав Віктор Бобиренко.
Ці дві історії формально не пов'язані, але виникли майже одночасно. І вони показують, у якому руслі починає рухатися частина американської політичної дискусії.
Єгор Голівець, "5 канал"
Нагадаємо, раніше Келлог заявив, що російська армія не залишить окуповані території України.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.